SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Mohla by technologicky vyspelá civilizácia zmeniť fyzikálne zákony?

9

Stanovujú fyzikálne zákony pevný limit pre napredovanie technológií alebo môžeme tieto zákony prepísať? To je jedna z otázok, nad ktorou uvažujú vedci v programe Categorizing Atmospheric Technosignatures sponzorovanom NASA. Táto otázka priamo súvisí s Kardašovovou škálou týkajúcou sa získavania energie. Civilizácia typu I v Kardašovovej schéme dokáže zachytiť všetku energiu dopadajúcu na jej domovskú planétu. Civilizácia typu II je schopná zachytiť všetku energiu generovanú hviezdou a typ III môže urobiť to isté v rámci celej galaxie.

Zber energie z celej galaxie sa zdá skutočne veľmi pokročilý, no mohli by sme túto myšlienku posunúť ďalej. Môže existovať civilizácia typu IV alebo typu V? Jestvujú vôbec nejaké limity technologického pokroku, a ak áno, kde sa nachádzajú? Akýkoľvek pokus rozvíjať myšlienky v tomto zmysle je číra špekulácia. Napriek tomu to vedci občas robia a touto cestou sa vydávajú aj najlepší autori sci-fi, napr. Stanislav Lem v knihe Pánov hlas či tvorcovia filmu Interstellar. Kardašov si predstavoval civilizácie podliehajúce zákonom fyziky, ktoré sú dané aj nám.

Tieto zákony nemôžeme zmeniť, môžeme ich len viac či menej efektívne využívať. No čo ak sa civilizácia stane natoľko vyspelou, že dokáže tieto zákony zmeniť? Takáto civilizácia by išla oveľa ďalej, nielen po zbieranie energie. Astrofyzik Caleb Scharf skúmal tento druh otázok a pýtal sa, ktoré z fyzikálnych pravidiel by mohli byť prepísané dostatočne pokročilou formou života. Jedna z možností sa týkala temnej hmoty. Astronómovia sledujúci pohyby galaxií a zhlukov galaxií zistili problém: Nie je v nich dostatok hmoty na to, aby vyvolala sily potrebné na riadenie pozorovaných pohybov.

Na vyriešenie tohto problému predpokladajú, že musí existovať veľa hmoty, ktorú nemožno vidieť, pretože nevyžaruje svetlo. To znamená, že s materiálmi, ktoré vidíme, neinteraguje iným spôsobom ako prostredníctvom gravitácie. Scharf však uvažoval, či nedostatok interakcií temnej hmoty nie je skôr umelo vytvoreným výsledkom zásahov nejakej vyspelej civilizácie. Podľa neho by možno bolo pre život najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť katastrofám, ako sú radiačné prúdy alebo tlakové vlny z vybuchujúcich hviezd, takmer úplne sa odpojiť od vesmíru.

Pomocou 3D tlače „z normálnej na temnú hmotu“ by sme mohli, ako hovorí Scharf, „nahrať svoj svet na obrovské množstvo realít na temnej strane a skončiť s tým“. Scharf uvažoval napríklad aj o hyperpokročilej civilizácii, ktorá urýchľuje rozpínanie vesmíru, čo teraz pripisujeme takzvanej temnej energii. Dostatočne vyspelá civilizácia by podľa neho mohla byť v skutočnosti príčinou zrýchľovania. Možno ho využíva na to, aby zabránila prípadnej tepelnej smrti vesmíru. A čo ak v skutočnosti existuje veľa fyzikálnych zákonov, ale evolúcia vyberá tie, ktoré môžu organizmy pozorovať?

Možno v procese určovania rozdielu medzi sebou a svetom existuje určitá voľnosť v tom, ako sa nekonečne bohatý vesmír rozdeľuje na pozorovateľov a pozorovaných. Táto myšlienka je naznačená vo filme Arrival, kde mimozemšťania, ktorí prichádzajú na Zem, majú odlišnú kognitívnu a jazykovú štruktúru, Možno by hyperpokročilá civilizácia skutočne mohla prispôsobovať fyzikálne zákony tak, ako uzná za vhodné. Je niečo také možné? No, vo vesmíre by mohlo byť možných veľa vecí a mnohé z týchto možností fungujú dokonca v rámci obmedzení, ktoré poznáme z fyzikálnych zákonov.

No takisto je možné, a azda aj pravdepodobnejšie, že fyzika, ktorú dnes poznáme, kladie životu a tomu, čo dokáže, prísne obmedzenia. Tieto limity môžu obmedziť technologický vývoj natoľko, že sa zastaví ďaleko od toho, čo si dokáže predstaviť naša vedecká fantastika. Možno napríklad jednoducho neexistuje spôsob, ako obísť obmedzenia vyplývajúce z rýchlosti svetla, a prekonávanie vzdialeností medzi hviezdami bude vždy nesmierne náročné a drahé.

Zdroj: bigthink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

9 komentárov

fyzikalne zakony reakcia na: Mohla by technologicky vyspelá civilizácia zmeniť fyzikálne zákony?

28.5.2022 00:05
fyzikalne zakony len popisuju to co pozorujeme resp. vnimame. nase fyzikalne zakony su len tak dobre ako dobre dokazeme vnimat okolity svet. ak ho dokaze niekto vnimat lepsie alebo inak tak bude mat ine fyzikalne zakony. Toto je pre autora urcite strasne komplilovane, tak to skusme jednoduchsie. A ako Adam, B ako Beata, C ako Cyril ...
Reagovať

Technologicky alebo mentálne reakcia na: Mohla by technologicky vyspelá civilizácia zmeniť fyzikálne zákony?

27.5.2022 18:05
Technológia asi ťažko zmení zákony na základe ktorých je postavená. Ale myšlienka nemá hranice, tam bude cesta.
Reagovať

RE reakcia na: Mohla by technologicky vyspelá civilizácia zmeniť fyzikálne zákony?

25.5.2022 18:05
Jeden zo zákonov novinárčiny znie:
Ak je v nápise článku otáznik, tak je vždy odpoveď NIE.
Reagovať

Veeu reakcia na: Mohla by technologicky vyspelá civilizácia zmeniť fyzikálne zákony?

25.5.2022 11:05
Je zaujímavé vidieť v diskusii tak hlboké nepochopenie témy článku. Každopádne ak to aj civilizácia III. typu nezvládne, nás predseda Igor to navrhne na najbližšej schôdzi a odhlasuje v spojení s civilizaciou záporného typu
Reagovať

RE: Veeu reakcia na: Veeu

26.5.2022 19:05
Ten kokot určiťe
Reagovať

Vám to už načisto .....? reakcia na: Mohla by technologicky vyspelá civilizácia zmeniť fyzikálne zákony?

25.5.2022 07:05
Preboha, je u Vás niekto vôbec duchom pričetný??
Ako môže takýto blud prejsť kontrolou? Ja mám pocit že stránka vďaka takýmto blbostiam sa dostáva na úroveň zem&vek.
Nie fyzikálne zákony sa meniť nedajú. Avšak dobre vieme že kvantová mechanika nefunguje podľa známej kinematiky resp. klasickej mechaniky. No to však neznamená že fyzikálne zákony nefungujú!!!
Prosím nechajte vedu na vedcov, medicínu na medikov a pod. Takéto desinformacie vytvárajú živnú pôdu pre blbcov !!!
Reagovať

nuž... reakcia na: Mohla by technologicky vyspelá civilizácia zmeniť fyzikálne zákony?

24.5.2022 14:05
...každá civilizácia schopná medzihvieznych letov zákonite musí zmeniť/obísť fyzikálne zákony. Schopnosť materálov vydržať preťaženia pri zrýchľovaní a spomaľovaní je totižto obmedzená. Aj keby sa vynašiel neviemaký výkonný pohon, tak proste jeho energetická časť od momentu keď je impulz silnejší ako materál, jednoducho preletí kozmickou loďou namiesto toho aby ju zrýchlil/spomalil. Pri pohone, ktorý je tesne pod hranicou preťaženia, by zas trvalo zrýchľovanie a spomaľovanie celé stáročia.
Reagovať

tak reakcia na: Mohla by technologicky vyspelá civilizácia zmeniť fyzikálne zákony?

24.5.2022 13:05
tak teda civilizacia Xteho typu
je ci nieje schopna menit fyz. zakony
neviete sa rozhodnut

este ze to nikdy nezistite
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: tak

24.5.2022 16:05
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať