
Chcete mať rovnaký hlas ako Kanye West či Justin Bieber? Pre AI žiadny problém
Umelá inteligencia sa stáva čoraz vplyvnejšou aj vo svete hudobných technológií. V posledných rokoch bola integrovaná do rôznych doplnkov užitočných na všetko od mixovania po syntézu bicích. Nástroje ako MusicLM od Googlu a Riffusion robia obrovské pokroky v schopnosti generovať zvuky na jeden klik. Najnovšie producenti používajú umelú inteligenciu aj na transformáciu svojich vokálov do zvuku hlasu iného umelca. Video, ktoré na Twitteri zverejnil podnikateľ a technologický influencer Roberto Nickson, ukazuje, ako nájde na YouTube rytmus v štýle Kanye Westa, napíše osem taktov a nahrá ich, pričom svoj vlastný hlas nahradí verziou Kanyeho Westa vygenerovanou AI.
And just like that. The music industry is forever changed.
I recorded a verse, and had a trained AI model of Kanye replace my vocals.
The results will blow your mind. Utterly incredible. pic.twitter.com/wY1pn9RGWx
Výsledok je pôsobivo realistický. Bežného poslucháča by mohol ľahko presvedčiť o autentickosti, iba na začiatku nahrávky je jedno alebo dve slová, ktoré znejú trochu mimo. Stojí však za zmienku, že kvalita textov a prednesu je nižšia ako u Kanyeho – to sú dve veci, ktoré AI zatiaľ nedokáže úspešne napodobniť. Nickson použil túto technológiu aj na vytvorenie alternatívnych verzií populárnych piesní, napr. verzie skladieb Love Yourself od Justina Biebera či Nights od Franka Oceana, ktoré obsahujú Kanyeho vokály generované AI.
Aby Nickson preniesol zafarbenie Kanyeho vokálov do svojich vlastných, postupoval podľa návodu na YouTube, ktorý ukazuje, ako pomocou nástroja Google Colab získať prístup k existujúcemu modelu AI, ktorý bol vycvičený na Kanyeho hlase. Nie je to zložitý proces, ale trochu nepohodlný: keď sa tento typ technológie zjednoduší a integruje do nahrávacieho softvéru DAW, bude to mať pravdepodobne hlboké dôsledky pre hudobný priemysel. Hoci výsledok je z technického hľadiska fascinujúci, právny štatút tohto druhu prenosu štýlu je nejasný.
Zákon hovorí o „práve jednotlivca kontrolovať komerčné využitie svojej identity“, ktoré je chránené v mnohých krajinách a pravdepodobne umelcom zakazuje používať AI verzie iných umelcov v komerčne vydanej hudbe bez povolenia. Keď sa táto technológia dostane do DAW, môžeme si predstaviť budúcnosť, v ktorej budú umelci predávať svoje vlastné hlasové modely, aby ich mohli fanúšikovia, ktorí chcú obnoviť ich hlas vo svojich vlastných skladbách, používať v pluginoch poháňaných umelou inteligenciou.
Mohlo by ísť o nový druh tovaru alebo dokonca spôsob spolupráce na diaľku: raper alebo spevák by sa mohol objaviť v tisícke skladieb za deň bez toho, aby navštívil štúdio alebo vyslovil jediné slovo. Ako takmer pri každom výdobytku v oblasti AI aj tu čelíme kreatívnym možnostiam, ale aj potenciálu zneužitia. Keď bude táto technológia dostatočne výkonná na to, aby bola úplne presvedčivá a ľahko dostupná, trh by mohol byť zaplavený toľkými AI napodobeninami hlasov, že by bolo nemožné zistiť, čo je skutočné a čo falošné.
Zdroj: musicradar.com.