SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Recenzia: Philips 276E9QJAB / Kvalitné farby na doma

0

Testovaná novinka je jeden zo série troch 27-palcových monitorov s rozlíšením full HD, ktoré využívajú technológiu Ultra-Wide Color a sú zamerané na domáce a kancelárske použitie. Monitory majú, ako to býva pri tejto značke zvykom, veľmi čudné označenie, pozostávajúce zo série číslic a písmen. Navzájom sa však líšia iba kombináciou prípojných miest.

Hardvér a dizajn

Panel monitora je typu IPS s uhlopriečkou 27", rozlíšením 1920 × 1080 bodov a pomerom strán 16:9. Má úzky čierny rám a strieborný podstavec skoseného štvorcového tvaru. S výnimkou spodného okraja, kde je šírka 2 cm, je rám široký 1 cm, takže ho možno použiť aj do viacmonitorových zostáv. Podstavec umožňuje iba nastavenie sklonu, v iných osiach ho natáčať nemožno. Vzhľadom na široké pozorovacie uhly použitého panela IPS to však nie je až taký problém. Domáci používatelia navyše uprednostňujú jednoduchú použiteľnosť.

Na pravej strane spodného rámika je symbol napájania a malá biela stavová LED dióda. Veľa používateľov bude v týchto miestach hľadať tlačidlá ovládania. Ovládanie v podobe 4-smerového joysticku má v skutočnosti svoje miesto v strede na zadnej strane, takže za logom výrobcu ho môžete jednoducho nahmatať. Zadná strana hostí aj prípojné miesta: VGA, HDMI 1.4 a DisplayPort 1.2, ako aj konektory na vstup zvuku a na slúchadlá. V spodnej časti sú umiestnené mriežkované výduchy dvojice vstavaných reproduktorov, ktoré smerujú dozadu. Nájdete tu aj vstup z externého zdroja 19 V DC. Monitor pri bežnom prevádzkovom režime spotrebuje asi 25 W a v pohotovostnom režime 0,5 W, a tak má energetickú účinnosť triedy A. Ponúka, samozrejme, aj možnosť montáže na stenu alebo špeciálny držiak prostredníctvom klasického uchytenia VESA 100 × 100 mm.

Okrem bežných nastavení, ako je vstup, jas, kontrast, formát obrazu a podobne, si môžete v menu Smart Image vybrať niektorú z prednastavených volieb, určených na rôzne použitie. Patria medzi ne aj nastavenia pre rôzne typy hier, ako FPS, Racing, RTS, dve prispôsobiteľné voľby Gamer1 a Gamer2 alebo LowBlue Mode, ktorý obmedzuje modrú zložku svetla.

K dispozícii je aj technológia AMD FreeSync, ktorá synchronizuje obnovovaciu frekvenciu monitora s rýchlosťou vykresľovania obrazov z GPU, aby sa zlepšilo celkové zobrazovanie a zabránilo sa trhaniu obrazu. Monitor však má aj množstvo nastavení na každodenné používanie.

Skúsenosti z testovania a merania

Monitor má jednoduchú konštrukciu a vcelku zaujímavý dizajn. Pripomienku mám iba k vyhotoveniu spoja stojanovej vzpery so základňou. Na testovacom kuse bol trochu rozkývaný. Je však možné, že to spôsobilo časté skladanie a rozkladanie pri testoch. Pri bežnom používaní monitor väčšinou doveziete, zložíte a stojí na mieste niekoľko rokov. Okrem tejto maličkosti nemám ku konštrukcii výhrady. Prípojné miesta sú zo zadnej časti dobre prístupné, aj keď monitor nie je práve zhotovený tak, aby bol zadnou časťou otočený do priestoru. No doma tak väčšinou ani nie je.

Ovládanie je prekvapivo praktické a rýchle. Ide dokonca o jedno z najlepších ovládaní. ­Pritom by som to pri prvom použití nepovedal. Rozlíšenie full HD je na 27" uhlopriečku trochu málo, vzhľadom na domáce použitie, kde sa bude často využívať aj na hry, však môže prísť vhod. Umožní vám zahrať si hry aj na menej ­výkonných zostavách. No ak hľadáte monitor prioritne na prácu, bude lepšie pri 27" uhlopriečke siahnuť radšej po modeloch s 2K rozlíšením. Zo stránky kvality obrazu mu nie je čo vyčítať. Výrobca sa chváli širokým farebným gamutom a podľa výsledkov meraní musím povedať, že sa mu to aj darí.

Aj keď výsledky merania ukazujú malý odklon grafu v modrých odtieňoch, vďaka čomu dosahuje pokrytie sRGB 96 %, pokrytie Adobe RGB je veľmi dobrých 91 %. Statický kontrast dosahuje 420:1 a maximálny jas 268 cd/m2. Monitor však naozaj prekvapil špičkovou presnosťou farieb, akú neraz nedosahujú ani podstatne drahšie modely. Priemerná farebná odchýlka δE=1 bola tentoraz dosiahnutá tak, že ani na jednej farbe sa odchýlka nedo­stala cez túto hodnotu. Výborný výsledok. Zvuk je použiteľný a aj dosť výkonný, ale chýba mu basová zložka.

Parametre:

• Typ panela: IPS, podsvietenie: W-LED, uhlopriečka: 27", rozlíšenie: 1920 × 1080 pri 60 Hz, veľkosť bodu: 0,311 × 0,311 mm, pomer strán: 16:9, jas: 250 cd/m2, kontrast: 1000:1, latencia: 5 ms (sivá – sivá), pozorovacie uhly: 178° (H)/178° (V), počet farieb: 16,7 milióna, reproduktory: 2 × 3 W, konektory: VGA (analógový), DisplayPort 1.2, HDMI (HDCP), audiovstup z PC, výstup na slúchadlá, napájanie: externé, 100 – 240 VAC, 50 – 60 Hz, spotreba: 15,72 W (typ.) (EnergyStar 7.0), režim stand-by: 0,5 W (typ.), naklápanie monitora: sklon -5/20°, rozmery (so stojanom): 614 × 465 × 220 mm

• Cena: 171 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, Flicker Free, široký farebný rozsah, presné farby, ovládanie
- Horšia konštrukcia stojana

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: 90 %
Výbava: 95 %
Ovládanie: 95 %
Spracovanie: 85 %
Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Philips TV monitor dizajn domacnost zabava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať