SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Nový objav by mohol zabrániť tonám nebezpečného elektronického odpadu

0

Výskumníci z Washingtonskej univerzity uskutočnili významný objav, ktorý by mohol viesť k predchádzaniu vzniku ton nebezpečného elektronického odpadu. Tím vyvinul nové zloženie dosiek plošných spojov, ktoré nahrádza tvrdé plasty sťažujúce ich recykláciu špeciálnym materiálom nazývaným vitrimer.

Tento materiál môže pri zahrievaní prúdiť a vytvárať nové väzby, čo umožňuje jeho opakovanú recykláciu bez straty integrity. Namočením dosiek do rozpúšťadla a ich zahriatím vitrimer zmäkne, čo umožní oddelenie surovín a ich opätovné použitie v nových doskách plošných spojov. Výskumníci dosiahli pri testoch pôsobivú mieru obnovy 98 % pre vitrimer a 91 % pre rozpúšťadlo.

Tento technologický pokrok má nielen potenciál výrazne znížiť množstvo elektronického odpadu a súvisiaceho znečistenia životného prostredia, ale nové dosky navyše fungujú rovnako dobre ako bežné dosky a sú kompatibilné aj so štandardnou výrobou obvodov, čo znamená, že náklady na ich výrobu by mali byť podobné. Táto inovácia je v súlade s prechodom na obehové hospodárstvo, keďže podporuje opätovné využívanie surovín.  

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať