PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Ohromujúce zábery Jupiterovho mesiaca pokrytého ľadom

Technológie
0

Zem asi nie je jediné miesto v našej slnečnej sústave, kde sa nachádzajú oceány. Vedci predpokladajú, že Jupiterov ľadom pokrytý mesiac Európa skrýva mimoriadne objemné more s hĺbkou 60 až 160 km. Po tretíkrát v histórii preletela kozmická loď okolo ľadového mesiaca, a to vo výške len 352 km od povrchu Európy. Sonda NASA s názvom Juno zachytila ​​najjasnejšie snímky Európy s vysokým rozlíšením. Navyše špecializované nástroje sondy prenikli cez časti ľadu Európy, ktorý je hrubý asi 16 až 25 km.

Tieto bezprecedentné údaje teraz budú analyzovať výskumníci z NASA a ďalších inštitúcií, aby odhalili, čo leží v ľadovej škrupine. Hoci na Európe zatiaľ nie sú dôkazy o živote, môže sa tam nachádzať prostredie, ktoré by mohlo byť hostiteľom života. Inými slovami, tento mesiac je jedno z mála miest, ktoré by mohol byť „obývateľným“ svetom vo vesmíre. Prvá oficiálne publikovaná snímka z tohto blízkeho preletu zobrazuje divokú, ľadovú, popraskanú kôru Európy v oblasti blízko rovníka nazvanej Annwn Regio. Terén je členitý, plný prasklín, ktoré by mohol vypĺňať kašovitý ľad, možno pochádzajúci z relatívne teplejších oblastí nižšie.

Druhá zverejnená snímka s najvyšším rozlíšením, akú kedy zachytila ​​sonda Juno, zahŕňa oblasť s priemerom 150 km a zobrazuje terén pretkaný ryhami a hrebeňmi. Za zmienku stoja zvláštne tmavšie škvrny. Podľa vedcov môžu byť spojené s nejakým výbuchom na povrchu. Tieto nové detailné snímky sú pre planetárnych vedcov hotový poklad. Predtým mali k dispozícii len údaje z dvoch preletov sondy Galileo, vypustenej v roku 1989, ktorá na orbitu Jupitera vstúpila v decembri 1995.

Zdroj: mashable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať