
Neuromorfný čip umožní dostať umelú inteligenciu do koncových zariadení
Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v San Diegu navrhol neuromorfný čip NeuRRAM na vykonávanie výpočtov bez cloud computingu. Programy umelej inteligencie spúšťa pomocou lokálne uloženej pamäte. Súčasné systémy AI sa spoliehajú na výmeny dát medzi pamäťou a cloudovými servermi, čo ich môže spomaliť. NeuRRAM bol opísaný v štúdii uverejnenej v časopise Nature. Neuromorfný čip NeuRRAM dokáže vykonávať pokročilé výpočty interne, bez sieťového pripojenia alebo externých serverov.
Je nielen dvakrát energeticky účinnejší ako najmodernejšie čipy „compute-in-memory“, čo je inovatívna trieda hybridných čipov, ktoré vykonávajú výpočty v pamäti, ale poskytuje aj výsledky, ktoré sú rovnako presné ako pri bežných digitálnych čipoch. Bežné platformy umelej inteligencie sú oveľa objemnejšie a zvyčajne sú obmedzené na používanie veľkých dátových serverov pracujúcich v cloude. NeuRRAM tak predstavuje šancu integrovať AI do zariadení, ako sú telefóny, náhlavné súpravy VR či nositeľná elektronika.
Okrem toho je čip NeuRRAM veľmi univerzálny a podporuje mnoho rôznych modelov a architektúr neurónových sietí. Mimoriadne dobré výsledky dosiahol v testoch účinnosti, energie a presnosti. Vykázal 1,6 až 2,3-krát lepšiu energetickú účinnosť a 7 až 13-krát vyššiu výpočtovú hustotu ako najmodernejšie čipy. Programy AI bežiace výhradne na hardvéri boli presné na 99 % pri identifikácii ručne písaných čísel, na 85,7 % pri rozpoznávaní obrázkov a na 84,7 % pri rozpoznávaní reči.
Znížením spotreby energie vďaka možnosti fungovania programu AI na zariadení by čip NeuRRAM mohol viesť k robustnejším, inteligentnejším a dostupnejším koncovým zariadeniam a inteligentnejšej výrobe. Prispel by aj k zlepšeniu súkromia údajov, keďže prenos údajov zo zariadení do cloudu prináša zvýšené bezpečnostné riziká.
Zdroj: the-sun.com, eurekalert.org.
Zobrazit Galériu