SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Úprava genómu metódou CRISPR môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie

4

Vedci z Telavivskej univerzity varujú, že hoci je metóda úpravy genómu CRISPR veľmi účinná, nie je vždy bezpečná a niekedy preskupovanie kúskov DNA ohrozuje genómovú stabilitu, čo môže z dlhodobého hľadiska spustiť rakovinu. CRISPR (clustered regularly interspaced short palindromic repeats) umožňuje pridanie, odstránenie alebo zmenu genetického materiálu na konkrétnych miestach v genóme. Bolo vyvinutých niekoľko prístupov k úprave genómu. Najznámejšia technológia sa nazýva génové nožnice CRISPR-Cas9.

Bola vyvinutá asi pred desiatimi rokmi a ukázala sa ako pôsobivo účinná pri liečbe mnohých ochorení – rakoviny, ochorení pečene, genetických syndrómov a ďalších. Nová štúdia, publikovaná v poprednom časopise Nature Biotechnology, však identifikuje riziká pri používaní terapeutík CRISPR. Skúmaním vplyvu tejto technológie na T-bunky (biele krvinky imunitného systému) vedci zistili stratu genetického materiálu vo významnom percente, a to až v 10 % liečených buniek. Vysvetľujú, že takáto strata môže viesť k destabilizácii genómu, čo môže spôsobiť rakovinu.

Na preskúmanie rozsahu potenciálneho poškodenia genómu výskumníci štiepili genóm T-buniek presne na rovnakých miestach (chromozómy 2, 7 a 14) v 23 pároch chromozómov ľudského genómu. Pomocou najmodernejšej technológie nazývanej jednobunkové sekvenovanie RNA analyzovali každú bunku samostatne a merali úrovne expresie každého chromozómu v každej bunke. Týmto spôsobom bola v niektorých bunkách zistená významná strata genetického materiálu. Takáto strata môže viesť k destabilizácii genómu, čo môže podporiť rakovinu.

Na základe svojich zistení vedci upozorňujú, že pri používaní terapií CRISPR treba zvýšiť opatrnosť. Navrhujú takisto alternatívne, menej rizikové metódy pre konkrétne lekárske postupy a odporúčajú ďalší výskum dvoch druhov potenciálnych riešení, ktorými sú zníženie produkcie poškodených buniek alebo identifikácia poškodených buniek a ich odstránenie pred podaním materiálu pacientovi.

Zdroj: jpost.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

moze ta to vyliecit,..ale napr. tvoje potomstvo bud nebude,..ci bude chore,..... reakcia na: Úprava genómu metódou CRISPR môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie

1.8.2022 20:08
moze ta to vyliecit,..ale napr. tvoje potomstvo bud nebude,..ci bude chore,.....
Reagovať

moze ta to vyliecit,..ale napr. tvoje potomstvo bud nebude,..ci bude chore,..... reakcia na: Úprava genómu metódou CRISPR môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie

1.8.2022 20:08
moze ta to vyliecit,..ale napr. tvoje potomstvo bud nebude,..ci bude chore,.....
Reagovať

Neuveritelne reakcia na: Úprava genómu metódou CRISPR môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie

1.8.2022 20:08
Takze ked sa v niecom hrabes tal sa to moze pokazit. Na toto ze prisli vedci? Ja som na to prisiel ako dieta ked som rozobral prve auticko. Ja som genius!!!
Reagovať

RE reakcia na: Úprava genómu metódou CRISPR môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie

30.7.2022 08:07
Perfiš, dobré vedieť. Takže GMO liečba rakoviny spôsobuje rakovinu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať