S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Múčne červy požierajúce plasty ponúkajú nádej na riešenie problémov s odpadom

0

Kenskí vedci zistili, že larvy chrobáka múčiara, ktorým sa ľudovo hovorí múčne červy, dokážu požierať a rozkladať polystyrén, čo je prielom, ktorý by mohol pomôcť pri riešení rastúcej krízy plastového odpadu na kontinente. Tím z výskumného centra Icipe v Duduville neďaleko Nairobi pod vedením Fathiyu Mbaraka Khamisa tvrdí, že larvy môžu konzumovať široko používaný obalový materiál v kombinácii s inými živinami.

„Identifikovali sme ho pomocou molekulárnych nástrojov, a keďže ide o blízkeho príbuzného žltého múčneho červa, nájdeného v Európe a Spojených štátoch, o ktorom je už známe, že požiera plasty, rozhodli sme sa otestovať, či sa aj tento dokáže živiť plastom,“ povedal Khamis. Aby vedci potvrdili svoju teóriu, kŕmili larvy tromi rôznymi druhmi stravy. Larvy, ktorým bol podávaný polystyrén aj otruby, prežívali lepšie a jedli viac plastov ako tie, ktoré dostávali iba polystyrén.

S_1124 T Gaming Advertisement

Skupina s kombinovanou stravou rozložila takmer 12 percent ich celkového príjmu polystyrénu. Zásluhu na tom nemusia mať len samotné múčne červy, ale aj baktérie v ich črevách. Analýza ukázala významné zmeny v črevných baktériách lariev v závislosti od ich stravy. Larvy kŕmené polystyrénom mali vyššie hladiny baktérií, ako sú proteobaktérie a bacilloty, známe svojou schopnosťou prispôsobiť sa rôznym prostrediam a rozkladať zložité látky.

Iné baktérie vrátane kluyvery a klebsielly boli tiež hojné a sú schopné produkovať enzýmy, ktoré trávia syntetické plasty. Je teda možné, že múčne červy prirodzene nemajú schopnosť požierať plast, ale keď začnú jesť plasty, baktérie v ich črevách sa môžu zmeniť, aby ich pomohli rozložiť. To dáva možnosť izolovať tieto baktérie a ich enzýmy na vytvorenie rozsiahlych riešení pre plastový odpad.

Tím dúfa, že štúdiom týchto prirodzených požieračov plastov sa mu podarí vytvoriť nové nástroje, ktoré pomôžu rýchlejšie a efektívnejšie sa zbaviť plastového odpadu. Tradičné metódy recyklácie, ako je chemické a tepelné spracovanie, sú totiž drahé a môžu vytvárať ďalšie znečisťujúce látky.

Zdroj: rfi.fr.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať