SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Nová plávajúca plošina bude mať obrovský význam pre využitie veternej energie na mori

0

Spoločnosť Gazelle Wind Power v súčasnosti v Portugalsku testuje svoju najnovšiu, tretiu generáciu modulárnej plávajúcej veternej platformy na mori. Gazelle tvrdí, že jej technológia prvej generácie bola primárne navrhnutá na plávanie a prežitie v drsných oceánskych podmienkach a technológia druhej generácie bola „zameraná na industrializáciu“. Najnovšia platforma spoločnosti predstavuje ľahšiu a lacnejšiu konštrukciu, ktorú možno vyrábať sériovo.

Na jej inštaláciu nie sú potrebné špecializované žeriavy ani plavidlá, pretože je modulárna, pričom sa používa menej ocele. Napríklad 1 GW veterná farma na mori by ušetrila 71 000 ton ocele. Platforma Gazelle je ukotvená na morskom dne pomocou dvoch vertikálnych kotviacich lán pripevnených k otočným ramenám a protizávažie visí v strede pod ňou, čím sa udržiava nízky sklon turbíny aj pri extrémnych silách a súčasne sa zvyšuje prevádzková účinnosť turbíny.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Plávajúce veterné elektrárne na mori sú síce začínajúcim odvetvím, ale budú mať obrovský význam. V novembri 2022 sa celosvetový zoznam projektov plávajúcej veternej energie na mori za 12 mesiacov viac ako zdvojnásobil z 91 gigawattov na 185 GW a počet projektov na celom svete sa v rovnakom období zvýšil zo 130 na 230.

Zdroj: electrek.co

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať