SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Nový test na COVID-19 je rýchlejší, jednoduchší a rovnako presný ako PCR

0

Výskumníci z Univerzity Johnsa Hopkinsa v USA predstavili v časopise Nano Letters nový typ senzora, ktorý prekonáva nedostatky testov PCR aj rýchlych antigénových testov. Zatiaľ čo nevýhodou citlivejších testov PCR je oneskorené získavanie výsledkov, rýchlejšie antigénové testy sú náchylné na chyby. Novo vyvinutý senzor je takmer rovnako presný ako PCR, pričom zostáva rovnako používateľsky prívetivý ako rýchle antigénové testy.

Postup je jednoduchý, stačí na zariadenie umiestniť kvapku slín a dostanete negatívny alebo pozitívny výsledok. Nevyžadujú sa žiadne ďalšie chemické úpravy, čo výrazne zjednodušuje všeobecné použitie. Systém sa môže používať v rôznych podmienkach vrátane hromadného testovania a s minimálnymi odbornými znalosťami používateľa. Na identifikáciu vírusových častíc sa využíva technika chemickej analýzy nazývaná Ramanova spektroskopia, pri ktorej laserové svetlo skúma molekulové vibrácie. Senzorový systém môže identifikovať „odtlačky“ špecifických vírusových zložiek, dokonca aj malé stopy.

Okrem toho vývoj pokročilých algoritmov strojového učenia umožnil detekciu „jemných signatúr“ v rámci spektroskopických údajov, čo pomáha výskumníkom pozorovať prítomnosť vírusu. Pri prvých testoch mal senzor presnosť 92 %, pokiaľ ide o detekciu SARS-COV-2 vo vzorkách slín, čo je podobné ako pri testoch PCR. Potenciál testu však presahuje COVID-19 – senzor bol veľmi úspešný aj pri identifikácii zložiek vírusov H1N1 a zika.

Materiál substrátu senzora FEMIA (field-enhancing metal insulator antenna) je flexibilný, a teda veľmi prispôsobivý. Možno ho umiestniť na množstvo povrchov, a preto výskumníci navrhujú, že by sa mohol používať na rýchle skríningy na preplnených miestach, ako sú letiská a štadióny. Uvažuje sa aj o jej možnom budúcom použití v nositeľných zariadeniach.

Zdroj: cosmosmagazine.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať