SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Malú elektrickú plachetnicu si odveziete iba pomocou bicykla

Technológie
1

Na trh sa dostávajú malé a ľahké elektrické člny, ktoré sú cenovo dostupné aj pre masy. Patrí medzi ne aj zaujímavý malý elektrický plachetnicový katamarán nazvaný IZIBoat. Meria 4,8 metra a je navrhnutý tak, aby sa naň zmestili až štyria pasažieri. Jeho plachty majú spolu 15,4 štvorcového metra čo poskytuje aj malej loďke slušný ťah. Napriek tomu je IZIBoat v zloženej podobe široký len 62 cm, takže je dostatočne kompaktný na uskladnenie v garáži alebo na dvore.

Po zostavení na pláži, ktoré trvá približne 15 minút, sa plachty dajú rozvinúť asi za jednu minútu. Plachty sa na stožiar nasúvajú a vysúvajú pomocou zvislých líšt, posuvného výložníka a otočného deviátora. Súčasťou balenia je aj elektromotor, ktorý slúži na plavbu po prístave alebo na návrat domov aj po utíšení vetra. Pri dobrom vetre však IZIBoat údajne dosahuje maximálnu rýchlosť až 15 uzlov (28 km/h).

Predplatné NEXTECH 2023

Plachetnica je skonštruovaná tak, aby sa dala ľahko spustiť na vodu vďaka odnímateľným kolieskam v plavákoch, ktoré sú uložené za sedadlom, keď sa nepoužívajú. Tieto kolesá umožňujú tlačiť ju ručne alebo dokonca ťahať za bicyklom. No vzhľadom na hmotnosť 156 kg by bol elektrický bicykel asi lepším riešením. Niektoré malé elektrické člny sú určené na ťahanie kompaktným autom, ale len zriedkavo sa možno stretnúť s ťahaním pomocou bicykla. Konštrukcia člna bola navrhnutá tak, aby bolo jeho ovládanie čo najjednoduchšie, a to aj s použitím centrálneho joysticku na manipuláciu s plachtami zo sedu.

Podľa výrobcu IZIBoat ťaží z inovatívnej hydrodynamiky a aerodynamiky, ktoré ponúkajú dobrú stabilitu a umožňujú používateľom riadiť čln v sede, intuitívne a pohodlne. Sedadlo v kokpite je ergonomicky navrhnuté tak, aby vyhovovalo používateľovi s akoukoľvek výškou a hmotnosťou, pričom všetky ovládacie prvky sú na dosah. Povrch IZIBoatu je pokrytý korundovými guľôčkami, extrémne tvrdou formou oxidu hlinitého, ktorý je odolný proti oderu. Štartovacia cena plachetnice je približne 14 500 eur.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Preco? reakcia na: Malú elektrickú plachetnicu si odveziete iba pomocou bicykla

8.8.2023 05:08
Preco to pisete tak ako 99% stranok ktore prestanem presne koli tomuto sledovat? “Malú elektrickú plachetnicu si odveziete iba pomocou bicykla„ a v clanku „ No vzhľadom na hmotnosť 156 kg by bol elektrický bicykel asi lepším riešením. len zriedkavo sa možno stretnúť s ťahaním pomocou bicykla.“ ktory blazon by tahal 160 kg za bicyklom? A na elektr. By spravil kolko? To je nerealne… fakt zacinam rozmyslat ze sem prestanem chodit uplne. Uz ste ako bulvar. A to ma naozaj mrzi.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať