
Našli spôsob ako podporiť imunitný systém pri boji s rakovinou
Vedci objavili mechanizmus, ako oživiť imunitný systém a zabrániť jeho vyčerpaniu, keď bojuje s dlhodobými ochoreniami, ako sú chronické infekcie a rakovina. Tento objav by mohol zefektívniť liečbu a zlepšiť klinické výsledky. Pre imunitné T bunky je boj s chronickou chorobou ako beh maratónu. Spočiatku sú silné, ale postupne sa ich energetické zásoby vyčerpávajú a čoraz ťažšie bojujú s ochorením.
Nový výskum vedcov z Inštitútu pre infekciu a imunitu Petra Dohertyho so sídlom v Melbourne a Centra pre rakovinu Petera MacCalluma identifikoval vzácny typ T buniek schopných samoobnovy, ktorý by mohol byť umožniť dlhotrvajúcu imunitnú odpoveď proti chronickým ochoreniam. Kmeňové T bunky, ako naznačuje ich názov, sú subpopuláciou T buniek, ktorá má vlastnosti kmeňových buniek. To im poskytuje schopnosť obnovovať sa a odolávať vyčerpaniu.
Vedci zistili, že výdrž kmeňových T-buniek podporuje proteín nazývaný inhibítor väzby DNA 3 alebo ID3, ktorý je exprimovaný génom s rovnakým názvom. Výskumníci takisto zistili, že určité signálne dráhy v tele zvyšujú počet ID3+ T buniek, čo otvára cestu k vývoju účinnejších imunoterapií, ako je napríklad terapia CAR T bunkami, ktorej účinnosť sa môže časom znížiť, pretože bunky sa „vyčerpajú“.
Podľa výskumníkov tvorba ID3+ T buniek môže byť podporovaná špecifickými zápalovými podnetmi, čo by mohlo ponúknuť nové stratégie na zvýšenie počtu imunitných buniek, ktoré vynikajú v boji proti rakovine. Okrem účinnejších imunoterapií by poznatky získané z tejto štúdie mohli viesť k vakcínam, ktoré poskytujú dlhotrvajúcu ochranu. Štúdia bola publikovaná v časopise Science Immunology.
Zdroj: newatlas.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.