SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Našli proteín zodpovedný za vypadávanie vlasov a spôsob ako ich vrátiť späť

3

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Riverside identifikovali proteín, ktorý zrejme riadi, kedy vlasové folikuly odumierajú. Tento poznatok by mohol nakoniec umožniť proces zvrátiť a stimulovať opätovný rast vlasov. Proteín je známy ako TGF-beta, signálny proteín, ktorý reguluje delenie, rast a odumieranie buniek. Hrá dôležitú úlohu v procesoch, ako je napr. hojenie rán. Tím zistil, že TGF-beta rozširuje svoju prácu aj na bunky vo vlasových folikuloch, pričom má dve protichodné úlohy.

Pomáha aktivovať niektoré bunky vlasových folikulov, aby produkovali nový život, a neskôr pomáha organizovať apoptózu, proces bunkovej smrti. Vedci zistili, že tieto dve protichodné sily sú regulované hladinami proteínu. Pri správnom množstve TGF-beta sa aktivuje delenie buniek, čo stimuluje rast folikulu. No ako ho je priveľa, preklopí bunky do apoptózy, čo vedie k strate vlasových folikulov a vypadávaniu vlasov.

Dôležité však je, že podľa tímu to nemusí byť jednosmerná cesta. Kmeňové bunky folikulov zostávajú v nečinnosti a čakajú na reaktiváciu. Ďalší výskum toho, ako presne TGF-beta aktivuje delenie buniek a ako komunikuje so súvisiacimi génmi, by jedného dňa mohol otvoriť nové spôsoby liečby plešivosti, alopécie alebo iných typov vypadávania vlasov. Výskum bol publikovaný v časopise Biophysical Journal.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Možno by sme sa my baby nemuseli na cikuli holiť, keby nám tam vypadali všetky chlpy - dobrý proteín :-) reakcia na: Našli proteín zodpovedný za vypadávanie vlasov a spôsob ako ich vrátiť späť

31.7.2022 14:07
Veď keby tento proteín upravili a baby by si ním natreli cikule, tak by sa tam dole nemuseli holiť, keby im tam pravidelne vypadávali chĺpky, nie? Len to zas plné gaťky chlpov, čo?
Reagovať

Zbytocny clanok reakcia na: Našli proteín zodpovedný za vypadávanie vlasov a spôsob ako ich vrátiť späť

31.7.2022 01:07
Ihned v prvej vete sa nachadza slovicko zrejme... to by malo kazdemu stacit... Piste o faktoch, alebo nepiste.
Reagovať

Elekticky bicigel nemozem ani vidiet. reakcia na: Našli proteín zodpovedný za vypadávanie vlasov a spôsob ako ich vrátiť späť

29.7.2022 10:07
Velmi spatny pohlad na ten bicikel. Je mi na zvracanie na dnesnu dobu vyrobit taku obludu .
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať