ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Nové zariadenie pracuje s jednotlivými bunkami. Pomôže to pri liečbe rakoviny

1

Spoločnosť SEED Biosciences vyvinula pipetovací robot, ktorý dokáže izolovať jednotlivé bunky stlačením tlačidla a bez ich poškodenia. Zariadenie nazývané Dispencell takisto zaznamenáva pomocou elektronického senzora spojeného so softvérovým programom elektrický podpis buniek, aby sa dali sledovať. Spoločnosť teraz pracuje na funkcii, ktorá dokáže rozlíšiť poškodené bunky od zdravých. Vedci postupujú tak, že napipetujú 20 µl roztoku s vysokou koncentráciou buniek.

Zariadenie používa 50-ročný mechanizmus nazývaný počítadlo buniek. Pri tomto postupe prechádzajú bunky medzi dvoma komorami oddelenými malými dierkami, zatiaľ čo cez otvor je privádzaný elektrický prúd. V zariadení SEED Biosciences je jedna elektróda umiestnená oproti špičke pipety a druhá je vložená do roztoku. Tenká membrána s 30 μm otvorom sa natiahne na koniec pipety a umožňuje bunkám prechádzať po jednom.

Zariadenie deteguje a zaznamená bunky, keď prechádzajú; pretože bunky nie sú vodivé, spôsobujú zmeny prúdu v závislosti od svojej veľkosti. Meraním zmeny prúdu softvér určí prechod buniek a ich elektrický podpis. Špičky pipety sú navrhnuté tak, aby sa dali sterilizovať a vymeniť, aby sa zabránilo kontaminácii. Takýto robot môže výskumníkom ušetriť veľa drahocenného času a urýchliť práce na vývoji v oblasti farmaceutických prípravkov, liečby rakoviny a personalizovanej medicíny.

Zdroj: phys.org.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

1 komentár

Zp reakcia na: Nové zariadenie pracuje s jednotlivými bunkami. Pomôže to pri liečbe rakoviny

18.8.2020 09:08
Keď vo svete bude toto fungovat u nás sa bude stále líčiť rakovina chemoterapiou lebo poisťovňa to nebude preplácať a normálny človek na to nemá.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať