ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Bol objavený prvý živočích, ktorý nepotrebuje kyslík na prežitie

1

V roku 2020 výskumníci objavili parazita podobného medúze s názvom Henneguya salminicola, ktorý nemá mitochondriálny genóm, vďaka čomu je úplne nezávislý od kyslíka. Toto zistenie nielenže spochybňuje naše chápanie života na Zemi, ale má aj dôsledky pre hľadanie mimozemského života. Schopnosť metabolizovať kyslík sa vyvinula pred viac ako 1,45 miliardami rokov, keď väčší archeón pohltil menšiu baktériu, čo viedlo k symbiotickému vzťahu.

Začala sa tak evolúcia mitochondrií, ktoré sú nevyhnutné na dýchanie v mnohobunkových organizmoch. Hoci niektoré organizmy môžu prosperovať v podmienkach s nízkym obsahom kyslíka, o existencii výlučne anaeróbnych mnohobunkových organizmov sa dlho diskutovalo. Vedci skúmali H. salminicola, parazita cicavcov, ktorý sa vyskytuje v lososoch.

Pomocou hĺbkového sekvenovania a mikroskopovania zistili, že parazit stratil svoj mitochondriálny genóm a schopnosť aeróbneho dýchania. Namiesto toho sa u neho vyvinuli organely súvisiace s mitochondriami s nezvyčajnými vlastnosťami. Výskumníci porovnali svoje zistenia s príbuzným rybím parazitom z čeľade pŕhlivcových, ktorý stále disponoval mitochondriálnym genómom, čím potvrdili, že H. salminicola je prvým známym mnohobunkovým organizmom, ktorý prežíva bez kyslíka.

H. salminicola prešla v priebehu času genetickým zjednodušením a z voľne žijúcej predkovskej medúzy sa stala jednoduchým parazitom. Zachovala si určité štruktúry pripomínajúce žihadlá medúz, ktoré využíva na prichytenie sa na svojich hostiteľov. Tento objav poskytuje cenné poznatky o evolúcii života a adaptácii na anaeróbne prostredie.

Objav podporuje myšlienku, že anaeróbna adaptácia sa netýka výlučne jednobunkových organizmov, ale vyskytla sa aj u mnohobunkových živočíchov. Vedci sa domnievajú, že štúdium H. salminicola nám môže pomôcť pochopiť evolučný prechod od aeróbneho k výlučne anaeróbnemu metabolizmu. Výskum bol uverejnený v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Geniusnekysly reakcia na: Bol objavený prvý živočích, ktorý nepotrebuje kyslík na prežitie

2.7.2024 20:07
Tak. A teraz napiste,ze v labakoch aspon troch statov uz prebieha úsilie o aplikáciu genov na zvierata cicavé a tým pripravia cestu pre ludi,najprv asi väzňov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať