ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Malé lietajúce roboty „podobné vílam“ by mohli nahradiť vymierajúce čmeliaky

0

Výskumníci vo Fínsku vyvinuli malé roboty podobné vílam, ktoré dokážu lietať a mohli by pomôcť opeľovať dôležité plodiny na celom svete. Tieto roboty, vytvorené na univerzite v Tampere, sú vyrobené z polymérov, ktoré sa v minulosti používali ako stavebné materiály v robotoch s mäkkým telom a diaľkovým ovládaním. Predchádzajúci výskum ukázal, že tieto polyméry dokážu prinútiť roboty chodiť, plávať alebo skákať.. Toto je však po prvýkrát, čo výskumníci našli spôsob, ako prinútiť svoje roboty reagujúce na podnety aj lietať.

Nové roboty Tinkerbell sú porézne a ľahké (vážia len 1,2 miligramu), môžu sa teda pohybovať tak, že sa vznášajú vo vetre. Sú takisto citlivé na svetlo, čo znamená, že sa dajú ovládať pomocou svetelných vstupov. Inými slovami, zameraný laser by mohol spôsobiť zmenu tvaru robota, čo by ho prinútilo zmeniť smer alebo rýchlosť pri putovaní vo vetre. Aktuátor je vyrobený z tekutého kryštalického elastoméru reagujúceho na svetlo, ktorý pri excitácii viditeľným svetlom vyvoláva otváranie alebo zatváranie štetín.

Tento nový objav by mohol znamenať, že milióny umelých semien púpavy nesúcich peľ budú jedného dňa distribuované po celom svete. Pomocou svetla by sa tieto robotické opeľovače mohli nasmerovať na všetky stromy a rastliny, ktoré treba opeliť. Umelé opeľovače by sa mohli ukázať ako veľmi dôležité, ak budú na celom svete naďalej vymierať cenné opeľovače, ako sú včely. Jedna štúdia zistila, že v rokoch 2006 až 2015 bolo zaznamenaných o 25 % menej druhov opeľovačov v porovnaní s ich počtom pred rokom 1990.

Predplatné NEXTECH 2023

Tento úbytok opeľovačov je z veľkej časti spôsobený ľudskou činnosťou. Svoju úlohu tu zohrávajú faktory ako ničenie biotopov, používanie škodlivých pesticídov v poľnohospodárstve a záhradách, otepľovanie a choroby. Pritom zo 100 plodín, ktoré zabezpečujú 90 % svetových potravín, je 70 do veľkej miery závislých od opeľovačov. Podľa jednej štúdie viedol úbytok populácie opeľovačov k zníženiu množstva ovocia, zeleniny a orechov, ktoré sme schopní vyprodukovať, o 3 až 5 %. Roboty vyvinuté univerzitou v Tampere by mohli doplniť prácu včiel pri opeľovaní plodín.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať