ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Nový materiál má vlastnosti plastu aj kovu, ktoré sa „nedajú vysvetliť“

0

Skupina výskumníkov vytvorila úplne nový materiál, ktorý v skutočnosti nevedia vysvetliť. Môže byť totiž vyrobený ako plast, ale vedie elektrinu ako kov, čo vedcov zmiatlo. Tvrdia, že objav je v rozpore s výsledkami, ktoré vedci zvyčajne očakávajú, a mohol by viesť k novým pokrokom. Podľa Johna Andersona, docenta chémie na Chicagskej univerzite a hlavného autora štúdie, nový objav otvára cestu k úplne novej triede materiálov, ktoré vedú elektrinu, ľahko sa tvarujú a sú veľmi robustné v každodenných podmienkach.

Výskumníci už mnoho rokov vytvárajú vodivé kovy všetkých druhov, vďaka ktorým môžeme mať rôzne elektronické zariadenia od televízora až po mobilný telefón. Napriek rôznym druhom majú vodivé materiály spoločné črty – všetky sú zložené z atómov alebo molekúl, ktoré sa pohybujú v priamke. Vedci si mysleli, že práve to je potrebné na efektívne vedenie elektriny.

Predplatné NEXTECH 2021

Na ich veľké prekvapenie však nový materiál ľahko viedol elektrinu a zároveň zostal stabilný. Zahrievali ho, chladili, vystavovali vzduchu a vlhkosti, dokonca naň kvapkali kyseliny a zásady, no nič sa nestalo. Anderson a ďalší vedci sa pokúsili pochopiť, ako takýto materiál môže viesť elektrinu.

Po mnohých testoch zistili, že materiál vytvára vrstvy, ktoré prirovnali k plátom lasagní. V blogovom príspevku vedci píšu, že „aj keď sa pláty otočia do strán a už netvoria úhľadnú kopu lasagní, elektróny sa stále môžu pohybovať horizontálne alebo vertikálne, pokiaľ sa kúsky dotýkajú“. Nový objav podľa nich „naznačuje zásadne nový konštrukčný princíp pre technológiu elektroniky“.

Zdroj: unilad.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať