ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Nové televízory môžu byť lacnejšie. Umožní to technológia QD-OLED

0

Spoločnosť Samsung Display oznámila, že chce investovať 11 miliárd dolárov do výskumu, vývoja a výroby televíznych panelov QD-OLED. Do roku 2025 v plánuje vybudovať dve výrobné linky QD-OLED v Južnej Kórei, pričom na prvej z nich by sa výroba mala spustiť už  v roku 2021.

Technológia OLED zlepšená o kvantové bodky by mala poskytnúť jemnejšie farby ako dnešné OLED displeje a televízory. Prvým krokom bude prechod fabriky L8 v Tangjongu od výroby LCD panelov na panely QD-OLED. Očakáva sa, že od 1. štvrťroka 2021 bude tento závod vyrábať 30 000 panelov QD-OLED mesačne.

Po vybudovaní nových výrobných liniek sa počet mesačne vyrábaných QD-OLED panelov zvýši na 100-tisíc. Technológia QD-OLED sľubuje zjednodušenie výroby OLED televízorov a monitorov (a teda aj zníženie nákladov), ako aj umožnenie širších farebných gamutov. Dnešné panely OLED majú 22 vrstiev, zatiaľ čo pri paneli QD-OLED sa môže ich počet znížiť na 13.

Technológia QD-OLED sa stále považuje za dosť náročnú, pretože Samsung musí riešiť problémy so správou svetla. Nižšie náklady na materiál a výrobu by sa mali prejaviť aj na cenách televízorov. Zatiaľ čo jeden štvorcový meter súčasného OLED panela vychádza približne na 95 dolárov, jeden štvorcový meter QD-OLED panela bude stáť okolo 26 dolárov.

Zdroj: anandtech.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
televizor OLED TV domacnost smart home displej monitor kvalita LCD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať