SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Nextbase 622GW / Nakrúcajte aj seba

0

Palubné záznamové kamery sú vďaka čoraz hustejšej premávke stále obľúbenejšie a z módneho doplnku sa stali skôr nutnosťou. Jeden z významných výrobcov týchto kamier je značka Nextbase, v ktorej ponuke nájdeme aj viacero nekonvenčných riešení. Patrí medzi ne aj testovaná zostava Nextbase 622GW + Cabin View Camera.

Kamera má klasickú koncepciu s 3" displejom vzadu a objektívom vpredu na ľavej strane. Na prvý pohľad prekvapia jej pomerne veľké rozmery, na prednom skle ju rozhodne neprehliadnete. Tie sú dôsledkom veľkého dotykového displeja. Na uchytenie na skle slúži samolepiaca doštička s napájacou základňou, do ktorej sa kamera pripája magnetickým závesom. Vďaka tomu ju možno v prípade potreby jednoducho sňať a skryť. V napájacej základni je umiestnený aj modul GPS. Na objektíve je vstavaný polarizačný filter, pomocou ktorého možno pootočením kompenzovať odlesky od skla. Objektív má zorný uhol 140°. Kamera umožňuje záznam až v rozlíšení 4K/30p alebo aj vysokorýchlostný záznam 1080/120p. Okrem toho však obsahuje aj zopár veľmi zaujímavých funkcií.

Tá najviditeľnejšia je možnosť pripojenia modulu ďalšej kamery. Ja som mal na test modul kabínovej kamery. Zasúva sa do špeciálneho konektora na pravej strane a jej objektív mieri dozadu, takže zachytáva dianie v kabíne. Na výber je takisto modul zadnej kamery, ktorý vyzerá rovnako, ale obsahuje teleobjektív, ktorý sníma dianie za vozidlom. Ten sa však hodí iba do áut, ktoré majú veľké zadné okno s dobrým výhľadom. Pri oboch týchto kamerách je však trochu problém v tom, že prídavnú kameru nemožno nijako polohovať, je napevno zasunutá v konektore, takže celá zostava sa musí umiestniť tak, aby obe kamery mali ten správny pohľad. V niektorých autách to môže byť problém.

Nextbase preto ponúka ešte jeden modul, kameru na zadné okno. V tomto prípade ide o samostatnú kameru, ktorá sa umiestni na zadné okno a pomocou kábla sa pripojí k hlavnej kamere rovnako ako predchádzajúce. Musíte síce ťahať kábel cez celé auto, ale každá z kamier sa dá samostatne nastaviť. Ako som uviedol, kamera podporuje nahrávanie v rozlíšení až 4K/30p. To však za predpokladu, že ju používate samostatne. Ak je pripojená niektorá z prídavných kamier, hlavná kamera nahráva v rozlíšení 2,7K/30p a prídavná 1080/30p.

Okrem toho sa ešte nahrávajú simultánne obe videá v náhľadovej kvalite s rozlíšením 848 × 400 bodov 30p. Tie slúžia pri pozeraní v kamere alebo na mobile. Napriek nižšiemu rozlíšeniu je obraz kvalitný, má vysokú ostrosť, a to aj pri jazdení v noci. K dispozícii je aj parkovací režim. Kamera je navyše vybavená pripojením bluetooth aj Wi-Fi, vďaka čomu si môžete záznamy pozerať online aj offline a nastaviť parametre kamery. Vzhľadom na to, že vo výbave je množstvo senzorov, môžete si záznamy pozerať aj telematikou, aj keď z trocha nepochopiteľných dôvodov v mobilnej aplikácii nemožno nastaviť naše jednotky. Kamera do obrazu zapisuje polohu GPS aj presný čas, takže v prípade incidentu môžete záznam použiť ako dôkaz.

Okrem toho je k dispozícii služba Emergency SOS, ktorá v prípade nehody vysiela záchranným zložkám polohu v trojslovnom súradnicovom systéme What3Words. Služba je na prvý rok zadarmo, potom stojí 60 eur ročne. Keďže kamera nemá vlastnú SIM kartu, musíte k nej byť pripojení mobilom. To je trochu problematická časť tejto služby. K dispozícii je aj hlasové ovládanie s asistentom Amazon Alexa.

Kamera vrátane prídavného modulu poskytuje kvalitný obraz, výrobca sľubuje aj digitálnu stabilizáciu obrazu. Tá však nie je taká kvalitná, ako tvrdí výrobca. No ináč ide o veľmi kvalitnú a prepracovanú kameru s množstvom užitočných funkcií.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný obraz, 4K/30p, možnosť použitia prídavnej kamery, veľký displej, polarizačný filter, magnetický záves s napájaním
- Väčšie rozmery, prídavný modul nemožno nastaviť, nepresvedčivá stabilizácia

PARAMETRE:

4K záznam videa pri 30fps, stabilizácia obrazu, pripojenie modulu zadnej kamery, clona f/1,3 na perfektný záznam aj v noci, Integrovaný polarizačný filter, 6-prvková sklenená šošovka poskytuje snímací uhol až 140°, magnetický držiak s technológiou Click&Go Pro, Super Slow Motion – spomalené zábery, pripojiteľnosť cez Wi-Fi smartfónom, záznam GPS: zobrazenie vašej cesty v Google Maps, kompatibilné s rýchlosťou km/h a mph, inteligentný parkovací režim, podporuje až 128 GB karty microSD na vyššiu ochranu vášho vozidla, záznamy nočného videnia pri slabom osvetlení,  režim fotografií poskytuje možnosť statických obrázkov, zabudovaná záložná batéria poskytuje napájanie až 30 minút, napájanie 12 – 2 4 V (DC)

Cena: 369 EUR, kabínový modul: 99 EUR

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať