
Nízka teplota má výrazný vplyv na dlhovekosť
Doterajšie výskumy naznačili, že nižšie teploty nám môžu predĺžiť život. Vedci z Kolínskej univerzity v Nemecku pomocou pokusov na červoch zistili jeden z možných dôvodov: chlad poháňa proces, pri ktorom sa z buniek odstraňujú poškodené bielkoviny. Viaceré neurodegeneratívne ochorenia, ktoré sa môžu prejaviť s pribúdajúcim vekom, vrátane Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby sú spojené s hromadením zlých proteínov, takže zistenie, ako teplota ovplyvňuje tento proces, je významný krok vpred, pokiaľ ide o hľadanie spôsobov, ako by sa dalo spomaliť alebo dokonca zastaviť toto zhoršovanie.
Pochopenie fungovania procesov, ktoré chladné teploty spúšťajú, by nám mohlo pomôcť replikovať ich pomocou cielenej liečby. „Extrémne nízke teploty sú škodlivé, ale mierne zníženie telesnej teploty môže mať pre organizmus priaznivé účinky,“ píšu vedci vo svojej publikovanej práci. Hoci účinky nízkej teploty na dlhovekosť boli zaznamenané už pred viac ako sto rokmi, o tom, ako nízka teplota ovplyvňuje dĺžku života a zdravie, sa vie len málo.
Výskumníci uskutočnili testy na červovi Caenorhabditis elegans a na kultivovaných ľudských bunkách v laboratóriu, pričom zistili, že chladnejšie teploty viedli k odstráneniu zhlukov bielkovín, ktoré sa hromadia vo zvieracích bunkách a bunkových modeloch amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS) a Huntingtonovej choroby. Uskutočnilo sa to prostredníctvom štruktúr nazývaných proteazómy, ktoré rozkladajú bielkovinový odpad, a najmä červej verzie aktivátora proteazómov PA28γ/PSME3, ktorý sa nachádza u ľudí.
Stačil mierny pokles teploty na to, aby aktivátor začal fungovať a vyčistil potenciálne nebezpečné nahromadené bielkoviny. Tím takisto zistil, že trochou šikovného genetického inžinierstva by sa dala vystupňovať aktivita proteazómu, čím by sa dosiahol rovnaký výsledok bez ochladenia. To zvyšuje možnosť liečby, ktorá by mohla udržať tieto aktivátory proteazómu v činnosti bez ohľadu na teplotu tela.
O vzťahu medzi nižšími teplotami a starnutím treba ešte veľa zisťovať. Napríklad priemerná vnútorná teplota ľudského tela sa v priebehu desaťročí neustále znižuje, čo môže mať vplyv na predlžovanie priemernej dĺžky života. Výskumníci dúfajú, že po oveľa bližšom a detailnejšom pohľade na to, čo je základom tohto vzťahu, by aktivátor proteazómu PA28γ/PSME3 mohol byť jednou z ciest k zdravšiemu starnutiu. Výskum bol uverejnený v časopise Nature Aging.
Zdroj: sciencealert.com.
Zobrazit Galériu