PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Microsoft Surface Pro 7 - tablet a zároveň plnohodnotný pracovný nástroj

0

V porovnaní so Surface Pro 6 má nová „sedmička“ dve významné zmeny. Využíva 10. generáciu procesorov Intel Core a konečne pribudol moderný port USB-C, ktorý zároveň nahradil mini DisplayPort na pripojenie externého monitora. Koncepcia s krytom Type Cover s kvalitnou podsvietenou mechanickou klávesnicou a touchpadom, ktorý sa však predáva zvlášť, zostala zachovaná.

VideorecenziaOsvedčená kovová konštrukcia je napriek malej hrúbke pevná. Veľkosť tabletu určuje displej s uhlopriečkou 12,3" a trochu netradičný, ale na mnohé scenáre použitia veľmi praktický pomer strán displeja 3:2, ktorý je ideálny na prácu s dokumentmi či už v režime na šírku, alebo na výšku. Rozlíšenie displeja 2736 × 1824 pixelov je vzhľadom na uhlopriečku excelentné. Keďže displej je dotykový, má hladký povrch, ktorý trochu odráža svetlé plochy. Trochu širšie rámiky okolo displeja sú pri tablete nevyhnutné, aby ste ho mohli držať v rukách či už na výšku, alebo na šírku bez toho, aby prsty v prirodzenej polohe zasahovali do aktívnej plochy dotykového displeja. 

Povrch krytu je potiahnutý materiálom alcantra, pripomínajúcim jemnú látku, a k tabletu sa prichytáva magneticky.

Klávesnica má tri stupne jasu podsvietenia

Tandem Surface Pro + Type Cover dokáže vo všetkých ohľadoch konkurovať ultrabookom, dokonca čiastočne aj pri práci na kolenách. Kryt má totiž dve plochy magnetického prichytenia – za spodnú stenu tabletu, kde je aj konektor na elektrické prepojenie, ako aj za časť rámika pod displejom, a to po celej dĺžke. Po odpojení klávesnice máte k dispozícii kompaktný tablet. Stojan, ktorý sa odklápa na zadnej stene, sa dá sklopiť prakticky do akejkoľvek polohy a spoľahlivo v nej drží.

Po preklopení krytu s klávesnicou dozadu sa klávesnica aj touchpad automaticky odpoja, takže Surface môžete použiť ako tablet bez obavy, že by ste na klávesnici na zadnej strane niečo postláčali. Ďalšie voliteľné príslušenstvo, ktoré je, mimochodom, veľmi návykové, je elektronické pero. Písanie aj kreslenie sú presné a vďaka možnosti položiť dlaň na dotykový displej veľmi pohodlné. Surface s dotykovým perom sa stáva výborným nástrojom pre kreatívnych profesionálov. 

V balení je napájací zdroj, ktorý sa k tabletu pripája cez obojstranný magnetický konektor, ale Surface Pro 7 sa dá napájať aj cez port USB-C. Ten umožňuje aj prenos obrazu. Vyskúšal som pripojenie k monitoru so vstavanou dokovacou stanicou cez USB-C a tablet sa z monitora zároveň aj napájal a nabíjal.

K dispozícii je jeden port USB typu A, takže ak potrebujete pripojiť viac zariadení, musíte použiť rozbočovač alebo samostatne predávanú dokovaciu stanicu Surface Dock. Konektor USB-A je aj na napájacom zdroji, ten môžete použiť na nabíjanie smartfónu či iného zariadenia.

Zadná kamera so zaostrovaním má rozlíšenie 8 Mpx a dobre poslúži napríklad pri fotení dokumentov, prípadne obsahu tabule po brainstormingu a podobne. Pri tabletoch s Windows je dôležitejšia kvalita prednej kamery, ktorá sa dá použiť na prihlasovanie sa pomocou rozpoznávania tváre prostredníctvom technológie Windows Hello. Surface Pro 7 má prednú kameru s rozlíšením 5 Mpx a disponuje aj infračerveným senzorom. 

Procesor i5 desiatej generácie je schopný poskytnúť dostatok výkonu na akýkoľvek primeraný účel. Treba si uvedomiť, že 13-palcový tablet nie je grafická pracovná stanica na náročné výpočty a ani na pravidelné editovanie a renderovanie 4k videa. Spracovanie FHD videí v softvéri optimalizovanom, aby bežal aj na ultrabookoch, napríklad Pinnacle Studio, zvládnete pohodlne a komfortne. Limitujúci faktor výkonu je chladenie. Kovové telo odvádza teplo do okolia veľmi dobre, ale pri trvalej záťaži, napríklad pri už spomínanom renderovaní videí, dôjde po dosiahnutí povolenej pracovnej teploty procesora k limitovaniu výkonu. Výdrž na batériu závisí od druhu činnosti. Pri používaní aplikácií balíka Office a prehliadaní webu vydržal Surface Pro 7 pri nastavení jasu na 50 % 7,5 hodiny.

V ponuke je viac modelov s procesormi i3, i5 a i7 a rôznou kapacitou pamäte a disku SSD a s rastúcou kapacitou sa zvyšuje aj cena. Odporúčame zvážiť súčasné aj budúce potreby a vybrať model s dostatočnou kapacitou. Čipy RAM aj SSD sú prispájkované priamo na matičnej doske, takže upgrade neprichádza do úvahy ani v autorizovanom servise. Lokálnu úložnú kapacitu môžete rozšíriť pomocou pamäťovej karty microSD a, samozrejme, odporúčame využívať cloudové úložné priestory, predovšetkým OneDrive, ktorý je súčasťou cloudových služieb Microsoftu. 

Verdikt: Elegantný tablet pre náročných používateľov s výkonom a ergonómiou ultrabooku.

Technické parametre: 

Intel Core i5 1035G4 (10. generácia), 8 GB RAM, SSD 256 GB; grafika Intel Iris Plus; displej 12,3" dotykový Pixel Sense s rozlíšením 2736 × 1824 (267 PPI), pomer strán 3:2; Wi-Fi 802.11ax, bluetooth 4.1, porty: 1× USB 3.1 s konektorom USB-C, 1× USB-A; operačný systém: Windows 10 Home 64-bit., rozmery: 292 × 201 × 8,5 mm, hmotnosť: 775 g

Skóre benchmarkov: PC Mark 3750

Cena: 1379 EUR

+ Prémiový dizajn a materiály, vynikajúci displej, dobrý výkon, polohovateľný stojan

-           USB-C nepodporuje Thunderbolt 3

 

Hodnotenie: 91

Dizajn: 92

Výkon: 92

Funkcionalita: 88

Tip redakcie: Dizajn a konštrukcia

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať