Množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na zemský povrch sa výrazne mení

0

Medzinárodný výskumný tím v článku publikovanom v časopise Advances in Atmospheric Science naznačuje, že množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na zemský povrch sa môže v priebehu desaťročí podstatne meniť. Pritom štádiá „stmievania“ a „rozjasňovania“ zodpovedajú zvýšenému znečisteniu ovzdušia a implementácii riešení čistej energie. Údaje hovoria, že množstvo slnečného žiarenia, čo je slnečná radiačná energia, zaznamenalo pokles vo veľkých častiach sveta od 50. do 80. rokov 20. storočia.

Tento jav je známy ako globálne stmievanie. Potom nasledovalo čiastočné zotavenie, známe ako rozjasňovanie. Výskumníci sa zamerali na regionálne trendy slnečnej radiačnej energie v Číne. Táto krajina totiž poskytuje priaznivé prostredie na pochopenie účinkov aerosólového žiarenia, teda toho, ako látky znečisťujúce ovzdušie ovplyvňujú množstvo slnečnej radiačnej energie dosahujúcej zemský povrch.

V predchádzajúcich štúdiách vedci zistili, že desaťročné výkyvy v slnečnej energii dopadajúcej na zemský povrch sú v Číne obzvlášť výrazné. Od 60. do 90. rokov 20. storočia slnečná energia výrazne klesala a zdá sa, že v roku 2000 sa tento trend začal obracať s miernym oživením v posledných rokoch. Čím viac znečistenia je v atmosfére, tým menej slnečného žiarenia sa dostane na zemský povrch.


Zdroj Foto: Xiang'ao Xia

Teraz, keď Čína začala tento trend obracať znížením znečistenia ovzdušia, na povrchu možno pozorovať viac slnečného svetla, čo by mohlo mať ďalšie výhody. Ak sa Čína úplne zotaví z fázy stmievania a vráti sa k úrovni čistoty atmosféry zo 60. rokov, mohla by krajina dosiahnuť výrazný nárast výroby solárnej energie. 

Zdroj: phys.org.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať