SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nový materiál by mohol zásadne zmeniť batérie pre elektromobily

Technológie
1

Juhokórejská spoločnosť SK On, piaty najväčší výrobca batérií pre elektrické vozidlá na svete, oznámila, že v spolupráci s univerzitou Dankook vytvorila nový materiál, ktorý by mohol zmeniť účinnosť polovodičových batérií. Podľa správy uverejnenej v časopise Advanced Functional Materials má komponent batérie o 70 % vyššiu lítiovo-iónovú vodivosť ako iné batérie, čo znamená, že sa bude nabíjať rýchlejšie. Vedci odhadujú, že táto inovácia zvýši kapacitu batérie až o 25 %, čím sa skráti čas potrebný na dobitie. Podľa spoločnosti sa môže zlepšiť aj dojazd elektromobilov a požiarna bezpečnosť batérie.

Tento cieľ sa partnerom podarilo dosiahnuť v batérii zmenou hladiny chemickej zlúčeniny nazývanej oxid lítno-lantánovo-zirkónový. Tím zabezpečil aj väčšiu stabilitu batérie pri vystavení vzduchu, čo zvýši jej účinnosť nabíjania. Komponent sa môže použiť pri mnohých typoch polovodičových batérií vrátane konvenčných nikel-kobalt-mangánových katód, ako aj pri nových typoch, ako sú lítiovo-sírové batérie a lítiovo-vzduchové články.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Vzhľadom na to, že dopyt po elektromobiloch sa zvýšil z 22 000 v roku 2011 na takmer 2 milióny o desať rokov neskôr, tento pokrok by mohol byť prínosom pre všetkých výrobcov EV. Spoločnosť je stále v procese prototypovania a vývoja polovodičových batérií, ale očakáva, že do roku 2026 dokončí prototyp modelu. Komerčné batérie so zlepšenou technológiou by mali byť uvedené na trh v roku 2028. Odhaduje sa, že vývoj bude spoločnosť SK On stáť viac ako 352 miliárd USD.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

15 rokov reakcia na: Nový materiál by mohol zásadne zmeniť batérie pre elektromobily

9.10.2023 17:10
Uz 15 rokov citam kazde 3 mesiace o zvyseni kapacity a ucinnosti baterii, ale zatial ziadna "revolucia" sa nekonala :-(
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať