SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03

Nádej pre mozog: Prírodná molekula môže zvrátiť starnutie a demenciu

0

Pokles kognitívnych funkcií je obávaným sprievodným javom starnutia a chorôb ako je ta Alzheimerova. Čo ak by však kľúč k zvráteniu tohto poklesu držala molekula, ktorú máme priamo v mozgu? Brazílski vedci identifikovali práve takúto molekulu, ktorá sa volá hevin. Tento proteín produkujú astrocyty – hviezdicovité mozgové bunky, ktoré podporujú neuróny a podieľajú sa na tvorbe a funkcii synapsií, teda spojení medzi neurónmi. Problém je, že hladiny hevinu sú u ľudí s Alzheimerovou chorobou, ako aj u myší s modelom tejto choroby, znížené.

Tento výskum zdôrazňuje dôležitú úlohu astrocytov, ktoré nie sú len pasívnymi podpornými bunkami, ale aktívne ovplyvňujú zdravie synapsií. Vedci v experimentoch na myšiach zvýšili hladiny hevinu u myší s Alzheimerovou chorobou a u zdravých myší v strednom veku. Zistili, že to viedlo k zvráteniu kognitívnych problémov a zlepšeniu kvality synapsií v oboch skupinách.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Prekvapivé však bolo, že zvýšené hladiny hevinu neovplyvnili beta-amyloidné plaky, ktoré sú typickým znakom Alzheimerovej choroby. Toto zistenie spochybňuje prevládajúcu teóriu, že práve tieto plaky sú hlavnou príčinou ochorenia. Výsledky naznačujú, že kognitívne funkcie sa dajú obnoviť aj bez odstránenia plakov, možno priamym zlepšením zdravia synapsií pomocou hevinu.

Astrocyty a hevin by sa tak mohli stať cieľom nových liečebných postupov pre Alzheimerovu chorobu a problémy s pamäťou súvisiace s vekom. Hoci od štúdií na zvieratách k liečbe pre ľudí je ešte dlhá cesta, fakt, že hevin zlepšil kogníciu nielen u modelov Alzheimerovej choroby, ale aj u zdravých starnúcich myší, naznačuje jeho potenciál aj mimo liečby chorôb. Tento objav otvára sľubnú novú cestu v snahe pochopiť a bojovať proti kognitívnemu úpadku.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať