CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

MSI MAG251RX / 240-hertzový expres na dynamické hry

0

Monitory s veľmi vysokou obnovovacou frekvenciou obrazu sú medzi hráčmi mimoriadne populárne. Panely s 240 Hz patria k špičke súčasnej ponuky a štandardom už začína byť matrica IPS so širokými pozorovacím uhlami.

V takejto atraktívnej kombinácii je dostupný monitor MSI MAG251RX. A hoci rovnaké základné parametre (240 Hz IPS s rozlíšením full HD na 24,5") má viacero podobných monitorov, MAG251RX je spomedzi všetkých najlacnejší.

Iba čierny rámček

Spredu je monitor netradične „sterilný“. Nie je tu žiadne logo a dokonca ani stavová kontrolka. To môže niekto považovať i za pozitívum, keďže nič neodvádza pozornosť používateľa od toho, čo sa odohráva na displeji.

Monitor svojou konštrukciou navodzuje lacnejší prvý dojem. Okrem strohého vzhľadu má totiž aj nižšiu hmotnosť a šasi je celoplastové. Pevnosť či kvalita dielenského vyhotovenia sa dajú však iba chváliť. Všetko bezchybné lícuje, polohovanie je hladké (a stabilné) a nedochádza pri ňom k žiadnemu vŕzganiu, ako je to pri nízkorozpočtových konštrukciách bežné. Šetrilo sa i tu, ale s mierou. Škoda, že noha stojana nemá rukoväť na jednoduchšie prenášanie ako pri niektorých iných modeloch výrobcu. Keď už je monitor cielený na e-športy, lepšia mobilita by určite prišla vhod.

Zadná strana je už pestrejšia. Povrchová úprava (plastu) miestami imituje brúsený hliník a decentne ju môže (ale i nemusí) osvetľovať prítomný menší svetlovod s RGB LED. Podľa dračieho erbu vzadu už spoznáte, že ide o monitor MSI. A tematickým nápisom tu výrobca takisto pripomína určenie na e-športové použitie, pri ktorom na plynulosti obrazu dnes už obzvlášť záleží. Obnovovacia frekvencia panela je prispôsobiteľná v rozsahu od 48 až do 240 Hz.

Videokonektivita je slušná, pozostáva z dvojice konektorov HDMI 2.0b, jedého DisplayPort 1.2a a USB-C s podporou DP. Za pochvalu stojí aj vyvedenie rozbočovača USB na ľavú stranu, kde je poruke. Vhodný je predovšetkým na rýchle pripojenie ovládacích periférií, na flash disky či externé SSD mu už bude chýbať rýchlosť, keďže je iba štandardu USB 2.0.


Konektorová výbava s dvoma portami HDMI, jedným DP, USB-C, zdieľaným audiojackom a úplne vpravo je USB-B na spojazdnenie rozbočovača USB

Šikovný je i páčkový ovládač po pravej ruke, ale na zmenu obrazových či iných nastavení možno uplatniť aj aplikáciu MSI a všetko regulovať priamo z operačného systému. Možností úprav je nepreberné množstvo a MAG251RX v sebe herný monitor rozhodne nezaprie.

Všestranne slušný obraz

Než sa dostaneme k analýze farieb a rýchlosti panela, je dobré sa ešte pristaviť pri bohatej palete mieridiel, ktorá je nad rámec herných monitorov. Máte na výber zo šiestich tvarov a dvoch farieb (červenej a bielej), aby bola dobrá viditeľnosť na svetlejších a tmavších podkladoch.


Ponuka mieridiel je naozaj široká. každé je navyše dostupné v dvoch farbách

Znovu treba zdôrazniť, že použitý panel je typu IPS. Zvyčajne sa pri herných monitoroch stretávame s panelmi VA, ktoré majú nepríjemný ghosting. Tu k rozmazávaniu obrazu nedochádza, respektíve pohybujúce sa objekty za sebou zanechávajú výrazne menšiu stopu, ktorá nepôsobí rušivo. V tomto smere je zobrazovanie ukážkové. Input lag (19 – 19,5 ms naprieč všetkými nastaveniami overdrive) však mohol byť pri tomto type monitora pokojne i trochu menší.

Kontrast dosahuje na pomery IPS priemerné výsledky (990:1). Treba však poznamenať, že dynamický kontrast (s podporou HDR400) je už živší. Priebeh gamy je v továrenských nastaveniach (profil user) vzácne vyrovnaný a presne kopíruje optimálnu hodnotu 2,2. Jednotlivé herné profily sú však už pomerne kostrbaté, režim FPS rôzne skáče od 2,1 k temným 3,0 a racing či RTS zase už od 50 % inklinujú k prepalom svetlejších odtieňov, čo je spôsobené výraznejším zvýšením kontrastu.

Farebne je na tom monitor dobre vzhľadom na to, že ide o herný model. Spektrum farieb zľahka presahuje farebný priestor sRGB a pozoruhodná je i vždy (v každom profile) dobrá presnosť priemernou odchýlkou ΔE okolo 4,5. Najnižšou presnosťou sa vyznačuje červená.

Diagram farebného pokrytia. Pestrosť i presnosť je na 240 Hz monitor viac než chvályhodná

Kvalita podsvietenia je nadštandardná, či už ide o rozsah jasu, alebo o uniformitu. Maximálna svietivosť mimo obsahu HDR je 340 nitov, čo stačí i do svetlejších priestorov za oknom, a minimálnych 75 nitov je už síce na hranici, ale stále tak akurát na to, aby vás oči nerezali ani pri hraní po tme v noci. Rovnomernosť podsvietenia je na 95 % plochy výborná. Malé nevýrazné priesvity boli na testovacej vzorke badateľné v spodnej časti v pravidelných rozstupoch po celej šírke. Tak či onak, drvivá väčšina monitorov je na tom horšie, a keď uvážite výhodnú cenu, len ťažko zazlievať nejaké detaily. Dôležité je spomenúť i podporu NVIDIA G-Sync. Vďaka nižšiemu rozlíšeniu full HD využijete potenciál monitora aj s grafickou kartou strednej triedy a nemusíte sa obávať ani hrubého rastra, na uhlopriečke 24,5" je ešte pomerne jemný. 

„Dobrá voľba, pokiaľ hľadáte rýchly, funkčne i obrazovo bohatý monitor.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ 240 Hz (G-Sync), na takýto rýchly herný monitor slušné farby i pozorovacie uhly, nadštandardne rovnomerné podsvietenie, široký rozsah jasu, možnosť rýchleho nastavovania z OS, výhodná cena
- Vyšší input lag, trochu rozhasený priebeh gamy v tematických profiloch

HODNOTENIE:

Obraz: 90 %
Konektivita: 93 %
Cena/hodnota: 95 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 92 %

• Cena: 350 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať