SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Roj nanorobotických skalpelov ničí rakovinové bunky v mozgu zvnútra

0

Pokiaľ ide o boj proti smrteľnej rakovine mozgu známej ako glioblastóm, možnosti sú veľmi obmedzené. Kanadský výskumný tím teraz vyskúšal nový prístup. Podarilo sa im oklamať rakovinové bunky, aby sa chytili uhlíkových nanorúrok, a potom bunky rozdrvili roztočením rúrok pomocou magnetickej sily. Liečba u myší zmenšila veľkosť nádoru a predĺžila život hlodavcov. Vedci dúfajú, že podobný výsledok dosiahnu aj u ľudí. Nádory glioblastómu rýchlo rastú, napádajú okolité mozgové tkanivo a sú odolné proti chemoterapii aj ožarovaniu, čo veľmi sťažuje boj s nimi.

Výskumníci z Inštitútu robotiky Torontskej univerzity a Nemocnice SickKids naplnili uhlíkové nanorúrky časticami oxidu železa, aby sa stali magnetickými. Potom ich potiahli protilátkou, ktorá umožnila, aby sa rúrky spojili s proteínom na vonkajšej strane buniek glioblastómu. Po spojení sa nanorúrky dostali do rakovinových buniek. Aktiváciou magnetického poľa v blízkosti rakovinových buniek sa rúrky roztočili, čím spôsobili spúšť vo vnútornej štruktúre buniek. Pôsobili ako tisíce miniskalpelov, ktoré rozrezali rakovinové bunky zvnútra.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Pri testoch na myšiach výskumníci zaznamenali výrazné zmenšenie veľkosti nádorov a podarilo sa im predĺžiť priemernú dĺžku života hlodavcov. Tento proces teraz potrebuje ďalšie doladenie, kým sa bude môcť vyskúšať na ľuďoch. Hoci metóda bola vyvinutá špeciálne na pomoc v boji proti glioblastómu, vedci hovoria, že nová technika nanobotov by sa mohla upraviť tak, aby fungovala aj na iné typy nádorov. Práca bola uverejnená v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať