NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Nové solárne panely sú takmer dvakrát účinnejšie ako tie súčasné

2

Výskumníci z Nórskej univerzity vedy a techniky vyvinuli nový typ vysoko účinného materiálu solárnych článkov, ktorý sľubuje viac ako dvojnásobnú účinnosť v porovnaní so súčasnými fotovoltickými solárnymi panelmi. V dokumente publikovanom v časopise ACS Photonics výskumníci uviedli, že nové články sú vyrobené s použitím arzenidu gália (GaAs) a poskytujú panelom mimoriadnu absorpciu svetla a elektrické vlastnosti.

Nové solárne panely boli zhotovené umiestnením vrstvy solárnych článkov vyrobených z arzenidu gália a polovodičových nanodrôtov na bežné solárne články na báze kremíka. Napriek prísľubu viac ako dvojnásobnej účinnosti solárnych panelov však bude nový materiál vďaka arzenidu gália výrazne drahší ako solárne panely súčasnej generácie. Arzenid gália je totiž drahý a v súčasnosti sa používa na aplikáciu vo vesmíre. No vzhľadom na vyššiu účinnosť panelov vyrobených z arzenidu gália nová technika pravdepodobne v budúcnosti nahradí existujúce solárne panely, čím sa znížia náklady.

Zdroj: in.mashable.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Lacko reakcia na: Nové solárne panely sú takmer dvakrát účinnejšie ako tie súčasné

10.11.2021 19:11
klamar mi tu chyba, ci tento clanok je pravdivy? O tom pocybujem...je zavadzajucim lebo solarny panel a solarne kolektory su dve rozlisne veci...
Reagovať

RE: Lacko reakcia na: Lacko

14.11.2021 10:11
Ten článok je pravdivý. Podľa Wikipédie bol rekord v účinnosti solárnych panelov 47.1%, a to cca v roku 2019. Takže tento článok je o efektivite takmer sto percent.

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cell_efficiency

Na takýchto článkoch o zázračných úspechoch sa zabávam už od minulého tisícročia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať