Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Našou slnečnou sústavou môže každých 10 rokov prechádzať jedna čierna diera

0

Vedci predpokladajú, že cez našu slnečnú sústavu môže prechádzať raz za desať rokov maličká čierna diera. Zistiť by sa to dalo pozorovaním kolísania Marsu. Tento odhad je založený na myšlienke naznačenej v 70. rokoch 20. storočia, že väčšinu temnej hmoty vo vesmíre tvoria malé čierne diery. Aby vedci zistili, či je táto teória pravdivá, pozorne sledujú dráhu Marsu. Podľa novej práce, ktorá má byť publikovaná v časopise Physical Review D, by totiž jedna z týchto malých čiernych dier, ktorá prechádza okolo, mohla spôsobiť také zakolísanie Červenej planéty, že by sme ho mohli spozorovať zo Zeme.

Temná hmota je forma hmoty, ktorá nevyžaruje, neabsorbuje ani neodráža svetlo, a tak je neviditeľná pre teleskopy a všetky ostatné súčasné metódy elektromagnetickej detekcie. Napriek tomu, že je nedetegovateľná tradičnými prostriedkami, predpokladá sa, že temná hmota existuje, pre jej gravitačné účinky na viditeľnú hmotu, ako sú hviezdy a galaxie. Vedci odhadujú, že temná hmota tvorí asi 27 percent hmotnostného energetického obsahu vesmíru.

ZEBRA_10/2024

Jeden zo spôsobov, ako sa dozvieme, že temná hmota existuje, je spôsob rotácie galaxií. Pozorovania ukazujú, že galaxie sa otáčajú oveľa rýchlejšie, než by sa dalo vysvetliť iba hmotnosťou viditeľnej hmoty, čo znamená, že musí byť prítomná neviditeľná hmota.  Vedci sa už desaťročia snažia zmerať vlastnosti temnej hmoty. V 70. rokoch 20. storočia sa predpokladalo, že temná hmota by mohla byť viazaná na malé prvotné čierne diery, ktoré vznikli počas Veľkého tresku.

Tieto čierne diery by mohli mať velkosť jedného atómu, ale vážiť toľko ako obrovský asteroid. Teoreticky môžu mať prvotné čierne diery obrovský rozsah hmotností. Pozorovacie údaje nám hovoria, že môžu tvoriť temnú hmotu len vtedy, ak sú oveľa, oveľa ľahšie ako hviezdy (približne jedna bilióntina hmotnosti nášho Slnka, čo je približne hmotnosť asteroidu). Keďže čierne diery sú také husté, skutočný priestorový rozsah týchto objektov by bol približne vo veľkosti atómu vodíka.

ASBIS_L7640

V článku vedci odhadli, že na základe úrovne temnej hmoty v danej oblasti vesmíru by mala jedna z týchto malých čiernych dier preletieť našou slnečnou sústavou raz za desať rokov. Aby vedci odhalili tieto čierne diery a dokázali správnosť svojej teórie, vymodelovali dráhy všetkých veľkých telies v slnečnej sústave a zistili, že drobné kolísanie dráhy Marsu by mohlo znamenať prechod jednej z čiernych dier s hmotnosťou asteroidu.

Tieto zakolísania by sa pohybovali len okolo jedného metra, ale mohli by sa odhaliť pomocou zariadení tu na Zemi. No aj keby vedci jedno z týchto zakolísaní naozaj zistili, bolo by potrebné vykonať ešte veľa práce, aby sa potvrdilo, že ho nespôsobil len asteroid.

Zdroj: newsweek.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať