S_022025_S25 Advertisement S_022025_S25 Advertisement>						
												</a>
			
<script>
	$(function(){
		$.get( S_022025_S25 Advertisement

Najnovší čínsky model AI Manus prekonáva aj DeepResearch od OpenAI

Výskum a vývoj
0

Čínsky startup Monica uviedol model umelej inteligencie Manus AI, o ktorom hovorí, že ide o systém AI ďalšej úrovne, ktorý „premosťuje myseľ a činy“ tým, že nielen spracováva informácie, ale poskytuje aj kompletné výsledky v mene svojich používateľov. Hoci bol Manus uvedený len 6. marca,  už si získal celosvetovú pozornosť, pričom jeho tvorcovia tvrdia, že v benchmarku GAIA prekonáva model DeepResearch OpenAI.

Zatiaľ čo AI chatboty, ako sú ChatGPT, Grok a Gemini od spoločnosti Google, vyžadujú na vykonávanie úloh ľudský vstup, Manus sa dokáže postupne rozhodovať a dokončiť rôzne úlohy samostatne. Nepotrebuje teda čakať, kým mu používateľ poskytne pokyny, aby niečo urobil. Ak ho používateľ napríklad požiada, aby mu našiel byt, Manus si nielen prezrie rôzne zoznamy nehnuteľností, ale takisto preskúma a vyhodnotí viaceré faktory, ako je miera kriminality, počasie a časy dochádzania, aby poskytol konkrétnejšie odporúčania.

Manus nepoužíva jeden konkrétny model, ale viacero subagentov, špecializovaných na rôzne oblasti, čo mu umožňuje ľahko vykonávať zložité viackrokové pracovné postupy. Okrem toho funguje asynchrónne, čo znamená, že beží na pozadí a používateľov upozorní až vtedy, keď je jeho výstup pripravený. Hovorí sa, že Manus je dôkazom toho, že Čína nielenže dobehla USA, ale potenciálne aj predbehla svojho rivala v pretekoch o vývoj plne autonómnych agentov AI.

Hory a Mesto

Manus má niekoľko zaujímavých aplikácií v reálnom svete. Môže napríklad autonómne analyzovať životopisy, porovnávať trendy na trhu práce a ukázať tých najžiadanejších kandidátov zo skupiny uchádzačov o zamestnanie. Manus sa dá použiť aj na vývoj softvéru a dokáže rýchlo vytvoriť webovú stránku od nuly, tvrdia jeho tvorcovia.

Po vytvorení návrhu dokáže túto webovú lokalitu dokonca nasadiť online a vyriešiť všetky technické problémy s hostingom a podobne. Takéto schopnosti naznačujú, že Manus by mohol predstavovať skutočnú hrozbu pre ľudských pracovníkov, pretože má schopnosť nahradiť ich pri vykonávaní niektorých úloh, a nie len zlepšiť ich efektivitu.

Na druhej strane to vyvoláva niektoré etické otázky. Čo by sa napríklad stalo, keby autonómny agent AI urobil drahú chybu, ktorá spôsobí, že podnik príde o milióny dolárov? Kto by bol za to zodpovedný? No môže sa takisto stať, že Manus napriek rozruchu, ktorý spôsobil, napokon nesplní očakávania. Zatiaľ je k dispozícii len pre vybraných beta testerov a prístup k nemu je len na pozvánky.  

Zdroj: siliconangle.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať