SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

NAS: Úložný priestor na rodinné dáta

1

Význam skratky NAS (Network-Attached Storage) výstižne naznačuje účel tohto univerzálneho a veľmi užitočného zariadenia. Zjednodušene povedané, NAS funguje ako domáci súborový server, ale na rozdiel od univerzálneho servera je optimalizovaný na funkcionalitu a spotrebu energie. Centralizovaný úložný priestor, ktorý sa využíva aj v podnikovom prostredí, má veľa výhod aj pre domácich používateľov. Členovia rodiny ho môžu používať na ukladanie dokumentov aj multimediálnych súborov. Pre dokumenty a súbory personálnej agendy, prípadne agendy rodinnej firmy je NAS skôr doplnkom či záložným riešením než alternatívou úložných priestorov, ktoré sú súčasťou cloudových služieb. Naproti tomu na ukladanie veľkých multimediálnych súborov videa s vysokým rozlíšením alebo hudby v bezstratových formátoch vo vysokej kvalite je ukladanie do NAS nepomerne lacnejší spôsob. Navyše pri prehrávaní na počítačoch, tabletoch, smartfónoch, televízoroch či zariadeniach na streamovanie hudby sa veľké objemy dát prenášajú len v rámci lokálnej domácej siete a nezaťažujú internetové pripojenie.

Nevýhody lokálnych diskov a cloudových úložných priestorov

Pred niekoľkými rokmi sa v notebookoch začali využívať polovodičové disky, ktoré sú v porovnaní s mechanickými oveľa rýchlejšie, ale pri rovnakej kapacite aj podstatne drahšie. V čase písania článku je typická kapacita diskov SSD v notebookoch strednej cenovej triedy 256 – 512 GB. Samozrejme, cena polovodičových diskov klesá a aj v tejto kategórii sa začínajú objavovať modely s kapacitou 1 TB. Na uloženie dokumentov, agendy, fotografií, prípadne aj na zásobu niekoľkých filmov a časti audiotéky „na cesty“ takáto kapacita stačí. Na uloženie zbierky filmov, hudby a domácich videí v 4K rozlíšení, prípadne vyššom to však nestačí, nehovoriac o tom, že k súborom má prístup len používateľ počítača. Aby bol uložený obsah dostupný, musel by byť v zdieľaných priečinkoch a notebook by musel byť stále zapnutý a pripojený.

Nakrúcanie videa so 4K rozlíšením zvládne každý lepší smartfón a, samozrejme, aj zrkadlovky, bezzrkadlovky a systémové kompakty. Na trhu sú však už aj smartfóny, kamery a televízory s rozlíšením 8K. Zábery z dovolenky v 4K rozlíšení zaberú niekoľko desiatok gigabajtov. Veľkú úložnú kapacitu potrebujú aj amatérski fotografi, ktorí fotia do formátu RAW, kde každý záber má minimálne 30 MB. Na ilustráciu, v bezzrkadlovke aj systémovom kompakte, ktoré využívam na nakrúcanie videa, mám pamäťové karty s kapacitou 256 GB, pričom súčet ich kapacity je rovnaký, ako má disk SSD v mojom notebooku. Problémom je aj viacnásobné uloženie rovnakých multimediálnych súborov. Video z poslednej dovolenky sa bude pozerať v kruhu rodiny na 4K televízore v obývačke, ale niektorý z juniorov bude chcieť ukázať niektoré časti z neho kamarátom na smartfóne, tablete alebo notebooku v internáte, budú si ho chcieť pozrieť starí rodičia bývajúci stovky kilometrov a možno aj niekto z príbuzenstva bývajúci na inom kontinente. Nie všetko sa dá dať na YouTube či iné tematické alebo univerzálne cloudové priestory, a tak vzniká problém, ako čo najefektívnejšie uložiť a zdieľať súbory.

Cloudové služby typu OneDrive, iCloud, GoogleDrive, Box, Dropbox a mnohé ďalšie majú veľa výhod, ale dve nevýhody. Obmedzenú kapacitu bezplatne poskytovaného úložného priestoru a závislosť od rýchleho internetu. To, že vaše súbory spravuje niekto iný, je v tomto prípade na prvý pohľad skôr výhoda, pretože poskytovateľ cloudových služieb má kvalifikovaných zamestnancov a má vyriešené zálohovanie a zabezpečenie. Kapacitu si môžete rozšíriť, ale za 1 TB zaplatíte ročne okolo 100 eur, pričom terabajt je v dobe filmov v rozlíšení full HD a nastupujúcej ére 4K multimediálneho obsahu žalostne málo. Takisto začína prevládať trend reprodukcie hudby s vysokým rozlíšením, kde veľkosť súborov jedného albumu dosahuje často 1 GB a viac.

Na porovnanie, disk s kapacitou 6 TB, určený na nepretržitú prevádzku v NAS serveroch, ktorý v súčasnosti predstavuje najlepší pomer kapacita/cena, stojí 150 eur, čiže cena za terabajt je 25 eur. Keby ste brali do úvahy aj redundantné zálohovanie, potrebujete dva disky a terabajt vás vyjde na 50 eur, a to po celé obdobie životnosti diskov, čo je pri diskoch do NAS minimálne 5 rokov.

Bezpečný ukladací priestor s vysokou kapacitou u vás doma

Naznačené nevýhody lokálnych diskov a cloudových služieb rieši sieťový úložný priestor NAS. Väčšina produktov ponúka nielen zdieľaný a zabezpečený úložný priestor, ale ich operačné systémy poskytujú rôzne sofistikované služby súvisiace so správou multimediálnych súborov či personálnej agendy. Zariadenia tohto typu majú výkonný viacjadrový procesor, ktorý zabezpečuje nielen vysokú rýchlosť a plynulosť prenosu dát či streamovanie videozáznamu, ale aj fungovanie spomínaných služieb pre viac používateľov súčasne. NAS vám umožní mať nad svojimi dokumentmi a multimediálnymi súbormi úplnú kontrolu a zároveň sú pre vás a vami určené osoby kedykoľvek k dispozícii bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Môžete si napríklad v hoteli na inom kontinente pozrieť video uložené v NAS u vás doma a naopak, zábery z dovolenky alebo hotové postrihané video uložiť na domáci NAS, čím ho jednak sprístupníte ostatným členom rodiny a hlavne ho budete mať bezpečne zálohované.

Zariadenia typu NAS sú síce pripojené k internetu, ale stream videa z domáceho cloudu ide len cez lokálny router, takže nezaťažuje internetové pripojenie. Rovnako upload súborov z počítača na úložné zariadenie ide len cez lokálnu sieť, takže prípadná nízka rýchlosť uploadu pri pripojení typu ADSL sa neuplatní. Samozrejme, pri vzdialenom prístupe, keď budete súbory z NAS či personálneho cloudu sťahovať alebo prehrávať multimediálny súbor, z pohľadu zariadenia poskytujúceho obsah ide o upload, takže tu sa prípadné obmedzenie rýchlosti prejaví.

Jednoduchá konfigurácia a používanie

Na ukladanie multimediálnych súborov síce stačí jednošachtový NAS, ale aj na domáce použitie odporúčame radšej dvoj- a viacšachtové zariadenia. Dôvodom je rozšíriteľnosť, bezpečnosť a paradoxne aj cena. Viacšachtový NAS je výhodnejší aj preto, lebo cena diskov v závislosti od kapacity rastie strmšie, nie lineárne. Napríklad disk s kapacitou 8 TB stojí 230 eur, za disk s kapacitou 16 TB zaplatíte 650 eur.

Pri výbere NAS máte dve možnosti. Buď kúpite zariadenie osadené diskami, alebo len NAS s prázdnymi šachtami a disky si kúpite samostatne. Výhoda druhého spôsobu je v tom, že disky môžete dokupovať postupne a rozširovať si tak kapacitu domáceho úložného riešenia podľa potreby. Montáž diskov je jednoduchá, zaobídete sa spravidla bez akýchkoľvek nástrojov, takže ju zvládne každý. Pozornosť však treba venovať výberu diskov z hľadiska typu, ako aj kapacít. Jednoznačne potrebujete modely určené na nepretržitú prevádzku. Rovnako je jednoduchá aj inštalácia operačného systému, kde stačí postupovať podľa pokynov sprievodcu konfiguráciou. Kľúčová fáza je nastavenie parametrov a privilégií na lokálny aj vzdialený prístup.

NAS s možnosťou inštalácie viacerých diskov sú nevyhnutné pre freelancerov, napríklad fotografov, grafikov či dizajnérov. Tí potrebujú vysokú spoľahlivosť, takže údaje budú ukladať redundantne na viac diskov, aby v prípade poruchy niektorého z nich neprišli o svoje údaje. Treba si premyslieť, akú kapacitu a úroveň zálohovania potrebujete, a takisto počítať s možnosťou rozšírenia. Predpokladajme, že máte dvojšachtový NAS a disponujete jedným diskom s kapacitou 8 TB. Keby ste chceli mať údaje uložené s možnosťou obnovy po havárii niektorého z diskov, potrebujete doinštalovať ďalší 8 TB disk. Ak chcete využiť kapacitu obidvoch diskov, napríklad na ukladanie multimédií, nakonfigurujete diskový zväzok bez redundancie, takže môžete využiť kapacitu 16 TB. Napriek tomu, že údaje nebudú ukladané redundantne, spoľahlivosť diskov pre NAS je oveľa vyššia než pri diskoch pre notebooky. Väčšina zariadení typu NAS na domáce použitie má porty USB, ku ktorým môžete pripojiť externý disk. Po jeho odpojení máte k údajom uloženým na ňom bezproblémový prístup z akéhokoľvek počítača.

Pri konfigurácii vo väčšine prípadov rozdelíte úložný priestor na zložky, ktoré budú tvoriť privátnu a verejnú zónu, definujete pravidlá prístupu, ktoré zložky sú prístupné ktorým používateľom. Môžete takisto nastaviť automatické zálohovanie všetkých alebo vybraných počítačov, do ktorých však treba nainštalovať aplikáciu, ktorá zálohovanie realizuje. Následne zdieľané zložky namapujete tak, aby boli dostupné z aplikácií typu Prieskumník vo Windows či Finder v Mac OS. Prístup k zložkám máte aj prostredníctvom webového portálu. Pri NAS renomovaných značiek, ako je Synology, WD či QNAP, budú pri implicitnej konfigurácii vytvorené zdieľané zložky označené ako Video, Photo a Audio a budú automaticky prístupné z moderných televízorov pripojených k internetu. Väčšina moderných televízorov automaticky rozpozná úložné zariadenie pripojené na domácu sieť a bez problémov dokáže z neho prehrávať multimediálne súbory vrátane 4K videí. Niektoré NAS podporujú transkódovanie streamovaného videa v reálnom čase. V praxi to znamená, že ak máte na disku uložené video v rozlíšení 4K a pozeráte si ho na 4K televízore, bude streamované v natívnom rozlíšení. No ak video pozeráte na zariadení s nižším rozlíšením displeja, napríklad tablete s full HD displejom, bude v reálnom čase prekódované a streamované v rozlíšení 1080p. Videá si teda môžete ukladať v najvyššom rozlíšení a streamovať ich bez ohľadu na možnosti prehrávania koncového zariadenia či limitáciu internetového pripojenia.

Resumé

Domáci používatelia, ale aj amatérski fotografi ocenia bezpečné ukladanie súborov a možnosť ich bezpečného zdieľania. Prax ukazuje, že každý, kto si možnosti NAS vyskúša, sa už bez neho nezaobíde, aj keď predtým nevedel, že takéto zariadenie s prístupom odkiaľkoľvek a možnosťou zdieľania pre členov rodiny či pracovníkov firmy potrebuje a chcel si primárne kúpiť externý disk. NAS je najvýhodnejšie riešenie nielen na ukladanie súborov multimediálnej zábavy. Čoraz viac domov a bytov je v rámci koncepcie smart home vybavených monitorovacími bezpečnostnými kamerami a NAS je najvýhodnejšie riešenie aj na ukladanie záznamov z týchto zariadení.

Úvodné FOTO: fullvector / www.freepik.com

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

6TB za 150€ ? reakcia na: NAS: Úložný priestor na rodinné dáta

8.10.2021 12:10
Poprosím odkaz na ten NASkový 6TB disk za 150€
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať