PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Acer Swift 3 - ľahký a výkonný ultrabook s vynikajúcou výdržou

4

Najväčšia technologická zmena inovovaného Swiftu 3 je procesor Intel Core najnovšej 11. generácie. Testoval som verziu s označením SF313-53-594G v striebrosivej farbe. Telo je z hliníkovo-horčíkovej zliatiny, takže je veľmi ľahké a pevné. Hliník aj horčík sú vynikajúce vodiče tepla, čo pomáha pri chladení.

Začnem displejom, pretože pomerom strán 3:2 sa tento ultrabook líši od väčšiny konkurenčných produktov. Na druhej strane takýto pomer strán má aj niekoľko modelov Microsoft Surface, ktoré sa zvyknú považovať za neformálny etalón ultrabookov s Windows. Takýto pomer strán, ktorý poskytuje o 18 % viac priestoru na výšku, je vynikajúci na prácu s dokumentmi a takisto na editovanie fotiek a videí, pretože pod náhľadom možno zobraziť viac obrazových a zvukových stôp či náhľadov fotografií. Na pozeranie filmov a videí je, samozrejme, lepší klasický širokouhlý formát 16:9. Displej má 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB, takže sa veľmi dobre hodí aj na grafické práce. Jas podsvietenia som nameral 436 nitov, pričom podsvietenie je rovnomerné po celej ploche displeja. Vysoký jas a zrejme aj antireflexná úprava do značnej miery eliminujú reflexy na hladkom povrchu displeja. Regulácia jasu podsvietenia nevyužíva PWM, a tak displej nebliká.

Vrátim sa však ku konštrukcii. Ultrabook má pomerne tuhý kĺb, takže veko síce jednou rukou neotvoríte, ale zato displej spoľahlivo drží v akejkoľvek polohe. Maximálny uhol odklopenia je 180 stupňov, takže sa dá položiť naplocho, čo využijete napríklad pri diskusii za stolom. Klávesnica je posunutá dozadu a pred ňou je pomerne veľký touchpad. Zdvih klávesov je pomerne dlhý a pružná reakcia je príjemná, s progresívnym chodom, keď v určitom bode zdvihu pružný odpor odrazu povolí, takže stlačenie je presné a jednoznačné. Jediné, na čo si budete musieť zvyknúť, je poloha klávesov PgUp a PgDown nad vodorovnými kurzorovými šípkami, no ruku na srdce – ako často tieto klávesy používate? Samozrejmosť je podsvietenie, ktoré budete zapínať len v šere, pretože cez deň podsvietené symboly na klávesoch splývajú s ich povrchom. Snímač odtlačkov prstov je presný a spoľahlivý.

Srdcom ultrabooku je mobilný procesor Intel Core i5 najnovšej jedenástej generácie Tiger Lake. Keď treba, poskytne adekvátny výkon, pri bežných úlohách, napríklad práci s dokumentmi či pozeraní videa, je zas veľmi úsporný. Integrovaná grafika Iris Xe Graphics G7 stačí na plynulé hranie menej náročných hier. Výrobca deklaruje 18-hodinovú výdrž na batériu. Pri konzervatívne nastavenom jase a pri záťaži tvorenej prácou s dokumentmi a pozeraním videí v pomere približne pol na pol som dosiahol výdrž 13 hodín a 20 minút. Chladiaci vzduch je nasávaný zospodu a vyfukovaný do priestoru medzi základňou a odklopeným vekom displeja. Pri benchmarkových testoch PCMark 10 som v teste Essentials dosiahol skóre 9186 bodov a v teste Productivity 6452 bodov. V benchmarku 3D Mark, zameranom na výkon grafiky, som v jednotlivých testoch dosiahol skóre: Time Spy 1512 bodov, Fire Strike 4260 bodov a Wild Life 10 963 bodov.

Detail na mriežky kadiaľ sa vyfukuje ohriaty vzduch

Zvuk vstavaných reproduktorov umiestnených vpredu na spodnej strane je primeraný veľkosti zariadenia. Na počúvanie hudby alebo sledovanie videí aj tak väčšina ľudí používa slúchadlá alebo externé reproduktory. Konektorová výbava je na ultrabook mierne nadštandardná. Okrem konektora USB-C s podporou technológie Thunderbolt 4 má používateľ k dispozícii dva klasické porty USB-A 3.2 (gen. 1), konektor HDMI, zvukový konektor.

Konektory na ľavej strane

Konektory na pravej strane

Napájací zdroj je pripojený cez samostatný konektor, takže neblokuje konektor USB-C. Notebook sa dá ľahko rozobrať, ale pri prípadnej snahe o upgrade môžete jedine vymeniť disk SSD za väčší. Pamäťové čipy sú totiž na základnej doske prispájkované.

Verdikt: Popri veľmi kvalitnom displeji s pomerom strán 3:2 môže byť motiváciou na kúpu tohto zariadenia podpora najmodernejších technológií Wi-Fi 6 a Thunderbolt 4.

Technické údaje:

Procesor: Intel Core i5-1135G7 (11. generácia Tiger Lake), 10 nm, taktovacia frekvencia 2,4 – 4,2 GHz, 8 GB RAM LPDDR4, 512 GB disk SSD PCIe NVMe, grafika Intel Iris Xe Graphics; displej: IPS 13,5" QHD 2256 × 1504 px; konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 1× USB-C Thunderbolt 4, 2× USB 3.2 (Type-A), HDMI 2.0, audio jack, batéria 65 Wh, rozmery 305 × 234 × 16 mm, hmotnosť 1,19 kg  

Cena: 923 EUR

+ Kvalitný displej s pomerom strán 3:2, vhodným na prácu, nízka hmotnosť, výkonný procesor, vynikajúca výdrž na batériu

- Potešil by slot na pamäťové karty

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Výdrž na batériu

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

4 komentáre

Are you 18? Come in and don't be shy! reakcia na: Acer Swift 3 - ľahký a výkonný ultrabook s vynikajúcou výdržou

17.1.2022 21:01
Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru
Reagovať

pre tri školopovinné deti na dištančné vzdelávanie určite nie za 923€ reakcia na: Acer Swift 3 - ľahký a výkonný ultrabook s vynikajúcou výdržou

16.1.2021 13:01
za tú cenu ho nekúpim, potrebujem niečo lacnejšie, keďže mám 3 školopovinné deti a každý sa potrebuje učiť dištančne caz internet, teda som skúsila umax v12wa za 189€ a dá sa s tým reálne učiť na internete pre dve dcéry a jedného syna (https://www.nay.sk/umax-visionbook-12wa-umm230124-cerveny) Uvažovala som aj nad renovovaným refurbished pc, ešte je to v riešení, uvidím :) Niečo ako https://www.incomputer.cz/toshiba-dynabook-satellite-b55238 za 200€, má to i3ku procesor a 8GB RAM, plus windows10 a nejaký 320GB disk ;)
Reagovať

RE: pre tri školopovinné deti na dištančné vzdelávanie určite nie za 923€ reakcia na: pre tri školopovinné deti na dištančné vzdelávanie určite nie za 923€

28.1.2021 16:01
to s windows10 refurbished ani nekupuj, pôjde to pomaly, radšej ten s tým 64gb ssd za 189€ a určite Linux, pôjde to svižne
Reagovať

RE: pre tri školopovinné deti na dištančné vzdelávanie určite nie za 923€ reakcia na: pre tri školopovinné deti na dištančné vzdelávanie určite nie za 923€

24.1.2021 16:01
na lacnejších strojoch ti odporúčam Linux, beží svižne a na ovládanie kamery použiješ program cheese, mám to odskúšané
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať