SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Najlepšou ochranou voči kybernetickým útokom sú vlastné vedomosti

Tlačové správy
0

Bezpečnostné hrozby v digitálnom prostredí sú čoraz častejšie, ale i rafinovanejšie. A čoraz sofistikovanejšími sú aj samotní kyber zločinci, ktorí sa od užívateľov internetu okrem dôverných informácií snažia vylákať aj peniaze. Ako sa dá voči týmto nástrahám brániť? Vlastnými vedomosťami. Práve na ich rozvoji a testovaní je založený nový projekt Digitálna inteligencia od ČSOB.    

S cieľom eliminovať riziká v digitálnom finančnom prostredí spustila ČSOB dlhodobý edukatívny projekt Digitálna inteligencia, ktorého odborným garantom sa stala slovenská bezpečnostná spoločnosť ESET.

Na microsite www.digitalnainteligencia.sk nájdu užívatelia zrozumiteľné informácie o digitálnych hrozbách, ktoré na nich môžu číhať a o tom, ako sa proti nim dostatočne brániť.

„Kybernetické útoky nie sú len o kradnutí citlivých informácií, ako sa mnoho ľudí domnieva. Lákavým terčom pre hackerov sú aj peniaze. Ako spoločnosť podnikajúca vo finančnom sektore je pre nás zodpovednosť pri bezpečnej správe financií prioritou. Z našej strany dbáme na všetky pravidlá a dodržiavanie bezpečnostných kritérií tak, aby sme chránili peniaze klientov. Na to je však nevyhnutná aj pomoc z druhej strany, teda klienta. Totiž, najmä vďaka vedomostiam klientov sa nám môže dariť úspešne čeliť rizikám online sveta,“ hovorí Branislav Straka, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ pre ICT a inovácie ČSOB.

Nevedomosť neospravedlňuje
Uplynulý víkend preveril, či sa používatelia riadia aspoň základnými bezpečnostnými odporúčaniami. Medializovaný kybernetický útok totiž napadol viac než 200-tisíc zariadení vo viac než 150 krajinách. „Slovensko našťastie relatívne obišiel. Ľudia by to však mali brať ako varovanie pred ďalším útokom, ktorý sa môže zamerať už aj na nich,“ upozorňuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Táto slovenská bezpečnostná firma analyzuje denne 200- až 400-tisíc vzoriek škodlivého kódu, ktorý deň predtým ešte neexistoval. „Slováci často podliehajú dojmu, že technológie samotné ich dokážu stopercentne ochrániť. Mnohé z útokov, ktoré denne vidíme, však zneužívajú práve nevedomosť užívateľa a dokážu tak obísť aj inak chránený systém. Vlastné vedomosti sú preto čoraz dôležitejšou súčasťou kybernetickej bezpečnosti,“ vysvetľuje Kubovič.

Zmerajte si svoje DQ
Viete, aké je vaše DQ? Skratka „DQ“ je označením výrazu „digitálny kvocient“, ktorý môžete odteraz získať na stránke venujúcej sa bezpečiu financií v digitálnom prostredí: www.digitalnainteligencia.sk. „Projektov na edukáciu obyvateľstva v oblasti financií existuje už niekoľko. Náš projekt Digitálna inteligencia sme sa však snažili postaviť nielen na edukácii formou článkov či videí, ale i otestovaní si dosiahnutých vedomostí a konfrontovaní sa s inými ľuďmi. Súčasťou stránky sa preto stal aj test digitálnej inteligencie, v ktorom si užívatelia internetu môžu zmerať svoj digitálny kvocient,“ dopĺňa Branislav Straka, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ pre ICT a inovácie ČSOB.

Po úspešnom absolvovaní testu získa každý užívateľ Certifikát digitálnej inteligencie spolu s výškou svojho DQ, ktorý bude môcť zdieľať a pochváliť sa ním v externom prostredí. Navyše, po dosiahnutí stanovenej hranice úspešnosti získa každý účastník bezplatný kód na uplatnenie si 50 % zľavy na ESET Mobile Security (s 1 licenciou na 1 rok) od spoločnosti ESET a zároveň je v hre o ďalšie užitočné ceny podporujúce bezpečnosť financií na internete.

Všetky informácie o novom projekte zameriavajúcom sa na bezpečnosť financií v digitálnom prostredí, nájdete na stránke www.digitalnainteligencia.sk.

Projekt Digitálna inteligencia pre ČSOB navrhla a vytvorila digitálna reklamná agentúra TRIAD Advertising. Odborným garantom projektu je slovenská bezpečnostná spoločnosť ESET.  

Zobrazit Galériu

Československá obchodná banka, a. s.

Všetky autorove články
ČSOB

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať