Naučte sa cudzí jazyk jednoducho a ľahko počas surfovania po internete

0

Metódy učenia sa jazyka pomocou aplikácií väčšinou zahŕňajú vedomé úsilie o zapamätanie si nových slov, fráz a gramatických štruktúr. Toucan, doplnok do prehliadača, však skúša iný prístup a možno sa vám práve ten bude hodiť. Po nainštalovaní aplikácie Toucan pre prehliadač Chrome, Edge alebo Safari si pri prvej návšteve webovej stránky alebo kliknutí na článok všimnete niečo zvláštne. Niektoré slová na stránke sa zmenia a preložia sa do zvoleného jazyka. Ak sa snažíte naučiť napríklad portugalčinu, môže sa vám zobraziť veta, v ktorej jedna alebo dve palavras budú preložené.

Ak prejdete kurzorom nad preložené slovo, zobrazí sa okno, ktoré vám ukáže, čo to znamená v angličtine (palavras = slová). Toto vyskakovacie okno vám ponúka ďalšie zaujímavé ovládacie prvky, ako napríklad ikonu reproduktora, na ktorú môžete kliknúť, aby ste si vypočuli, ako sa slovo vyslovuje, minikvíz, aby ste zistili, či viete slovo vyhláskovať, a tlačidlo na uloženie, aby ste si slovo mohli neskôr označiť. Začína sa s jedným slovom naraz, ale ako sa učíte, Toucan zvyšuje náročnosť a pridáva ďalšie slová v blokoch alebo „lexikálnych častiach“.

Dáva to zmysel, pretože nie všetky jazyky majú rovnakú gramatickú štruktúru. Postupným vytváraním väčších skupín slov sa prirodzenejšie naučíte slovosled, časovanie slovies a gramatiku zvoleného jazyka. Doplnok ponúka aj „skratky“, ktoré sa trochu viac podobajú tradičnému učeniu sa jazykov. Tie zvýrazňujú kľúčové slová a frázy, ktoré použijete v bežných situáciách, napríklad pri pozdravoch alebo pri návšteve reštaurácie. Zaujímavé je, že skratky fungujú len na Twitteri, Reddite, YouTube a Googli.

Prístup Toucanu je založený na vedeckých poznatkoch. Podľa spoločnosti je doplnok postavený na teórii nazvanej [second] language acquisition (osvojenie si [druhého] jazyka). Dalo by sa to zhrnúť takto: Najlepšie sa jazyk naučíte, keď sa doň ponoríte uvoľneným spôsobom namiesto toho, aby ste sa snažili do hlavy stále pchať nové slová a gramatiku. Samozrejme, Toucan nepoužíva ani prístup aplikácie Duolingo, ktorá vás prenasleduje pripomienkami, aby ste sa venovali štúdiu.

Chce, aby ste na učenie sa nového jazyka museli vynaložiť čo najmenej úsilia. Keď bežne používate internet, určite navštevujete webové stránky a čítate články, ktoré vás naozaj zaujímajú. Ak Toucan preloží niektoré z týchto slovíčok do vášho cieľového jazyka, budete mať väčšiu tendenciu osvojiť si ich, pretože sa zaoberáte textom, ktorý vás zaujíma, a nie čítaním nudných učebných materiálov.

Zdroj: lifehacker.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať