SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Lenovo Yoga 9i - výkonný elegán s koženým krytom

4

Toto konvertibilné zariadenie je k dispozícii v celokovovom vyhotovení alebo v luxusnejšej verzii s koženým krytom. Disponuje výkonným štvorjadrovým procesorom i7 najnovšej jedenástej generácie s výkonnou integrovanou grafikou Intel Iris Xe. Na testovanie som mal už spomínanú verziu v koži. Zistil som to ešte skôr, než som prístroj vybalil, pretože súčasťou pribalenej dokumentácie je aj leták o ošetrovaní koženej plochy na kryte displeja.

Ohľadne smerovania tejto luxusnejšej verzie môžem použiť analógiu z éry klasických diárov, keď top manažéri uprednostňovali kožu, ktorá je odjakživa prémiový materiál.

Pretože sme viac technologický než lifestylový magazín, moju pozornosť už pri zbežnom pohľade upútala aj pomerne veľká plocha s otvormi na nasávanie chladiaceho vzduchu na spodnej strane klávesnice a pri pozornejšom pohľade aj mriežka otvorov na vyfukovanie za otočným pántom. Konštruktéri skrátka urobili maximum na zvýšenie účinnosti chladenia. Osadenie výkonným procesorom je jedna vec, no aby CPU a integrovaná grafika mohli inštalovaný výkon aj trvalo dodávať, treba procesor pri veľkej záťaži adekvátne chladiť. Konštruktérov musím pochváliť za praktické uloženie dotykového pera, ktoré sa dá vytiahnuť zo zadnej steny. Pero je aktívne, a keď je zasunuté, nabíja sa pomocou kontaktov.

Aj napriek tomu, že pero je pomerne malé, sa dobre drží v ruke a materiál špičky v synergii s povrchom displeja navodzuje príjemný dojem z písania a kreslenia.

Ďalšie prekvapenie a zaujímavý používateľský zážitok poskytuje touchpad, ktorý pri vypnutom zariadení hmatovo splýva z povrchom plochy pod klávesnicou, a to aj pri stláčaní. Touchpad totiž nie je mechanický, ale má tlakové senzory a haptickú spätnú väzbu, takže podobne ako pri konkurenčnom MacBooku Pro máte hmatový pocit, ako keby ste používali klasický touchpad. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo mechanický touchpad sa pohodlne dá stlačiť približne do polovice až dvoch tretín výšky, v tomto zariadení je touchpad citlivý na celej ploche. Je to používateľky príjemné a veľmi rýchlo si na to zvyknete. Technologická špička je aj ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, ktorý je presný a veľmi dobre funguje aj s vlhkými alebo čerstvo umytými prstami.

Oceníte to v súčasnej situácii, keď si treba často umývať a dezinfikovať ruky. Mechanicky ovládaný kryt kamery je pri notebookoch Lenovo de facto štandardná výbava. Ochranu súkromia zvyšuje aj predinštalovaná aplikácia Glance by Mirametrix. Aplikácia vás upozorní, ak vám niekto nazerá cez plece, a ak odídete od notebooku, po nastavenom čase uzamkne obrazovku. Aplikácia zvyšuje aj komfort používania pri pripojení externého monitora. Stačí presunúť pohľad z displeja na externý monitor a na plochu monitora sa v závislosti od nastavenia prenesie buď kurzor, alebo aj okno aplikácie, s ktorou pracujete.

Dotykový displej má vysoké rozlíšenie, čo vám dáva na výber, či necháte štandardne nastavenú mierku zobrazovania 300 %, alebo ak máte dobrý zrak, mierku zmenšíte, aby ste mali na obrazovke zobrazených viac informácií. Po preklopení displeja máte k dispozícii tablet s veľkým displejom, na ktorý môžete pohodlne písať a kresliť, či už ho máte položený na stole, alebo na kolenách. Na dlhšie držanie v rukách je konvertibilné zariadenie so 14-palcovým displejom predsa len trochu priťažké. Možno vás osloví aj niektorá z medzipolôh konvertibilného zariadenia – stojan alebo stan, ktoré sú vhodné na prezentovanie či multimediálnu zábavu. Displej vďaka jasu 500 nitov spĺňa parametre HDR400 Dolby Vision. Deklarované pokrytie 90 % farebného priestoru DCI-P3 je záruka verného podania farieb. Integrovaná grafika Intel Iris Xe Graphics prináša v porovnaní s predchádzajúcou 10. generáciou výrazný nárast grafického výkonu. Externý monitor, prípadne projektor môžete pripojiť cez port USB-C s podporou technológie Thunderbolt 4.

Klávesnica je, samozrejme, podsvietená a napriek nízkemu zdvihu klávesov umožňuje rýchle a presné písanie. Klávesniciam modelov ThinkPad však konkurovať nemôže. Zvuk je vďaka soundbaru, ktorý je súčasť kĺbu, a technológii Dolby Atmos nadštandardný. Soundbar dopĺňajú dva reproduktory v prednej časti spodnej steny. Inštalované reproduktory majú celkový výkon 2 watty.

Procesor v prípade potreby dokáže krátkodobo zvýšiť taktovaciu frekvenciu z 1,8 až na 4,8 GHz. Oceníte to napríklad pri editovaní videa, hlavne pri tvorivom procese, teda priebežnom renderovaní úprav a efektov. Pri finálnom renderovaní, ktoré spravidla trvá niekoľko desiatok minút až hodiny, sa nedá hovoriť o krátkodobej záťaži, tu výkon závisí od účinnosti chladenia. Výkonový profil si môžete nastaviť v aplikácii Lenovo Vantage. V benchmarkovom teste PC Mark 10 Extended dosiahlo zariadenie skóre 4630 bodov, v grafickom benchmarku 3D Mark Night Raid 15 163 bodov. Teplota v najteplejšom mieste neprekročila 46 °C. Zariadenie sa nabíja zo 65 W zdroja cez kábel USB-C. Batéria pri bežnej práci s dokumentmi vydrží pri primeranom jase podsvietenia približne osem a pol hodiny, takže údaj výrobcu 10 hodín by sa po zredukovaní jasu pravdepodobne dal dosiahnuť.

Verdikt: Výkonné konvertibilné zariadenie so skvelým displejom v luxusnej verzii s koženým krytom displeja.

Technické údaje:

Procesor: Intel Core i7 1185G7 (11. generácia Tiger Lake), 10 nm, taktovacia frekvencia 1,8 – 4,8 GHz, 16 GB RAM 4266 MHz, 1 TB disk SSD, grafika Intel Iris Xe Graphics; displej: 14-palcový dotykový UHD 3840 × 2160 px; konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10; konektory: 2× USB-C Thunderbolt 4, 1× USB 3.2 (Typ A), batéria 60 Wh, rozmery 319,5 × 216,5 × 16,5 mm, hmotnosť 1,35 kg  

Cena: 1849 EUR

+ Dizajn, elektronické pero v balení, kvalitný displej s vernými farbami, podpora Thunderbolt 4

- Nič podstatné

Hodnotenie: 10

Tip redakcie: Dizajn

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

4 komentáre

kupovala som babičke a dedkovi notebook lenovo, ale za 185€ reakcia na: Lenovo Yoga 9i - výkonný elegán s koženým krytom

19.1.2021 19:01
čaute, kupovala som babičke a dedkovi notebook od lenovo za 185€ na internetovanie a facebookovanie, či ukladanie fotiek z mobilu a siahla som po modeli lenovo intel celeron n3450, 4gb ram, 32GB ssd, 128GB sdcard, 12.5 palca monitor, klasické štvorjadro a hodila som jej tam cloudový Peppermint Linux. Babička a dedko už 2 roky fičia na tejto mašine a sú spokojní, díky lenovo. Túto mašinu za 1900€ si ťažko môžeme dovoliť, máme mesačné platy 550€ v hrubom, staráme sa o ľudí v domove dôchodcov tu na východe, pracujeme rukami, hlavou nejak nevieme, nejde to hlavou. Tak nejaké zľavy lenovo? :)
Reagovať

RE: kupovala som babičke a dedkovi notebook lenovo, ale za 185€ reakcia na: kupovala som babičke a dedkovi notebook lenovo, ale za 185€

22.1.2021 22:01
Tažké uveriť tomu pracujete v domove dôchodcov (aj keď to je určite záslužná práca) a zároveň že sa takto vyznáte do parametrov počítača a dokonca do neho volíte linux. Dúfam že im tam aspoň servisujete počítače :-).
Myslím že sa podceňujete že nedokážete pracovať hlavou. Nejako treba začať, napríklad každý deň sa trochu venovať sebe a skúšať sa niečo učiť. Trošku sa venovať grafike, skúšať jednoduché webové stránky, alebo servisovať počítače. Ak sa človek tomu začne venovať aspoň so štipkou nadšenia tak je to na dobrej ceste k postupnému zlepšovaniu. Ale samozrejme, že nechcem poučovať. Všetko dobré prajem!
PS: Uvedený laptop určite nekupujte. Iba ak ako investíciu do niečoho čo sa Vám neskôr s veľkou pravdepodobnosťou zaplatí. A až keď sa uistíte že ten výkon/prenositeľnosť Vám naozaj treba. :-)
Reagovať

RE: RE: kupovala som babičke a dedkovi notebook lenovo, ale za 185€ reakcia na: RE: kupovala som babičke a dedkovi notebook lenovo, ale za 185€

24.1.2021 21:01
zdravím, servisujem počítače len doma babičke, dedkovi a synovcom, vyštudovala som IT vysokú školu, no už ma nechcú zamestnať do nijakej IT firmy, lebo programovanie mi ide dosť ťažko, potom mám z toho stres a depresiu a som kolegom len na príťaž, tak som si našla prácu v jednom domove dôchodcov, kde sa staráme o seniorov. Pokiaľ ide o servisovanie počítačov, tak už som bežne menila v desktope disky aj RAM moduly aj grafickú kartu do PCIe a AGP, v notebooku disky aj RAM moduly. Pokiaľ vravíte, že mám skúsiť jednoduchú statickú webku, tak to viem nakódiť v html5, jQuery, css v pohode, to je ľahké. Práca s Linuxom a Windows v pohode. Problém je, že neovládam kopec nových frameworkov ako django v pythone, yii2 v php, či Spring v Java alebo git a keďže mi to nejde do hlavičky (mám slabú pamäť z youtube.com), tak firmy ma už nechcú zaučiť, lebo potrebujú hotového programátora, čo to skrátka vie a ja mám už 34 rokov. A tak som skončila s IT výškou v domove dôchodcov za 600€ v hrubom. Na trhu IT je to veľmi tvrdé. Pochybujem, že ma v mojom veku ešte niekto zamestná v IT. Ale ďakujem Vám za radu, budem na sebe aspoň trošku pracovať a poštudujem denne aspoň niečo z youtube.com o programovaní, aby som si trénovala pamäť, či učila sa novým zručnostiam, anglicky hovorím plynule a aj rozumiem na youtube.
Reagovať

RE: RE: RE: kupovala som babičke a dedkovi notebook lenovo, ale za 185€ reakcia na: RE: RE: kupovala som babičke a dedkovi notebook lenovo, ale za 185€

24.1.2021 23:01
Možno by stálo za to vyskúšať ITčkára neprogramátora. Aj takých vo firmách treba.
Rozoberať, skladať PC, notebooky nie je náročná práca pre niekoho aspoň trochu technicky zdatného. Taktiež preinštalovávať OS, applikácie, poradiť kolegovi napr. z finančného oddelenia ktorému zmizla ikonka Excelu z plochy si myslím že by ste zvládli. A nie je to tak psychicky náročná práca ako práca programátora.
Mimochodom z vlastnej skúsenosti mám pocit, že veľká časť programátorov sa preceňuje a možno nevedia ani toľko čo Vy :-). Tak sa nebojte keď niekto na Vás vychŕli kopec nových frameworkov, je toho teraz toľko že je problém sa v tom orientovať a málokto sa tomu venuje nad rámec toho čo od neho vyžaduje zamestnávateľ (vačšinou maličkú podmnožinu z nich). Ak by ste chceli znovu oprášiť programovanie tak podľa toho čo píšete by ste možno mohli skúsiť pozrieť nejaké ponuky na Frontend developera, napr. nejaký Vue.js, React.js.
Inak mimochodom git nie je framework, ale hlavne nástroj pre manažment zdrojákov. My sme ešte na škole používali SVN. Momentálne to všetko prevalcoval git a je nutné sa to trošku naučiť. No nejaké tie základné workflows určite nebude problém zvládnuť napr. s pomocou nejakého frontendu ako napr. GitExtensions.
Myslím že niektoré videá na Youtube môžu byť fajn, no dobrá knižka v ktorej si človek môže lepšie kontrolovať rýchlosť príjmania informácií môže byť ešte lepšia. Napríklad o tom gite je dostupná kniha zadarmo tu: https://git-scm.com/book/en/v2.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať