SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Menšie firmy majú často vyššie nároky. Vieme im vyhovieť

Technológie
0

Špeciálny projekt

Zvoliť si štandardné riešenia znamená nielen rýchlejšie nasadenie, ale aj inovácie, hovorí Bruno Bartoš, obchodný riaditeľ SAP Slovensko. V rozhovore aj o tom, aké možnosti prináša podnikom umelá inteligencia.

Niekoľko rokov ste pôsobili v Česku, v čom je základný rozdiel medzi našimi trhmi?

Česká ekonomika je výkonnejšia ako slovenská, rovnako sú mnohé z českých firiem kapitálovo silnejšie. A aj keď je český trh poznateľne väčší, stále platí, že chuť inovovať je na oboch stranách hranice rovnaká.

Čiže ani slovenské firmy nemajú strach z prijímania noviniek, akou bol pred časom cloud a dnes ňou je umelá inteligencia?

V prípade cloudu mala obrovský vplyv na súčasný trend pandémia. Znemožnila na dlhý čas riešiť pracovné veci z kancelárie. A mnohí si uvedomili, že cloud im nielen sprístupnil pracovisko na diaľku, ale aj odbúral problémy s dodávkami, inštaláciou a údržbou infraštruktúry. Takže ešte pred 4 – 5 rokmi by som si netrúfal povedať, že naše firmy bez obáv siahajú po IT novinkách. Svet sa však od roku 2020 veľmi zmenil.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Vidieť to aj na vašich číslach?

Jednoznačne. Cloud už významne prevyšuje on-premise výnosy. Dokonca Slovensko je v tomto významným hráčom v rámci regiónu strednej a východnej Európy, za vlaňajšok sme zaznamenali trojciferný rast a príjmy z cloudu sa viac ako zdvojnásobili. A to malo hlavný podiel na tom, že sme sa v rámci SAP CEE regiónu stali Country of the Year 2022.

Často spomínaná obava z toho, že dáta už nebudú na mojom vlastnom „železe“, je teda už prekonaná?

Nie absolútne. Skôr sa posunula do roviny: Čo sa stane, ak náhodou nezaplatím za cloudové služby? Vypnú ma a prídem o všetko? Ale to je, samozrejme, vylúčené. My nie sme vlastníkom dát, ani do nich nemáme prístup. Sú plne majetkom klienta a aj v prípade ukončenia zmluvy si ich zákazník môže migrovať, kam si určí.

Čiže je flexibilný.

Presne tak. Kupuje si službu a sám sa v úvode zmluvného vzťahu rozhoduje, ako dlho ju bude využívať a aký rozsah potrebuje v danom čase. Práve to je veľmi veľká devíza cloudu, že dokáže postupne rásť spolu s firmou. Preto si jeho nasadenie nevyžaduje tak vysoké jednorazové investície, ako je to v prípade on-premise riešení. To sa týka aj bezpečnosti. Žiadna lokálna firma si nemôže dovoliť alokovať toľko zdrojov na tak komplexné zabezpečenie dát, ako významní cloudoví poskytovatelia. Nehovoriac o ďalších nákladoch na prevádzku, mzdy, údržbu atď. Ide o ďalší silný argument – cloud je skrátka vo väčšine prípadov ekonomicky výhodnejší. A to aj z pohľadu technických kapacít, infraštruktúrnych možností atď.

Pomohlo to zmeniť vnímanie SAPu ako drahého riešenia pre bežnú slovenskú firmu?

Je pravda, že v minulosti sme boli zaškatuľkovaní ako softvér pre veľké podniky či štátne inštitúcie. Dnes je však už situácia diametrálne odlišná, väčšinu zákazníkov máme medzi menšími a strednými spoločnosťami. Umožnil to nielen cloud, ale aj stratégia, ktorú voláme návrat k štandardu (back to standard). Zákazníci začínajú chápať, že o každý odklon od neho sa treba starať, čo má svoju cenu. SAP ponúka pre odvetvia svoje „best practices“ - odvetvové štandardy, ktoré sú založené na dlhoročných skúsenostiach a spolupráci s našimi zákazníkmi. Ak si manažment miesto rozsiahleho prispôsobovania systému vyberie jeho prednastavenú verziu s nevyhnutnými úpravami, získa nielen cenovo dostupný, ale aj veľmi rýchlo nasaditeľný softvér. A to aj v prípade komplexných ERP nástrojov.

Čo znamená veľmi rýchlo?

Keďže ide o cloudové riešenie, hovoríme o mesiacoch. A šetrí čas nielen pri implementácii, ale aj následných aktualizáciách. Ak máte veľmi špecifický softvér, jeho údržba a inovácie sú oveľa komplikovanejšie a prácnejšie ako v prípade, že využívate štandardizovanú verziu. Mimochodom aj to je jedna z výhod cloudu – vývoj a zapracovávanie noviniek sú oveľa pružnejšie ako v on-premise svete.

Čiže to je ten prístup, ktorý ste nie tak dávno predstavili v rámci balíka Grow with SAP?

Primárne ním cielime na nových zákazníkov, ktorí chcú práve spomínaný odvetvový štandard. Je to public cloud, ktorý dokáže rásť spolu s firmou. A tá chce platiť len za to, čo v danom čase pre svoj biznis skutočne potrebuje. Takže pokojne môžeme povedať, že je to ideálna ponuka aj pre mladé, dynamicky sa rozvíjajúce projekty.

Vrátim sa ešte k tvrdeniu, že väčšinu zákazníkov máte medzi menšími a strednými podnikmi. To platí aj pre slovenské veľkostné členenie firiem?

Áno platí. Navyše malé organizácie majú neraz oveľa vyššie nároky ako veľká spoločnosť, ktorá ide do public cloudu. Máme skúsenosti s podnikmi s obratom 15 miliónov eur, ktoré preferovali private cloud, teda špecifické riešenie na mieru ich potrieb. A preto aj využili balík Rise with SAP, ktorý je presne pre takéto prípady určený.

Neznamená to ale, že opakovane musí manažment riešiť nejaké implementácie, ktoré zasahujú do bežného chodu firmy?

Tak to bolo v on-premise svete. V cloude zákazník dostane prístup do funkčného systému, v ktorom sa následne robia nastavenia a migrujú sa dáta. Veľa krokov prebieha na diaľku. Prvotná implementácia ERP systému, samozrejme, vyžaduje zapojenie z jeho strany a bude trvať mesiace – čím štandardizovanejšie je riešenie, tým kratšie. Zároveň sa odbúrava nutnosť nákladnej predimplementačnej analýzy – v cloude používame tzv. Fit-gap analýzu, ktorá trvá podstatne kratšie a realizuje sa pri spustení cloud služby priamo na systéme. Následné updaty a modifikácie sú však už podstatne jednoduchšie a bez problémov dokážu zbehnúť bez veľkých nárokov na zákazníka.

V SAP ste sa rozhodli, že možnosť stať sa softvérovým developerom vložíte priamo do rúk firiem, ktoré vaše systémy používajú. Prečo?

Áno, predstavili sme SAP Build ako nástroj, ktorý zákazníkovi umožní vyvinúť si softvér na mieru svojim potrebám bez toho, aby musel ovládať programovací jazyk. Či už sa bavíme o portálových riešeniach, aplikáciách, vizualizáciách a pod., zvládnu to bez asistencie profesionálnych vývojárov. A reakcie od zákazníkov zatiaľ hovoria, že ich táto možnosť zaujala a začínajú s ňou pracovať. Keď sa pozrieme na to, aký je obrovský nedostatok profesionálnych developerov a aké sú náklady na ich služby, dáva tento krok logiku. Budúcnosť patrí riešeniam, ktoré si biznis vlastníci a bežní zamestnanci vedia tvoriť a nastavovať bez potreby zapojenia IT a SW oddelení.

Ďalším z trendov je umelá inteligencia. SAP ju má v rámci svojich riešení síce už dlhšiu dobu, no na nedávnej konferencii Sapphire predstavil doslova ofenzívu v jej využívaní. Pôjde o prelomový krok v oblasti podnikového softvéru?

Vidím dvojicu trendov. Prvým je už spomínaný návrat k štandardu, čo najmenšie ohýbanie systému a využívanie best practices, skúseností podobných firiem z trhu. Druhým je automatizácia, do ktorej významne vstupuje práve umelá inteligencia. Odbúravanie rutinných činností je asi prvým hmatateľným výsledkom jej zapojenia. Napríklad AI integrovaná do SAP S/4HANA Cloud už dokáže dokončiť aj zložité objednávkové listy. Pozície ako fakturant jednoducho zaniknú. Zamestnanci sa budú môcť venovať činnostiam s vyššou pridanou hodnotou.

Jej možnosti sú však ďaleko väčšie. AI v aplikácii SAP Extended Warehouse Management sa postará o automatické naskladňovanie či dopĺňanie zásob v závislosti od charakteristiky produktu či dopytu po ňom. Umelá inteligencia v Digitálnom asistentovi SAP načíta všetok obsah, porozumie kontextu a bude vedieť reagovať na bežne formulované dopyty zákazníkov. AI významne vstúpi aj do HR procesov pri vyhľadávaní a manažmente talentov pre konkrétne pozície atď. Má skrátka obrovský potenciál zmeniť mnohé firemné procesy a otvoriť nové možnosti pre biznis.

Foto zdroj: Ivana Stredanská

Zobrazit Galériu

SAP Slovensko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať