Nový spôsob bezdrôtového prenosu elektrickej energie aj počas pohybu

0

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity predviedli nový spôsob bezdrôtového prenosu elektriny do viacerých zariadení. Systém, ktorý vyvinuli, mohol posielať elektrinu do elektrických automobilov, robotov a dronov počas ich pohybu. Technológia by mohla poháňať elektromobily, zatiaľ čo jazdia po diaľnici, alebo roboty vo výrobných halách. Bezdrôtový prenos energie môže prenášať energiu aj do dronov, keď lietajú po oblohe. Vedci zo Stanfordu Shanhui Fan a Sid Assawaworrarit už v minulosti demonštrovali technológiu schopnú bezdrôtovo nabíjať objekty, ktoré boli v pohybe, tá však bola príliš neefektívna na použitie mimo laboratória.

Nový výskum urobil významný krok smerom k efektívnemu a prakticky použiteľnému systému. Vedci už pre tromi rokmi vyvinuli nabíjačku, ktorá dokáže prenášať elektrinu, aj keď sa mení vzdialenosť od prijímača. Dosiahli to pomocou začlenenia zosilňovača a spätnoväzbového rezistora, ktorý umožňuje systému automaticky upraviť pracovnú frekvenciu pri zmene vzdialenosti. Nevýhodou tejto technológie bolo, že dokázala prenášať iba 10 % energie.

Nová technológia môže prenášať až 92 % energie. Zlepšenie umožnila výmena pôvodného zosilňovača na účinnejší. V laboratóriu dokázal tím bezdrôtovo prenášať 10 W elektrickej energie na vzdialenosť 60 až 90 cm. Systém sa dá prispôsobiť na prenos desiatok alebo stoviek kilowattov, ktoré vyžaduje auto. Mohol by prenášať elektrinu dostatočne rýchlo na to, aby poháňal vozidlo jazdiace rýchlosťou 110 km/h cez 120-centimetrovú nabíjaciu zónu. 

Zdroj: slashgear.com.

Redakcia

Všetky autorove články
elektrina energia veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať