SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Roj štvornohých robotov zvládne prekážky, na ktoré jeden robot nestačí

Technológie
1

Kolektívne správanie mravcov, včiel a vtákov pri riešení problémov a prekonávaní prekážok už použili výskumníci na vytvorenie rojov malých leteckých a podmorských robotov. No vývoj malých rojov robotov so schopnosťou prechádzať zložitým terénom prináša jedinečný súbor výziev. Vo výskume publikovanom v Science Robotics Yasemin Ozkan-Aydin, odborná asistentka elektrotechniky na University of Notre Dame, opisuje, ako dokázala postaviť roboty s viacerými nohami, schopné manévrovať v náročných prostrediach a kolektívne plniť zložité úlohy.

Jej roboty zvládajú nerovný terén a stiesnené priestory a používanie končatín im ponúka účinnú podporu tela, umožňuje rýchlu manévrovateľnosť a uľahčuje prekonávanie prekážok. Výskumníčka predpokladala, že fyzické spojenie medzi jednotlivými robotmi by mohlo zvýšiť mobilitu pozemského kolektívneho systému s nohami. Jednoduché úlohy, ako je pohyb po hladkom povrchu alebo prenášanie ľahkého predmetu, vykonávali roboty jednotlivo, ale ak náročnejšia úloha presahovala schopnosti jedného robota, viacero robotov sa navzájom fyzicky spojilo, aby vytvorili väčší systém s viacerými nohami a spoločne prekonávali problémy.

Pomocou 3D tlačiarne postavila výskumníčka štvornohé roboty s dĺžkou 15 až 20 centimetrov. Každý z nich bol vybavený lítiovo-polymérovou batériou, mikrokontrolérom a tromi senzormi – svetelným senzorom vpredu a dvomi magnetickými dotykovými senzormi vpredu a vzadu, čo umožnilo robotom navzájom sa spojiť. Štyri flexibilné nohy znížili potrebu ďalších senzorov a dielov a poskytli robotom úroveň mechanickej inteligencie, ktorá pomáhala pri interakcii s hrboľatým alebo šikmým terénom.

Roboty boli testované v teréne s trávou, mulčom, listami a žaluďmi. Experimenty na rovnej zemi sa uskutočňovali na drevotrieskových doskách a schody boli postavené pomocou izolačnej peny. Okrem toho boli roboty podrobené testom aj na plyšových kobercoch a pravouhlých drevených blokoch, ktoré slúžili ako terénne nerovnosti. Keď sa jednotlivý robot zasekol, bol odoslaný signál ďalším robotom, ktoré sa spojili, aby poskytli podporu na úspešné prekonávanie prekážok pri kolektívnej práci.

Ozkan-Aydin hovorí, že jej dizajn treba ešte zlepšiť. Očakáva však, že výsledky štúdie pomôžu pri návrhu lacných rojov s nohami, ktoré sa dokážu prispôsobiť nepredvídaným situáciám a vykonávať kooperatívne úlohy v reálnom svete, ako sú pátracie a záchranné operácie, hromadná preprava objektov, prieskum vesmíru a monitorovanie životného prostredia.

Zdroj: eurasiareview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Sluboslav Macko reakcia na: Roj štvornohých robotov zvládne prekážky, na ktoré jeden robot nestačí

9.11.2021 15:11
Nezvládne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať