
Našli spôsob ako zakódovať dáta do umelých molekúl
Informácie môžu byť zakódované najrôznejším spôsobom – od krátkych pípnutí v prípade morzeovky cez hrbolčeky Braillovho písma až po jednotky a nuly v počítačoch. V rámci novej štúdie vedcov z Kalifornskej univerzity v Berkeley a Ruhr-Universität Bochum kľúčovú rolu hrajú materiály nazývané kovovo-organické štruktúry (metal-organic frameworks – MOF). Tieto sieťové štruktúry sa skladajú zo zhlukov kovových iónov spojených s organickými ligandmi a často sa používajú ako experimentálne „špongie“ na odstránenie znečisťujúcich látok zo vzduchu a vody.
Výskumníci teraz prišli s myšlienkou usporiadať rôzne kovové ióny v konkrétnych vzoroch a kombináciách, aby sa zakódovali informácie, ktoré by sa potenciálne mohli prečítať pomocou špeciálne navrhnutého zariadenia. V tomto prípade tím pracoval s verziou materiálu označovanou MOF-74, ktorá je usporiadaná do oxidových tyčí spojených do voštinovej mriežky. Ako dátové „bity“ využili kovové ióny kobaltu, kadmia, olova a mangánu a informáciu prečítali pomocou zobrazovacej techniky nazývanej atómová sondová tomografia (atom probe tomography – APT).
Po doladení by sa tento spôsob mohol použiť na vytvorenie radu programovateľných molekúl a materiálov, ktoré môžu vykonávať viacero činností v postupnosti. Tím napríklad tvrdí, že MOF môže do tela zavádzať lieky rozličnými rýchlosťami a podľa potreby ich rozkladať. Takisto by MOF mohli zachytávať oxid uhličitý zo vzduchu a potom ho premieňať na užitočné chemikálie.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu