SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Nový elektrický IONIQ 6 prichádza s väčším dojazdom a inovatívnym interiérom

8

Spoločnosť Hyundai Motor Company v digitálnej svetovej premiére predstavila svoj netrpezlivo očakávaný elektrifikovaný Streamliner IONIQ 6. Novinka predstavuje ďalší z radu modelov značky IONIQ, ktorá takto označuje vozidlá s čisto elektrickým pohonom. IONIQ 6 prináša množstvo pokročilých technológií, personalizovaný priestor a funkcie a rozšírený dojazd, čím ďalej posúva hranice elektrickej mobility.

Hlavné benefity novinky

•             Batéria s kapacitou 77,4 kWh je skombinovaná s čistou aerodynamicky tvarovanou siluetou, vďaka čomu vozidlo dosiahne dojazd viac ako 610 km podľa WLTP na jedno nabitie.

•             So spotrebou energie podľa WLTP pod 14 kWh/100 km je IONIQ 6 jeden z energeticky najefektívnejších elektromobilov na trhu.

•             S ohľadom na potreby pasažierov ponúka IONIQ 6 ergonomický interiér s rázvorom 2950 mm, s účelnými funkciami, ktoré pozdvihujú zážitok z elektrickej mobility.

•             Dvojfarebné ambientné osvetlenie a osvetlenie synchronizované s rýchlosťou vozidla prináša ešte lepší osobný zážitok z jazdy.

•             Elektrická globálna modulárna platforma (E-GMP) od Hyundai Motor Group umožňuje ultrarýchle 800-voltové nabíjanie z 10 % na 80 % kapacity batérie len za 18 minút.

•             K dispozícii je aj pokročilá asistencia vodiča a aktualizácie softvéru spôsobom Over-the-Air (OTA).

•             Svetová premiéra modelu IONIQ 6 sa uskutočnila formou digitálneho filmu v súlade s konceptom Prebuďte svoj svet – Awaken Your World.

IONIQ 6 poskytuje predpokladaný dojazd viac ako 610 km podľa štandardu WLTP pri konfigurácii so 77,4 kWh batériou, pohonom zadnej nápravy s 18-palcovými kolesami, ako aj ultrarýchle, 400 V/800 V nabíjanie. Vozidlo má najčistejší aerodynamický dizajn zo všetkých doterajších modelov výrobcu. Jazdu spríjemnia aj nové atraktívne prvky, ako je dvojfarebné ambientné osvetlenie, osvetlenie, ktoré sa synchronizuje s rýchlosťou vozidla, či elektrická simulácia zvuku v kabíne Electric Active Sound Design (e-ASD). Interiér je navrhnutý tak, aby slúžil ako pohodlné a personalizované útočisko. Nové dvojfarebné ambientné osvetlenie umožňuje vodičovi prispôsobiť si vzhľad a dojem z interiéru kabíny výberom zo spektra 64 farieb a šiestich predvolených motívov.

Režim Speed Sync Lighting pridáva emócie k zážitku z jazdy zmenou jasu vnútorného osvetlenia na základe rýchlosti vozidla. Voliteľné relaxačné komfortné predné sedadlá podporujú príjemný pocit relaxu jednoduchým nastavením uhla sedadla. Všetky sedadlá sú špeciálne vyrobené pre elektrické modely a sú tak asi o 30 % tenšie ako sedadlá v iných konvenčných modeloch, čím poskytujú aj viac miesta pre cestujúcich. Pre cestujúcich sú k dispozícii štyri porty USB typu C a jeden port USB typu A. Nový systém EV Performance Tune-up umožňuje vodičovi voľne nastaviť silu riadenia, výkon motora, citlivosť plynového pedála a režim pohonnej sústavy.

Novinka je k dispozícii s viacerými motorizáciami a veľkosťami akumulátorov. Batéria s dlhým dojazdom s kapacitou 77,4 kWh môže byť spojená s pohonom zadných kolies (RWD) alebo s pohonom všetkých kolies (AWD). Vrchol ponuky predstavuje usporiadanie s dvojicou elektromotorov s pohonom všetkých kolies (AWD), ktorý poskytne kombinovaný výkon 239 kW a krútiaci moment 605 Nm. Táto konfigurácia pohonu dokáže vozidlo zrýchliť z 0 km/h na 100 km/h za 5,1 sekundy. Predpokladaná spotreba energie so štandardnou batériou s kapacitou 53 kWh s 18-palcovými pneumatikami a pohonom zadných kolies sa podľa WLTP odhaduje na menej ako 14 kWh/100 km. Vďaka tomu je IONIQ 6 jedno z energeticky najefektívnejších vozidiel na trhu. Architektúra platformy E-GMP umožňuje modelu IONIQ 6 využívať 400 V aj 800 V nabíjaciu infraštruktúru, pričom 800 V nabíjanie je štandardné. S 350 kW nabíjačkou sa dokáže IONIQ 6 nabiť z 10 percent na 80 percent kapacity batérie len za 18 minút.

IONIQ 6 využíva výhody platformy E-GMP na poskytnutie extrémne dlhého rázvoru až 2950 mm, ktorý umožňuje výber 20- alebo 18-palcových kolies. S pôsobivou celkovou dĺžkou 4855 mm, šírkou 1880 mm a výškou 1495 mm má IONIQ 6 výrazne elegantný a štýlový vzhľad, ktorý ho bezpečne odlíši od iných konkurenčných elektromobilov. Systém E-ASD do kabíny pridáva zvuk podobný kozmickej lodi, pričom štruktúra zvuku sa mení v závislosti od režimu jazdy vozidla.

K dispozícii je aj funkcia Vehicle-to-Load (V2L), známa už z IONIQ 5, ktorá umožňuje používateľom nabíjať iné elektrické zariadenia, napr. pri výpadku prúdu, počas kempovania alebo pri outdoorových aktivitách. V2L sa aktivuje cez vonkajší nabíjací port, druhá zásuvka na nabíjanie napr. notebookov či smartfónov sa nachádza v kabíne vozidla pod zadným sedadlom.

Modulárna palubná doska s dotykovou obrazovkou v IONIQ 6 integruje 12-palcový plne dotykový displej infotainmentu a 12-palcový digitálny panel. Ten ponúka pokročilé technológie na zlepšený digitálny používateľský zážitok, ktorý sa dá prispôsobiť tak, aby vyhovoval potrebám zákazníka. Informačno-zábavný systém IONIQ 6 poskytuje mapovanie cesty v reálnom čase na základe aktuálneho stavu nabitia. Prepojené služby systému tiež pomáhajú pri hľadaní a plánovaní najvhodnejšej trasy s ohľadom na dostupnosť nabíjacích staníc pozdĺž trasy. Multimediálny systém podporuje služby Apple CarPlay a Android Auto. K dispozícii je podpora viacnásobného pripojenia bluetooth, takže možno spárovať dve zariadenia súčasne – jedno na telefonovanie a druhé na streamovanie hudby. Osem reproduktorov prémiového zvukového systému Bose vrátane subwoofera je strategicky rozmiestnených po celom vozidle na vysokokvalitný zážitok z počúvania. Navigačný systém sa dodáva s aktualizáciami Bluelink Infotainment/Map.

V technologickej výbave nájdete novú verziu Hyundai SmartSense, pokročilých asistenčných systémov vodiča, ktoré zaisťujú bezpečnosť a pohodlie na ceste.

Highway Driving Assist 2 (HDA 2), asistent pre jazdu na diaľnici 2, pomáha udržiavať nastavenú vzdialenosť a rýchlosť od vozidla idúceho vpredu pri jazde po diaľnici a zároveň pomáha držať vozidlo v strede jazdného pruhu aj počas jazdy v zákrutách. V prípade, že iné vozidlo na boku ide veľmi blízko vás, asistent pomáha upraviť dráhu vozidla tak, aby ste neboli v nebezpečenstve. Ak prekročíte určitú rýchlosť, podržaním volantu a použitím prepínača smerových svetiel sa automaticky zmení jazdný pruh v naznačenom smere.

Inteligentný tempomat (SCC) pomáha udržiavať vzdialenosť od vozidla pred vami a jazdiť rýchlosťou nastavenou vodičom tým, že odráža naučený štýl jazdy vodiča. Keď je SCC neaktívny, funkcia sa učí štýl jazdy vodiča. Keď sa SCC aktivuje, auto jazdí automaticky spôsobom, ktorý napodobňuje naučený štýl jazdy.

Asistent na predchádzanie zrážkam (FCA) pomáha počas jazdy predchádzať kolíziám s predmetmi pred vozidlom. Ak vozidlo idúce pred vami náhle spomalí alebo ak sa zistí riziko čelnej zrážky, ako je napríklad zastavené vozidlo alebo chodec, systém vydá varovanie. Po varovaní, ak riziko kolízie naďalej pretrváva, systém môže pomôcť pri núdzovom brzdení. Počas jazdy, ak hrozí kolízia s cyklistom vpredu alebo s protiidúcim vozidlom pri odbočovaní na križovatke, môže tiež pomôcť pri núdzovom brzdení.

Medzi ďalšie funkcie čiastočne autonómneho riadenia patrí inteligentný asistent rýchlosti (ISLA), ktorý prispôsobuje rýchlosť vozidla rýchlostnému limitu, a asistent diaľkových svetiel (HBA), ktorý pomáha zapínať a vypínať diaľkové svetlá v noci podľa približujúcich sa vozidiel v protismere.

Upozornenie na zníženú pozornosť vodiča (DAW) analyzuje pozornosť vodiča počas jazdy a v prípade potreby vyšle varovný signál. Výstraha sa aktivuje, keď systém zaznamená známky nepozornosti vodiča, a v prípade potreby odporučí odpočinok. Počas zastavenia je vodič upozornený na odchod vedúceho vozidla. Asistent vyhýbania sa zrážke v mŕtvom uhle (BCA) pomáha predchádzať kolíziám pri zmene jazdného pruhu. Ak pri použití smerovky pri plánovanej zmene jazdného pruhu existuje riziko kolízie s iným vozidlom, systém poskytne vodičovi varovanie. Ak vozidlo opúšťa paralelné parkovacie miesto a existuje riziko kolízie s vozidlom idúcim zozadu, pomáha pri núdzovom brzdení.

Ďalšia funkcia Blind-Spot View Monitor (BVM) zobrazuje video z mŕtveho uhla na bezpečnú zmenu jazdného pruhu.

IONIQ 6 zaisťuje aj bezpečnosť pasažierov na zadných sedadlách pomocou varovania bezpečného odchodu (SEW), ktoré pri vystupovaní z vozidla upozorňuje, keď sa zozadu blíži vozidlo. Keď cestujúci po zastavení otvorí dvere, aby vystúpil z vozidla, ak je detegované vozidlo blížiace sa zo zadnej strany, systém vydá varovanie.

Inteligentný parkovací asistent na diaľku 2 (RSPA 2) pomáha pri parkovaní alebo vyparkovaní vozidla pomocou diaľkového ovládania. Surround View Monitor (SVM) zobrazuje video s okolím vozidla na bezpečné parkovanie. Asistent na predchádzanie kolíziám pri parkovaní vpred/bočne/späť (PCA) pomáha predchádzať kolíziám s chodcami a predmetmi v okolí vozidla pri parkovaní alebo vystupovaní. Ak pri parkovaní a vystupovaní hrozí kolízia s chodcami alebo predmetmi, vydá varovanie. Po upozornení, ak sa riziko kolízie zvýši, automaticky asistuje pri núdzovom brzdení.

Podobne aj asistent predchádzania kolíziám (RCCA) pomáha predchádzať zrážkam s protiidúcimi vozidlami na ľavej alebo pravej strane vozidla pri cúvaní. Ak pri cúvaní hrozí kolízia s protiidúcim vozidlom na ľavej alebo pravej strane, vydá varovanie. Po upozornení, ak sa riziko kolízie zvýši, automaticky asistuje pri núdzovom brzdení.

IONIQ 6 je prvým model značky Hyundai, ktorý ponúka funkciu aktualizácie softvéru Over-the-Air (OTA). Táto technológia umožňuje vodičom zlepšiť ovládanie vozidla pre elektrické zariadenia, autonómne riadenie, batériu a ďalšie, aby sa poskytoval bezpečnejší a pohodlnejší zážitok z jazdy. Ovládače môžu takisto aktualizovať mapy a softvér médií pomocou funkcie OTA.

IONIQ 6 je k dispozícii s 12 farbami exteriéru - Gravity Gold Matte, Abyss Black Pearl, Serenity White Pearl, Curated Silver Metallic, Nocturne Grey Metallic, Nocturne Grey Matte, Transmission Blue Pearl, Biophilic Blue Pearl, Ultimate Red Metallic, Digital Green Pearl, Digital Green Matte a Byte Blue. Pre interiér sú k dispozícii štyri farby: kombinácia tmavosivej so svetlosivou, tmavá olivovozelená so svetlosivou, čierna s bledohnedou a čierna.

Výroba sa má začať v treťom štvrťroku 2022. Harmonogram uvedenia na trh bude oznámený neskôr.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

8 komentárov

reakcia na: Nový elektrický IONIQ 6 prichádza s väčším dojazdom a inovatívnym interiérom

15.7.2022 22:07
Sak ty si este vacsi magor ako ten co ho macko vyhodil a pod kazdy clanok sem chodi nadavat.
Reagovať

Vďaka, že píšete tieto články, ste machri. reakcia na: Nový elektrický IONIQ 6 prichádza s väčším dojazdom a inovatívnym interiérom

15.7.2022 17:07
Ste machri, vďaka za články.
Reagovať

RE: Vďaka, že píšete tieto články, ste machri. reakcia na: Vďaka, že píšete tieto články, ste machri.

15.7.2022 22:07
Sak ty si este vacsi magor ako ten co ho macko vyhodil a pod kazdy clanok sem chodi nadavat.
Reagovať

RE: RE: Chlape, veď ty si si ani neuvedomil, že oni ti dovolia na nich nadávať v tejto diskusií aty mne budeš nadávať do magorov reakcia na: RE: Vďaka, že píšete tieto články, ste machri.

17.7.2022 16:07
Sa zobuď sú super, lebo ti dovolili ešte aj vyjadriť tvoj názor v tejto diskusií. Si úbožiak, že nevieš poďakovať a ty mne budeš ešte nadávať do magorov? Sám si magor.
Reagovať

RE: RE: Vďaka, že píšete tieto články, ste machri. reakcia na: RE: Vďaka, že píšete tieto články, ste machri.

17.7.2022 11:07
Kvalita clankov na itnews nula bodov. Predplacam si ich kvoli darcekom pre predplatitelov. Ta tlacena verzia plna reklam a nezmyslov je rana do chrba ekologii. Tu napzaj nieje zaco dakovat.
Reagovať

RE: RE: Vďaka, že píšete tieto články, ste machri. reakcia na: RE: Vďaka, že píšete tieto články, ste machri.

17.7.2022 01:07
Nevies, lebo slusnost nemas ty, ked nerozoznas zle od dobreho.
Reagovať

RE: RE: Viem slušnosť a poďakovanie sa dnes nenosí. Kto si potom ty? reakcia na: RE: Vďaka, že píšete tieto články, ste machri.

16.7.2022 20:07
Viem slušnosť a poďakovanie sa dnes nenosí. Kto si potom ty?
Reagovať

Cena v € radšej nie je uvedená, však? reakcia na: Nový elektrický IONIQ 6 prichádza s väčším dojazdom a inovatívnym interiérom

15.7.2022 12:07
Cenovku radšej nedali, že?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať