ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Našli riešenie na bezpečnú premenu plastového odpadu na cenné chemikálie

0

Plastové tašky už dlho škodia zdraviu ľudí, zvierat a životnému prostrediu, pretože trvá stovky rokov, kým sa rozložia. Teraz výskumníci z Inštitútu pre návrh a objavovanie chemických reakcií na Univerzite Hokkaido zistili, že keď sú plastové vrecká vhodené do guľového mlyna, ktorý premieša pevné látky pomocou oceľovej gule, ich chemické väzby sa rozpadajú a vytvárajú radikály, čo sú činidlá, ktoré spúšťajú chemické reakcie vedúce k dehalogenácii.

Tieto radikály dokážu zbaviť halogény toxických látok, čím sa stanú bezpečnejšími pre každého a všetko, čo s nimi príde do kontaktu. Keďže ľudia podľa niektorých odhadov produkujú asi 267 miliónov ton plastového odpadu ročne, hľadanie alternatívneho využitia plastov je nevyhnutné na obmedzenie znečistenia životného prostredia.

Vedci už vyvinuli aj spôsoby, ako premeniť plastový odpad na cenné chemikálie, asfalt a energiu. Nový prístup využívajúci stabilné, lacné a hojné plastové materiály na iniciovanie reťazových reakcií založených na radikáloch by mal byť lacný a bezpečný.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať