LinkedIn je plný falošných profilov generovaných umelou inteligenciou

2

Renée DiResta a Josh Goldstein, dvaja vedci zo Stanfordu, zistili, že na LinkedIn sa vo veľkej miere používajú falošné účty s profilovými fotografiami vygenerovanými umelou inteligenciou. Tieto profily sa zameriavajú na skutočných používateľov v snahe zvýšiť záujem o určité spoločnosti. Proti tomuto problému digitálneho veku nie je imúnny ani Facebook či Twitter. Proces vytvárania falošného rozruchu okolo niektorých spoločností je jednoduchý.

Robot s profilovou fotografiou vygenerovanou AI kontaktuje nič netušiaceho používateľa LinkedIn, a ak cieľová osoba prejaví záujem, dostane sa ku skutočnému používateľovi, aby pokračovala v konverzácii. Dvaja vedci to zistili po tom, čo DiResta dostal správu z profilu patriacemu „Keenan Ramseyovej“. Spočiatku to vyzeralo ako normálny obchodný návrh od softvérovej spoločnosti, ale čoskoro sa ukázalo, že Ramseyová je fiktívna osoba s falošným profilom.

To, že fotka bola vygenerovaná AI, prezrádzalo niekoľko skutočností: nezvyčajne centrálne zarovnanie očí, rozmazané pozadie, náušnica len v jednom uchu. DiResta začal túto záležitosť skúmať so svojím kolegom Joshom Goldsteinom a našli viac ako 1000 profilov s fotografiami vygenerovanými umelou inteligenciou. Spoločnosti používajú takéto profily na to, aby získali sieť potenciálnych zákazníkov bez toho, aby museli využívať skutočných predajcov, a aby sa vyhli prekročeniu limitov správ na sieti LinkedIn. 

LinkedIn používanie falošných profilov nepovoľuje. Hovorkyňa spoločnosti Leonna Spilmanová sa vyjadrila, že v zásadách spoločnosti sa jasne uvádza, že každý profil LinkedIn musí predstavovať skutočnú osobu. Hoci niektoré podniky môžu využívať marketingové taktiky využívajúce umelú inteligenciu, pretože sú lacnejšie ako zamestnávanie skutočných ľudí, pre používateľov je ťažké rozlíšiť falošnú profilovú fotografiu od skutočnej.

Nedávna štúdia zverejnená v PNAS zistila, že ľudia majú 50-percentnú šancu odhadnúť to správne. Výskum tiež zistil, že niektorí ľudia považujú strojovo generované tváre za dôveryhodnejšie. Aby ľudia ľahšie rozoznali skutočné a falošné profily, spoločnosť V7 Labs vytvorila nový softvér Fake Profile Detector, ktorý funguje ako doplnok do prehliadača Google Chrome a dokáže odhaliť profily generované AI s deklarovanou presnosťou 99,28 %.

Zdroj: petapixel.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

RE reakcia na: LinkedIn je plný falošných profilov generovaných umelou inteligenciou

12.4.2022 19:04
Perfiš. Takže ak človek na profile nemá fotku s krivicou, tak je to umelý profil. Autor asi nerozozná selfíčko od autoportrétu.
Reagovať

neuveritelne reakcia na: LinkedIn je plný falošných profilov generovaných umelou inteligenciou

8.4.2022 00:04
neuveritelne. takze ak existuje program na upravu profilovych fotiek ktory rozmazava pozadie a centruje fotky na oci tak vam vyjde rovnaky zaver aj ked to bude uplna hovadina
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať