SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nový širokospektrálny liek môže zmeniť boj ľudstva proti vírusom

0

Na svete sú tisíce vírusov, no len asi 220 z nich infikuje ľudí. Existujú teórie, podľa ktorých sú vírusy príčinou čohokoľvek – od Alzheimerovej choroby až po únavu imunitného systému v starobe. Malá spoločnosť na Novom Zélande by mohla čoskoro prísť s liekom, ktorý má potenciál zmeniť boj ľudstva s vírusmi. Technológia antivírusovej liečby ešte nepokročila do bodu, keď možno vírusovú infekciu jednoducho zastaviť, ako je to v prípade väčšiny bakteriálnych infekcií.

Súčasné antivírusové lieky sú buď vakcíny, alebo len trochu posúvajú šance tým, že zasahujú do určitej časti životného cyklu vírusu, ale nie sú ani zďaleka také účinné, ako by sa žiadalo. Preto bol taký veľký záujem o technológiu DRACO, čo je postup zameraný na selektívne zabíjanie buniek, v ktorých prebieha vírusová replikácia. DRACO sľuboval, že bude široko a rýchlo účinný na ukončenie infekcie mnohými rôznymi vírusmi, a to s malým prispôsobením základnej technológie jednotlivým vírusom.

Počiatočné výsledky v štúdiách na zvieratách vyzerali dobre. No výskumný program DRACO stratil financovanie a napokon sa zastavil. Teraz Kimer Med, novozélandský biotechnologický startup založený v marci 2020 počas vrcholiacej pandémie COVID-19, vytvoril vlastnú verziu DRACO bez pomoci pôvodných výskumníkov a zlepšili technológiu do takej miery, že môže podstúpiť klinické skúšky.

Nedávno spoločnosť oznámila úspech proti 10 rôznym vírusom vrátane všetkých štyroch sérotypov horúčky dengue, vírusu zika, rinovírusu, chrípky a HSV-2. A teraz Kimer Med navrhol platformu na rýchly vývoj modulárnych širokospektrálnych antivirotík. Pomocou tejto platformy bola spoločnosť schopná vyrobiť a testovať širokú škálu antivírusových zlúčenín. Na základe mechanizmu účinku svojich antivirotík a schopnosti prispôsobiť antivirotiká tak, aby obchádzali vírusovú obranu, Kimer Med verí, že účinnosť je pravdepodobná proti mnohým ďalším vírusom. 

No znamená to, že budeme môcť vyliečiť takmer každú vírusovú infekciu? Tím si nemyslí, že je to pravdepodobné. „To, čo je možné a čo je v našom dosahu, je rodina širokospektrálnych antivirotík, z ktorých každé je schopné liečiť určitú skupinu vírusov.“ V súčasnosti je známych približne 220 vírusov, ktoré infikujú ľudí a spôsobujú najrôznejšie ochorenia a prispievajú k mnohým iným ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba, skleróza multiplex a viaceré formy rakoviny.

Niektoré sú spojené so zhoršovaním a dysfunkciou imunitného systému, imunosenescenciou, čo má za následok zvýšenú zraniteľnosť voči infekciám a chorobám s pribúdajúcim vekom. V súčasnosti existuje schválená antivírusová liečba len na 11 z týchto 220 vírusov. Väčšina súčasných antivírusových terapií len potláča alebo brzdí replikáciu vírusov. Liečivých antivirotík je málo a neexistuje žiadna liečba, ktorá by dokázala zlikvidovať latentnú infekciu.

Jedna z potenciálnych výhod antivirotík spoločnosti Kimer Med je v tom, že posilňujú vrodený imunitný systém a pomáhajú mu eliminovať bunky infikované vírusom. Namiesto rozšírenia vírusu do celého tela sa infikované bunky zlikvidujú spustením prirodzeného procesu známeho ako apoptóza, čo je usporiadaný rozpad a likvidácia poškodených, infikovaných alebo nežiaducich buniek. Cieľom spoločnosti je teraz dokončiť predklinické štúdie a posunúť prvé antivirotiká do prvej fázy klinických skúšok.

Zdroj: dailykos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať