
Lietajúce auto AirCar: Slovenský sen o vzlietnutí čelí realite trhu a regulácií
Spoločnosť Klein Vision predstavila nový, vylepšený prototyp AirCaru, ktorý sa môže pochváliť motorom s výkonom 280 koní, rýchlejšou transformáciou z auta na lietadlo (za menej ako dve minúty), maximálnou rýchlosťou na ceste 124 mph (približne 200 km/h), maximálnou rýchlosťou vo vzduchu 155 mph (približne 250 km/h) a doletom okolo 620 míľ (približne 1000 km). Predchádzajúca verzia už absolvovala viac ako 170 letových hodín, 500 vzletov a pristátí a v roku 2022 získala osvedčenie o letovej spôsobilosti.
Spoluzakladateľ Anton Zajac označuje AirCar za spojenie certifikovaného leteckého inžinierstva a pokročilého automobilového dizajnu. Napriek týmto úspechom stojí masové rozšírenie lietajúcich áut pred značnými prekážkami. Medzi hlavné patria regulačné výzvy, ako je potreba pilotných licencií, riadenie leteckej premávky a bezpečnostné pravidlá pre mestské nebo. Ďalším limitujúcim faktorom sú infraštruktúrne obmedzenia, keďže AirCar v súčasnosti vyžaduje letiská na vzlet a pristátie, čo obmedzuje skutočné pohodlie „od dverí k dverám“.
Odhadovaná cena sa pohybuje medzi 800 000 a 1 miliónom dolárov, čo ho spočiatku radí do kategórie drahých hračiek pre bohatých nadšencov. Historický kontext, ako napríklad neúspešné pokusy o komercializáciu projektov Terrafugia (ktorú získala čínska firma a následne mala problémy) a Moller Skycar (ktorého vozidlo bolo ponúkané na eBay s letovými obmedzeniami), poukazuje na náročnosť presadenia sa na trhu.
Ako pragmatickejšie riešenie pre osobnú leteckú dopravu v blízkej budúcnosti sa javia vozidlá s vertikálnym vzletom a pristátím (VTOL), najmä elektrické varianty (eVTOL). Spoločnosti ako Joby Aviation a Archer Aviation už vyvíjajú eVTOL pre prepravu cestujúcich medzi letiskami a heliportmi a dokonca uzavreli dohody s leteckými spoločnosťami. Zdá sa, že trh osobnej leteckej mobility sa rozdeľuje.
Zdroj Foto: KLEIN VISION/YOUTUBE
Na jednej strane stojí „lietajúce auto“ ako AirCar, ktoré napĺňa dlhoročnú, takmer romantickú víziu osobnej dopravy, no jeho prevádzkové požiadavky (dráhy, pilotné licencie pre vozidlo podobné autu) predstavujú značné praktické bariéry pre masové prijatie ako každodenného dopravného prostriedku. Na druhej strane, VTOL vozidlá, hoci možno menej pripomínajú sen o „aute na oblohe“, riešia bezprostrednejšiu a praktickejšiu medzeru na trhu: bodovú leteckú dopravu v preťažených mestských alebo prímestských oblastiach, využívajúc existujúce heliporty alebo nové vertiporty.
Tento druhý segment má jasnejšiu cestu ku komerčnej životaschopnosti v kratšom časovom horizonte. Hoci masové využitie je vzdialené, letuschopné hybridy auta a lietadla ako AirCar by si mohli nájsť miesto na trhu ako drahé novinky. Získanie osvedčenia o letovej spôsobilosti je pre AirCar významným technickým a regulačným míľnikom, ktorý potvrdzuje bezpečnosť a konštrukciu vozidla. Táto certifikácia ho však zároveň pevne zaraďuje pod letecké predpisy, čo znamená potrebu pilotných licencií, dodržiavanie pravidiel letovej prevádzky, využívanie dráh atď.
To je v kontraste s „automobilovou“ stránkou, ktorá implikuje jednoduchosť používania a dostupnosť pre širšiu verejnosť. Certifikácia, hoci kľúčová pre bezpečnosť a legitimitu ako lietadla, tak súčasne posilňuje bariéry jeho používania ako bežného dopravného prostriedku pre priemerného človeka. AirCar od Klein Vision je dôkazom inžinierskej vynaliezavosti a vytrvalosti pri napĺňaní sna o lietajúcom aute. Cesta k oblohe plnej osobných lietajúcich áut je však dlhá a plná regulačných, infraštruktúrnych a ekonomických výziev. VTOL predstavujú bezprostrednejší krok smerom k mestskej leteckej mobilite, zameriavajúc sa na špecifické služby.
AirCar sa zatiaľ zdá byť predurčený stať sa pozoruhodným úspechom pre vybranú skupinu, dláždiac cestu budúcim inováciám, ktoré by jedného dňa mohli osobnú leteckú dopravu sprístupniť širšej verejnosti. Slovenský AirCar tak predstavuje významný pokrok v technológii lietajúcich áut, no vízia všadeprítomných osobných vzdušných vozidiel zostáva vzdialená. Praktické prekážky a súčasný vzostup VTOL naznačujú, že zatiaľ čo hybridy auta a lietadla si môžu nájsť špecifický trh, revolúcia v mestskej leteckej doprave pravdepodobne nadobudne inú, pozvoľnejšiu podobu.
Zdroj: popsci.com
Zdroj Foto: KLEIN VISION/YOUTUBE
Zobrazit Galériu