SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Ohrozenú korytnačku močiarnu pomôžu zachrániť slovenské technológie

Tlačové správy
0

Počas konferencie Metro ON Line v Poprade sa technologickí nadšenci a ochrancovia prírody dohodli na spolupráci pri záchrane slovenskej korytnačky močiarnej. Napriek tomu, že korytnačka močiarna patrí k pôvodným druhom fauny Slovenska, v súčasnosti na našom území žije len niekoľko stoviek jedincov, ktoré sú kriticky ohrozené. Slovenské technológie však majú pomôcť k jej ochrane.

Aj vďaka podpore SBA (Slovak Business Agency), ktorá podporuje podnikanie na Slovensku už niekoľko rokov, boli súčasťou programu technologickej konferencie Metro ON Line tento rok prednášky podnikateľov o spoločenských problémoch, so sociálnym a ekologickým rozmerom. A práve vďaka ekologickým témam konferencie sa jej zúčastnili i viacerí nadšenci a ochranári prírody. Milan Oselský zo Združenia priateľov herpetofauny spoločne so zástupcami IT sféry otvoril diskusiu o záchrane korytnačky močiarnej, ktorá patrí ku kriticky ohrozeným druhom.

„Prirodzeným prostredím korytnačky močiarnej, v ktorom sa dokáže rozmnožovať, je územie v katastri obce Streda nad Bodrogom -  súčasť mŕtveho ramena rieky Bodrog. V posledných rokoch však toto územie ohrozujú nadmerné suchá, klesanie a zarastanie vodnej hladiny a zarastanie kladiska náletovými drevinami. Naše združenie v spolupráci s dobrovoľníkmi a odborníkmi chce prispieť k vyčisteniu od neprirodzených porastov a záchrane korytnačky močiarnej aj pomocou technologického startupu,“ povedal Milan Oselský.

Dôležitou súčasťou výskumu korytnačiek sú napríklad sledovacie zariadenia, ktoré pravidelne monitorujú ich život a správanie. „Aktuálne sa vyrábajú prototypy zariadení, ktoré majú sledovať aktivity korytnačiek.“ uviedol Milan Oselský. V rámci diskusie s technologickými špecialistami vznikla myšlienka spojenia IT a ochrany prírody a viacero účastníkov konferencie prejavilo záujem pomôcť či už priložením pomocnej ruky, alebo finančným príspevkom na práce nevyhnutné pri obnove biotopov korytnačky. 

Vytvorila sa tak neformálna pracovná skupina, ktorej členmi sú Milan Oselský, Roman Čupka, Boris Baričič (Nadácia European Wildlife preservation fund) a Ján Michlík. Spoločne sa pokúsia nájsť spôsoby, ako by mohli IT technológie ešte viac pomôcť pri efektívnejšej ochrane. „IT je skvelou oblasťou, ktorou vieme podporiť aktívnu ochranu prírody. Či už je to vytváranie nových aplikácii na monitoring, sledovanie, mapovanie ale aj napríklad na hľadanie dobrovoľníkov, vyvíjanie nových a lepších zariadení, ktoré nám pomôžu dozvedieť sa viac o plazoch Slovenska a týmito poznatkami prispieť k lepšej a efektívnejšej ochrane,“ doplnil Milan Oselský.

„Časť výťažku z predaja lístkov na našu konferenciu pôjde priamo na financovanie záchrany korytnačky močiarnej. Rozhodli sme sa prijať výzvu a prispejeme najmä modernou technológiou. Vytvoríme zázemie a projektový tím, ktorého úlohou bude pomáhať s vývojom IT  zariadení použiteľných aj v zahraničí. Verím, že už počas budúceho ročníka budeme môcť odprezentovať výsledky, ktoré sa nám podarilo zrealizovať,“ uviedol Ján Michlík, organizátor konferencie Metro On Line.

Zobrazit Galériu

Kharisma, s. r. o.

Všetky autorove články
Slovensko technológie IT priroda ochrana clovek vývoj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať