SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Novoobjavený superenzým pomáha redukovať plastový odpad na jednoduché molekuly

0

Za posledných päť rokov sme zaznamenali niekoľko dôležitých objavov, ktoré demonštrujú, ako možno enzýmy použiť na rozklad bežných plastov. Teraz vedci objavili nový enzým, ktorý ďalej rozkladá jeden z kľúčových stavebných prvkov plastov, ktoré zostanú po tomto procese, a zanecháva jednoduché molekuly, ktoré možno znovu použiť v nových produktoch. V roku 2016 vedci v Japonsku objavili baktériu konzumujúcu PET plasty, ktoré pomocou enzýmov rozloží v priebehu niekoľkých týždňov.

Výskumníkom z University of Portsmouth sa potom podarilo skonštruovať výkonnejšiu verziu tohto enzýmu, nazývanú PETáza, a v roku 2020 ju skombinovali s ďalším, nazývaným MHETáza, aby vytvorili superenzým, ktorý rozkladá PET plasty šesťkrát rýchlejšie. Z procesu zostali dva chemické stavebné bloky PET – etylénglykol (EG) a tereftalát (TPA), pričom jeden je problematickejší ako druhý. Zatiaľ čo EG je chemikália s mnohými spôsobmi použitia (je napríklad súčasťou nemrznúcej zmesi do áut), TPA nemá veľa využití mimo PET, navyše ho baktérie ani nedokážu stráviť.

Tím z Portsmouthu však odhalil, že enzým z baktérií konzumujúcich PET rozpozná TPA a tento enzým, nazývaný TPADO, rozkladá TPA s úžasnou účinnosťou. Výskumníci študovali enzýmy v zariadení Diamond Light Source Facility vo Veľkej Británii, ktoré ich ostreľuje lúčmi silného röntgenového žiarenia. Výsledkom je model enzýmu s ultravysokým rozlíšením, ktorý odhaľuje jednotlivé atómy v jeho vnútri a ukazuje, ako TPADO plní svoje úlohy rozkladania TPA. Táto detailnosť ponúka vedcom možnosť vytvoriť ešte účinnejšie verzie enzýmu.

„Za posledných niekoľko rokov sme zaznamenali neuveriteľný pokrok v oblasti rozkladu PET plastov na ich stavebné prvky pomocou enzýmov,“ povedal profesor John McGeehan, autor štúdie publikovanej v časopise The Proceedings of the National Academy of Sciences. „Táto práca ide o krok ďalej a zaoberá sa prvým enzýmom v kaskáde, ktorý dokáže rozložiť tieto stavebné bloky na jednoduchšie molekuly. Tie potom môžu baktérie využiť na výrobu udržateľných chemikálií a materiálov, čo je nevyhnutné na výrobu hodnotných produktov z plastového odpadu.“

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať