Pacienti po transplantácii srdca môžu mať spomienky svojich darcov

2

Niektorí príjemcovia transplantátu tvrdia, že popri svojom novom orgáne získali aj nové emócie, chute a dokonca i spomienky. Tieto skúsenosti – od chuti na jedlo až po zmenené osobnostné črty – sa občas zhodujú s preferenciami darcu, čo vyvoláva diskusiu o tom, či orgány môžu prenášať aj spomienky. Transplantácia orgánov je súčasťou modernej medicíny od roku 1954, keď prvá úspešná transplantácia obličky zachránila život.

Odvtedy dostalo druhú šancu nespočetné množstvo pacientov. Záhada obklopujúca niektoré transplantácie však viedla vedcov k preskúmaniu fascinujúcej otázky: Môžu orgány prenášať pamäť? Príjemcovia srdca často uvádzajú prekvapivé zmeny. Niektorým z nich chutia jedlá, ktoré im nikdy nechutili, iní tvrdia, že majú nové fóbie alebo osobnostné črty.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Výskumníci navrhli niekoľko teórií. Koncept bunkovej alebo „telesnej pamäte“ naznačuje, že jednotlivé bunky by mohli uchovávať informácie nad rámec svojich základných funkcií. Táto myšlienka spomienok by sa veľmi dobre mohla preniesť aj na orgány. Úlohu by mohli zohrávať aj zmeny v expresii DNA bez zmeny sekvencie, keďže integrácia nového orgánu by mohla narušiť existujúce bunkové prostredie príjemcu.

Navyše elektromagnetické pole srdca – sieť neurónov v srdci – môže komunikovať s mozgom spôsobmi, ktorým ešte nerozumieme. Hoci neexistuje žiadne definitívne vysvetlenie, úloha srdca v obojsmernej komunikácii s mozgom dodáva týmto možnostiam určitú váhu.

Neurologické, biochemické a biofyzikálne cesty by mohli prispieť k tomuto prepojeniu srdca s mozgom, ale fyzická a emocionálna záťaž transplantačnej operácie v kombinácii s liekmi by tiež mohla ovplyvniť tieto hlásené „orgánové“ prenosy pamäte.

Zdroj: bgr.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Klacko reakcia na: Pacienti po transplantácii srdca môžu mať spomienky svojich darcov

18.12.2024 11:12
Príbeh o tom, že pacienti po transplantácii srdca môžu mať spomienky alebo preferencie svojich darcov, patrí do oblasti anekdotických tvrdení a nie je vedecky potvrdený. Tu je rozbor, čo vieme:

Čo tvrdia pacienti
Niektorí príjemcovia transplantátov uvádzajú zmeny v preferenciách, osobnostných črtách či dokonca spomienkach, ktoré pripisujú darcovi. Tieto prípady sú však zriedkavé a často sú popísané len subjektívne, bez objektívnych dôkazov.

Vedecké vysvetlenia
Bunková pamäť: Teória bunkovej alebo „telesnej pamäte“ nie je podporovaná dôkazmi. Hoci bunky obsahujú genetickú informáciu, nie je známe, že by mohli prenášať spomienky alebo osobnostné črty.

Psychologické faktory: Zmeny v preferenciách môžu byť výsledkom psychologických procesov, ako je prispôsobenie sa novej situácii, emocionálny stres alebo podvedomá snaha dať význam transplantácii. Príjemcovia si často vytvárajú idealizovaný obraz o darcovi, čo môže ovplyvniť ich vnímanie.

Biochemické a neurologické faktory: Lieky na potlačenie imunity, ktoré musia transplantovaní pacienti užívať, môžu ovplyvniť náladu, správanie a chute. Rovnako môžu hrať úlohu neurologické zmeny spojené so stresom z operácie.

Srdce a mozog: Elektromagnetické pole srdca a komunikácia medzi srdcom a mozgom sú skutočné fenomény, ale neexistujú dôkazy, že by mohli prenášať spomienky alebo osobnosť.

Záver
Táto téma je fascinujúca, ale momentálne spadá skôr do oblasti špekulácií a pseudovedy. Hoci je možné, že v budúcnosti budeme lepšie rozumieť mechanizmom medzi telom a mozgom, neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že by transplantované orgány mohli prenášať spomienky alebo osobnostné črty darcov.
Reagovať

RE: Klacko reakcia na: Klacko

28.12.2024 22:12
I po transfúzii sa vyskytujú zmeny osobnosti. Takže písať takto dlhú a hlúpu "analýzu" je fakt obmedzenosť...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať