Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

MIT pracuje na dýchacom zariadení pre pacientov s COVID-19 iba za 100 USD

1

Inžinieri z MIT chcú zverejniť open source návrh lacného respirátora, ktorý by mohol pomôcť pacientom s COVID-19. Motorizované zariadenie automaticky stláča dýchací vak, druh manuálneho resuscitátora, ktorý používajú posádky sanitky na pomoc pacientom s dýchacími problémami. V súčasnosti sa veľa výskumníkov, študentov medicíny a nadšencov pokúša vytvoriť alebo zdieľať špecifikácie provizórnych respirátorov pre vzrastajúce obavy z ich nedostatku, keď sa epidémia koronavírusu rozšíri.

Tím nedávno spustil webovú stránku predstavujúcu Emergency Ventilator Project čiže E-Vent, kde sa uvádza, že zariadenie odoslali Úradu pre kontrolu potravín a liečiv na rýchle preskúmanie a povolenie na núdzové použitie. Zatiaľ však nie je celkom jasná odpoveď na základnú otázku projektu, či možno bezpečne ventilovať pacienta s COVID-19 automatickým spustením manuálneho resuscitátora.

Ak bude odpoveď kladná, bude treba nájsť výrobné kapacity a odborné znalosti potrebné na produkciu spoľahlivých, bezpečných a cenovo dostupných respirátorov. Tím však zdôrazňuje, že zariadenie by sa malo prevádzkovať iba pod dohľadom vyškolených zdravotníckych pracovníkov. Odhadli, že jeho výroba by stála asi 100 dolárov v porovnaní s desiatkami tisíc dolárov v prípade štandardných nemocničných verzií.

Zdroj: technologyreview.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

1 komentár

adkoo reakcia na: MIT pracuje na dýchacom zariadení pre pacientov s COVID-19 iba za 100 USD

29.3.2020 13:03
na slovensku uz take urobili.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať