SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

NASA: Máme 30 minút na varovanie, kým Zem zasiahne smrtiaca slnečná búrka

5

Tím v NASA usilovne aplikuje modely umelej inteligencie na údaje o slnečných búrkach s cieľom vyvinúť systém včasného varovania, ktorý by podľa nich mohol planétu upozorniť približne 30 minút pred tým, ako určitú oblasť zasiahne potenciálne ničivá slnečná búrka. Tento časový náskok je spôsobený tým, že svetlo sa môže pohybovať rýchlejšie ako slnečný materiál vyvrhnutý zo Slnka v prípade silných slnečných búrok. Pri niektorých udalostiach, ako bola napríklad tá, ktorá zasiahla Quebec približne pred 35 rokmi, môžu na niekoľko hodín vypadnúť dodávky elektrickej energie.

Extrémnejšie udalosti, ako napríklad Carringtonova udalosť, ktorá sa stala pred viac ako 150 rokmi, by dnes mohli spôsobiť masívne zničenie elektrickej a komunikačnej infraštruktúry. Vedci si tento problém uvedomujú, preto Slnko sleduje množstvo satelitov (ACE, Wind, IMP-8 a Geotail), ktoré sa dajú použiť na identifikáciu týchto slnečných výbuchov. No na to, aby ste mohli vytvoriť predpovedný model, musíte umelej inteligencii povedať, čo má predpovedať. Vedieť, že sa blíži slnečná búrka, je len jedna časť boja. Musíte takisto vedieť, aký dosah bude mať na Zem, keď ju zasiahne.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Výskumníci preto zozbierali aj údaje z pozemných staníc, ktoré boli tiež ovplyvnené niektorými búrkami, ktoré satelity už zaznamenali. Potom sa pustili do trénovania modelu hlbokého učenia. Nazvali ho DAGGER a v porovnaní s existujúcimi predikčnými algoritmami, ktoré sa pokúšali o to isté, má celkom pôsobivé špecifikácie. Najpozoruhodnejšie je zvýšenie jeho rýchlosti. Výskumníci pod vedením Vishala Upendrana z Medziuniverzitného centra pre astronómiu a astrofyziku v Indii tvrdia, že algoritmus dokáže predpovedať závažnosť a smer slnečnej búrky za menej ako sekundu a je schopný urobiť predpoveď každú minútu.

Pokusy predchádzajúcich algoritmov trvali rádovo dlhšie, takže neposkytovali takmer žiadny čas na varovanie pred búrkou, ktorá zasiahne Zem. Čiastočne to bolo spôsobené tým, že bolo výpočtovo náročné určiť, kde všade na zemeguli môže búrka udrieť. V tejto oblasti urobil systém DAGGER ďalší krok vpred a dokáže vykonávať svoje rýchle logické predpovede pre celú plochu zemského povrchu. Vykonávanie takýchto predpovedí na miestnej úrovni je mimoriadne dôležité – v každom okamihu, keď môže Zem zasiahnuť slnečná búrka, bude polovica zemegule chránená celou hmotnosťou planéty (v stave, ktorý bežne označujeme ako noc).

Vďaka kombinácii rýchlosti predpovedí so schopnosťou aplikovať ich na celú zemeguľu znamená systém DAGGER značný pokrok v predpovedaní a presnej reakcii na potenciálne nebezpečenstvá spôsobené slnečnými búrkami. Spúšťa sa na platforme s otvoreným zdrojovým kódom práve včas, aby sa zhromaždilo množstvo údajov, keďže Slnko sa v roku 2025 dostane na vrchol svojho 11-ročného slnečného cyklu. Spoločnosti poskytujúce verejné služby a komunikačné spoločnosti majú tak niekoľko rokov na to, aby integrovali DAGGER do svojich systémov na vyhodnocovanie hrozieb.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Ochrana spotrebicov reakcia na: NASA: Máme 30 minút na varovanie, kým Zem zasiahne smrtiaca slnečná búrka

19.10.2023 11:10
Je mozne ochranit aspon male domace spotrebice ulozenim do uzemnenej nofaradayovej klietky pri takomto solarnom vyrone?
Reagovať

Slnieckonase reakcia na: NASA: Máme 30 minút na varovanie, kým Zem zasiahne smrtiaca slnečná búrka

19.10.2023 05:10
Tesi ma,ze prispievaju inteligentni,ale predovsetkym nezastivni , vedomostami a humorom nasyteni ludia,co k tomu dodat este? Nie ,30 minut je uspech,ved sa da vselico vypnut,vytahy by mali byt systemovo napojene,nemocnice,a podobne..Co sa bude diat potom? Verim,ze ak si Rusi povedia,ze toto spravia v mensom meradle pomocou specialnej jadrovej zbrane nad Ukrajinou,tak nam tlacove agentury daju uz trosku predstavu,ako by to mohlo vyzerat globalne...
Reagovať

som robot reakcia na: NASA: Máme 30 minút na varovanie, kým Zem zasiahne smrtiaca slnečná búrka

18.10.2023 17:10
30 minút včasného varovania-- asi by som si zrobil kávu a natrel sa krémom na opaľovanie so silnejším UV faktorom...
Reagovať

Pred 14300 rokmi plzma zo Slnka, ničila Zem,... reakcia na: NASA: Máme 30 minút na varovanie, kým Zem zasiahne smrtiaca slnečná búrka

18.10.2023 10:10
Ahojte, robil som viac ako 20 ročný výskum spojený aj s takouto udalosťou. Záznamy sú v ľade, nájdené v GISP2 z Grónska, Vostok z projektov jadrového vŕtania v Antarktíde, v dendrologickom výskume. Porovnal som tie výskumy s legendami, mýtmi Číny o lukostrelcovi "I", ktorý vystrelil 9 (fantómových plazmových sĺnk-mrakov vyvrhnutých zo Slnka počas perihélia planéty X,...) z 10 Sĺnk, čo v tom konkrétnom čase prehrialo Zem. Legenda aj s obežnými dráhami planét, planéty X je znázornená na pohrebnej zástave Markízy Tay-cca 168 p.n.l. , na Senmutovej astronomickej mape z Egypta cca 1400 p.n.l....na niektorých orientálnych kobercoch vyrobených podľa dlaždíc,mozaiky,..od staroveku,....veľa najstarších megalitických múrov, budov, sôch, vrstiev pôdy v starovekom Peru, Bolívii, Egypte miesta majú diorit,...upečený z jednej konkrétnej strany ako spomienková udalosť z prehriatia plazmou na konkrétnych miestach na Zemi...Viac na mojom www.academia.edu/39286739/Water_ice_and_temperature_changes_since_16000_years_ago Pavel Smutný
Reagovať

RE: Pred 14300 rokmi plzma zo Slnka, ničila Zem,... reakcia na: Pred 14300 rokmi plzma zo Slnka, ničila Zem,...

19.10.2023 11:10
Vďaka za veľmi užitočné informácie!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať