CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

PC REVUE plus 6/2016

0

ČLÁNKY:

Seriál: Programujeme pre Android 21 / Viacdotykové ovládanie

Zámysel pripraviť článok o viacdotykovom ovládaní vznikol na základe hesla „škola hrou“, a to najmä preto, že sa v ňom venujeme jednoduchej, ale veľmi užitočnej vlastnosti (feature) systému Android. Touto vlastnosťou, resp. metódou vstupu je viacdotykové (multi-touch) ovládanie alebo aj systém gest (gestures). V úvode článku uvádzame základné informácie o tejto zaujímavej metóde interakcie používateľa so systémom. Opisujeme pojem viacdotykové ovládanie, pričom komentujeme túto špecifickú vlastnosť systému Android, ktorý rozoznáva, že používateľ sa dotýka obrazovky viacerými ukazovateľmi, a po vykonaní analýz generuje príslušné typy udalostí. V úvodnej kapitole sa ďalej venujeme elementárnym udalostiam a označovaniu ukazovateľov pomocou indexov a identifikátorov. V nasledujúcom bloku opisujeme systém autodetekcie obvyklých, resp. bežne používaných gest, ktorý je založený na mechanizme získavania informácií o dotykových udalostiach a interpretácii získaných údajov vo forme konkrétneho gesta.

Seriál: ARDUINO/Atmel - Nabíjanie akumulátorov a ovládanie svetla

V predošlej časti sme k Arduinu pripojili dva reléové spínače, teplotný snímač a naučili sme sa ich ovládať cez webové rozhranie. Vytvorili sme jednoduchý diaľkovo ovládaný vykurovací systém s určitou inteligenciou, ktorý sám udržiava žiadanú teplotu na chate. Predstavme si situáciu, že na tejto chate máme na streche umiestnené solárne panely, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. K týmto panelom budeme mať pripojené akumulátory, kde sa bude energia vytvorená zo slnka uskladňovať, aby sme ju využili práve v noci na osvetlenie chaty a jej okolia, keď už slnko nesvieti. Musíme si uvedomiť, že akumulátor nie je bezodný, takže v prípade, že by sme doň uložili viac energie, ako je schopný prijať, došlo by k jeho deštrukcii. A keďže akumulátory obsahujú chemické látky, ich poškodenie môže spôsobiť výbuch s následným požiarom alebo poleptaním osôb a okolia. A tak musíme po nabití akumulátora zabezpečiť jeho odpojenie od solárnych panelov. Dostatočným znakom nabitia akumulátora je jeho napätie. Preto sa naučíme Arduinom snímať napätie, porovnávať ho so žiadanou hodnotou a na základe získaných hodnôt ovládať spínače. Samozrejme, to všetko na diaľku cez internet.

Seriál: Vývoj pre Windows 10 - Dynamické dlaždice II

V predchádzajúcej časti seriálu sme preberali dynamické dlaždice aplikácií UWP pre Windows 10 z hľadiska funkcionality, teda možnosti zobrazovania informácií, aj keď aplikácia nie je spustená, a následne z pohľadu dizajnéra. V tomto pokračovaní sa zameriame na dynamické dlaždice z hľadiska vývojára, napríklad ako na dlaždici rotovať kolekciu obrázkov, alebo čo je ešte zaujímavejšie, ako na ploche dlaždice vypísať oznam v prípade, ak je aplikácia neaktívna. Ukážeme, ako tieto funkcie realizovať prostriedkami operačného systému a ako cez cloudovú službu. Vývojár musí, samozrejme, počítať aj s tým, že na rôznu veľkosť dlaždice (a tento parameter je na ľubovôli používateľa) sa zmestí rôzne množstvo informácií.

 

SOFTVÉR:

MediaInfo 0.7.85

Aplikácia zobrazujúca informácie o multimediálnych súboroch.  Stiahnite tu >>

NetTraffic v1.32

Aplikácia na monitorovanie rýchlosti a objemu dát prenášaných cez sieťové pripojenia.  Stiahnite tu >>

PrivaZer v3.0

Nástroj na odstraňovanie privátnych údajov a stôp po aktivitách používateľa z disku.  Stiahnite tu >>

Eset Smart Security

ESET Smart Security a NOD32 Antivirus už vo verzii 8 pre 32- i 64-bitovú edíciu s platnosťou do 15. 7. 2016. Pridávame aj špeciálnu skúšobnú verziu ESET Mobile Security 2.0.  Stiahnite tu >>

 

GALÉRIA:

Doplnkové obrázky a výsledky testov z recenzií
Fujifilm X-Pro 2
Foto/Video: Ako fotiť ako profík
JBL Xtreme BLK
Nikon 1 AW1 na ceste Thajskom
Olympus TG870
Panasonic HC-VXF990
AOC U2879VF 4K monitor
Eizo EV2750    
Ultra HD vlajkové lode
Veľký test projektorov
Ashes of the Singularity
Razer Ripsaw - streamovacie zariadenie
LYNX Grunex ExtremeGamer 2016

 

VIDEÁ:

Nový spôsob mobilných platieb pre drobných podnikateľov od Telekomu >>

Zažite atmosféru filmových efektov v kresle D-BOX >>

Slovenská premiéra vlajkovej lode Huawei P9 >>

Riešenia predstavené na konferencii IoT Forum >>

3D tlačiareň od Prusa Research >>

Zobrazit Galériu
PC REVUE plus

Pridať komentár