CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Na čo si požičať a kedy si radšej nebrať úver?

Tlačové správy
0

Väčšina Slovákov už má nejakú skúsenosť s pôžičkou alebo s úverom. Dokáže pomôcť pri veľkých investíciách ale aj v nečakaných situáciách, ako je trebárs rozbité auto, náhle dosluhujúca chladnička či kotol v rodinnom dome. Úvery slúžia aj na kúpu najrozličnejšieho spotrebného tovaru. Treba ale zvážiť, kedy je únosné zadlžovať sa a kedy už je to „cez čiaru“. Určite nie je rozumné požičiavať si na luxusné veci. Platí to aj v tomto období. Vianoce sú totiž pre rodinné rozpočty najnáročnejším obdobím roku. Radí Miroslav Zborovský, zákaznícky ombudsman spoločnosti Home Credit.   

Je úplne bežné, že si požičiavame vysoké sumy na kúpu bytu či stavbu domu, jeho zariadenia, nového auta, ale aj drahšej  elektroniky. Často si však musíme požičať aj menšie čiastky peňazí na náhle výdavky, ak sa nám napríklad rozbije telefón, pokazí chladnička alebo práčka. „Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, nie je určite rozumné si požičiavať na vyslovene nie nevyhnutné či dokonca luxusné veci. Je potrebné si dôkladne zvážiť, na čo si chcete požičať a svojím spôsobom riskovať do budúcnosti,“ pripomína Miroslav Zborovský, zákaznícky ombudsman spoločnosti Home Credit. 

Pozor na výdavky počas Vianoc, často sú to vyhodené peniaze
Vianoce sú ďalším stresujúcim obdobím pre peňaženky Slovákov. Musíme nakúpiť darčeky pre všetkých členov rodiny, zabezpečiť viac jedla, nápojov, stromček a ďalšie drobnosti. Blížiace sa sviatky sú pre rodinné rozpočty najnáročnejším obdobím roku. Ako ukázal vlaňajší prieskum pre spoločnosť Home Credit, väčšina Slovákov míňa za jedlo a nápoje na Vianoce čiastku do 120 eur. V porovnaní s bežnými nákupmi počas roka si na sviatky deväť z desiatich ľudí priplatí za kvalitnejšie potraviny. Z vianočných nákupov sú najdrahšou položkou darčeky, na ktoré míňajú Slováci najčastejšie od 160 do 200 eur. Množstvo vianočných výdavkov je však zbytočných. Tri štvrtiny opýtaných sa v prieskume priznali, že nakupujú viac potravín, ako dokážu spotrebovať.  

Drobné radosti si treba robiť s rozumom
Sú prípady, kedy si len chcete zvýšiť svoju životnú úroveň. Drobnými pôžičkami to ľahko dosiahnete a môžete si tak občas urobiť radosť, napríklad víkendom v luxusnom hoteli, návštevou vyhlásenej reštaurácie alebo drahším darčekom pre svojich blízkych. „Vo všetkých týchto prípadoch by ste mali spĺňať kritériá pre bezpečnú pôžičku. To znamená prepočítať si, kedy si ju môžete dovoliť a kedy radšej hľadať iné cesty pre obstaranie veci. Alebo jednoducho u vecí, ktoré bezpodmienečne nepotrebujete, je vhodné radšej počkať, kým sa nezlepší vaša finančná situácia,“ hovorí Miroslav Zborovský.

Sledujte si rodinný rozpočet
Ak sa chcete vyhnúť finančným komplikáciám v budúcnosti, treba si sledovať rodinný rozpočet. Keď si napíšete na jednu stranu vaše príjmy a na druhú výdavky, jednoducho odhalíte svoje možnosti. V prípade, že žijete od výplaty k výplate, ľahko sa dostanete do problémov so splácaním. Zvážte teda, na čo si požičiavate. "Dodržiavajte jednoduché pravidlo, kedy doba užívania predmetu by mala byť dlhšia ako splatnosť peňazí. Nikdy si nepožičiavajte na splátky iných pôžičiek, v tomto prípade vyhľadajte radšej radu odborníkov, ktorí vám pomôžu trebárs s konsolidáciou pôžičiek. Vyberte si férového poskytovateľa, ktorý nič neskrýva a dokáže poradiť so správnym nastavením pôžičky,“ hovorí zákaznícky ombudsman M. Zborovský. 

Pri výbere poskytovateľa pôžičky by ste mali zohľadniť tieto kritériá:

• zrozumiteľná zmluva (podpisujte len zmluvu, ktorej plne rozumiete, poctivý poskytovateľ vám má všetko vysvetliť)
celkové náklady na úver (žiadajte informáciu, koľko peňazí spolu zaplatíte počas celého obdobia splácania)
konkrétne informácie o všetkých nákladoch (sledujte nielen úroky, ale aj to, koľko zaplatíte za predčasné       splatenie, aké sú sankcie za omeškanie, odklad platieb, poplatky trebárs ta zaslanie upomienky a pod.)
rýchlosť získania peňazí by nemala byť rozhodujúcim kritériom (zodpovedné úverové spoločnosti záujemcov o pôžičku preverujú, nahliadajú do registrov, overujú si schopnosť splácať a insolventným klientom úver neposkytnú) 

Home Credit Slovakia a.s.

Všetky autorove články
Vianoce pozicka uver rozpocet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať